Rajono savivaldybė skaidri ar korumpuota?

Radviliškio rajono meras  A. Čepononis  Tarybos posėdyje iškilmingai pranešė, kad  nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyrius parengė savivaldybių skaidrumo tyrimą, pagal kurį Radviliškio rajono savivaldybei skyrė 4 vietą, surinkusiai 80 balų iš 100 galimų. „Dėkoju Tarybos nariams už gerą darbą, pasirodo, mūsų savivaldybė yra skaidri, nors viešojoje erdvėje jos vadovai ir vadinami korumpuotais“,- sakė meras.
Kas yra skaidrumas?
Daugeliu rajono gyventojų, išgirdus šią naujieną, iškilo klausimas, kaip savivaldybė gali būti labai skaidri, kai būrys valdininkų buvo tampomi po teismus, kai kurie buvo net nuteisti: konservatoriai buvęs Radviliškio savivaldybės administracijos direktorius E. Pranevičius,  Radviliškio poliklinikos direktoriaus pavaduotojas medicinai A. Juodis, Kultūros centro direktorius R. Juzukonis, savivaldybės Statybos skyriaus specialistas  R. Eigminas, Radviliškio ligoninėje inžinieriumi dirbęs K. Čiūdaras. Beje, kelerius metus nagrinėtoje korupcijos byloje R. Juzukonis bei K. Čiūdaras prisipažino kaltais. Šiuo metu  rajono mero A. Čepononio byla Lietuvos Aukščiausiajame teisme, į kurį jis gauna kvietimus apsilankyti.
Skaidri, kad viešina informaciją?
Pasak  nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus darbuotojų, vykdant šį skaidrumo tyrimą buvo analizuojami savivaldybių internetiniai portalai bei juose talpinama informacija: Tarybos veikla, rajono vadovų darbotvarkės, rajono vadovų susitikimai, Antikorupcinė programa. Ką gi, Radviliškio rajono savivaldybė savo internetiniame puslapyje radviliskis.lt skelbia nemažai tokios informacijos, vadinasi, yra skaidri, kad viešina informaciją? Savivaldybių skaidrumo tyrimas pirmiausiai aiškinasi, kiek jos yra draugingos gyventojams, tai nėra korupcijos lygio tyrimas.
Skaidri gali būti ir korumpuota savivaldybė
Pasak „Transparency International“ Lietuvos skyriaus darbuotojų, anksčiau, kalbant apie skaidrumą ir korupciją, dažnas greičiausiai būtų pasakęs: „Jei skaidrus, vadinasi nekorumpuotas“. Tačiau tiesa ta, kad puikiai atrodydamas ir būdamas visiškai skaidrus, žmogus gali būti korumpuotas – jis tiesiog gerai supranta, kaip atitikti skaidrumo reikalavimus.
Galimai taip yra ir su Radviliškio rajono savivaldybe – skaidri, tačiau korumpuota. Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ skaitytojai puikiai prisimena prabangių automobilių pirkimą savivaldybės valdininkams ir kad Viešųjų pirkimų organizacija liepė šį pirkimą nutraukti, centrinės aikštės rekonstrukciją už 3 milijonus eurų (beje, brokas jau dabar bado akis), plaukimo baseino papildomų darbų pirkimą, kurie galimai taip ir nebuvo atlikti, o kur dar „auksinės“ baseino kėdės… Beje, savivaldybės tinklapyje nepateikiama informacija apie Seimo kontrolieriaus daugkartinius raštus, kuriuose pažymimi savivaldybės administracijos padaryti nusižengimai ir liepiama juos ištaisyti. Dažname Seimo kontrolieriaus rašte pažymima, kad savivaldybės gyventojams nesuteikiama teisė į kokybišką viešąjį administravimą. Paviešinus tokius dokumentus, tikrai savivaldybės veikla taptų skaidresnė. Bendrai susidaro nuomonė, kad viešinama tik rajono valdininkijai palanki informaciją, o apie valdininkų „komandiruotes“ dėl korupcijos į teismus nei karto nebuvo užsiminta.
Galimos lenktynės tarp korumpuotų savivaldybių?
Kaip teigė  „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atstovai, „skaidrumas vertinamas kitais kriterijais, nei korupcijos lygis, todėl nenustebkite reitingo viršūnėje išvydę Širvintų arba Druskininkų savivaldybes“. Ir tikrai, šios savivaldybės įeina į skaidriausiųjų penketuką. Ką gi, kai bus renkamos labiausiai korumpuotos savivaldybės, mūsų rajono savivaldybei taip pat galimai  yra  realių galimybių atsidurti pirmajame penketuke. Tik kažin, ar tada meras girsis tokiu „pasiekimu“, ar  kalbės, kad dar yra „kur stengtis“?
Beje, daugeliui rajono gyventojų kelia šypsena savivaldybės tinklapyje paviešinta Antikorupcinė programa, kurioje yra punktai:
1) atskleisti korupcijos priežastis, sąlygas ir jas šalinti;
2) atgrasinti asmenis nuo korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų darymo;
3) užtikrinti realų ir veiksmingą korupcijos prevencijos teisinį reguliavimą.
Įdomu, ši programa veikianti ar „popierinė? Pagal išvardintus faktus, ji nelabai atgrasina asmenis „nuo korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų darymo“.
Paliekame patiems savaitraščio skaitytojams atsakyti į klausimą, ar mūsų rajono savivaldybė skaidri, ar korumpuota, o gal galimas trečias variantas – skaidri, bet korumpuota.
P.S.

2018 m. „Transparency International“ (TI) Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvai, kaip ir pernai, skirti 59 balai iš 100 galimų ir 38 vieta 180 šalių sąraše. Lietuva užima 18 vietą iš 28 Europos Sąjungos (ES) valstybių, pirmoje vietoje ES ir pasaulyje – Danija (88 balai).

„Radviliškio krašto“ informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts