Rajono politikai padėti skurstantiems nežada

Į „Radviliškio krašto“ redakciją kreipėsi radviliškietė J.K, auginanti  reta liga sergančią dukrą. „Mano dukra, serganti tokia širdies liga – vienintelė Lietuvoje. Kol mergaitei buvo nustatyta liga, praėjo šešeri metai. Ligos buvo ieškoma antrinio ir tretinio lygio ligoninėse atmetimo principu, kol ji buvo diagnozuota,  patekau į vadinamuosius „skurdo  spąstus“- panašiai, kai niekur nedirbantys žmonės patiria insultą ar infarktą ir lieka be pajamų. Lieka vienintelis kelias – kreiptis į savivaldybę paramos.
Parama ne visiems prieinama
Radviliškio rajono savivaldybėje yra patvirtintas „Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Radviliškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašas“, kuriame numatomas esant sunkiai materialinei padėčiai tikslinės pašalpos skyrimas ligoniams,  sergantiems onkologine liga (6 mėn.),  gydantis nuo priklausomybių ligų (3 mėn.), taip pat gydantis nuo tuberkuliozės stacionare (3 mėn.). Tačiau apie  širdies ir kraujagyslių ligomis sergančius ligonius neužsimenama. „Bet juk statistikoje užfiksuoti faktai, kad daugiausiai Lietuvoje ir Radviliškio rajone yra sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis, tačiau kažkodėl apie tikslinės pašalpos skyrimą Apraše neužsimenama“,- stebėjosi radviliškietė.
Moteriai su dukra dažnai tenka gultis į ligoninės stacionaro skyrių, tačiau ir šiuo atvejų  pašalpos ji negauna. „Man Socialinės paramos skyriaus vedėjas D. Brazys aiškina, kad gulėjimas ligoninės stacionare yra gėris – gaunama visokeriopa pagalba, už nieką mokėti nereikia, suteikiamas maitinimas, todėl pašalpa nepriklauso. Tačiau kaip suprasti, kad gulėjimas Tuberkuliozės stacionare nebėra gėris, kur ligoniai maitinami geru vitaminizuotu maistu – jiems, gulintiems stacionare, 3 mėn. skiriama  pašalpa“,- stebisi moteris. Socialinės paramos skyriaus vedėjo argumentas – 3 mėn. mokama pašalpa skatina ligonius gydytis tuberkuliozę.
Apsilankymas pas ministrą
Rugsėjo mėnesį, lankydamasi su dukra pas gydytojus Vilniuje, radviliškietė užsiregistravo ir  apsilankė  pas LR Socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį. „Mes su ministru kalbėjome apie valandą, daug ką aptarėme. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikrai deda nemažai pastangų, norėdama padėti žmonėms, praplėtė paramos teikimo nepasiturintiems gyventojams aprašą, skiria tai pagalbai  milijonus eurų, tačiau viskas baigiasi savivaldybėse, pinigai virsta auksinėmis trinkelėmis bei butais“,- sakė moteris.
Radviliškietės nuomone, ministrai, sėdintys Vilniuje, labai nutolę nuo periferijos problemų ir neįsivaizduoja realios situacijos savivaldybėse. „Papasakojau savo situaciją ministrui L.Kukuraičiui, jis pasakė, kad  valdininkai turėtų vadovautis ir žmogiškumo faktoriumi. „Ministre,- tariau,- kurdami kokį nors įstatymą įrašykite ir „žmogiškumo faktorių“ , kuriuo būtų galima pasiremti“,- ironizavo radviliškietė.
Pastebėjimai iš komitetų posėdžių
Po konstruktyvaus pokalbio su ministru L.Kukuraičiu, radviliškietė J.K. Apsilankė visuose rajono savivaldybės komitetų posėdžiuose, norėdama įtikinti politikus, jog Radviliškio rajono savivaldybėje patvirtintas „Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Radviliškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašas“ neatitinka LR Socialinės ir darbo ministerijos priimto įstatymo nuostatos.
„Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komitete iš manęs labiausiai šaipėsi socialdemokratės V.Janulaitienė ir E.Ivanauskytė, sakydamos, kad pašalpa man visai nereikalinga. Tačiau juk socdemai sako, kad jiems svarbiausia – žmogus. Vadinasi, ta jų meilė žmogui ir rūpestis juo –  tik rinkiminis šūkis. Beje, V.Janulaitienė sakė, kad retos ligos diagnozuojamos gana lengvai, tačiau mums kažkodėl prireikė šešerių metų. Tačiau labiausiai pritrenkė konservatorės S.Dišlės „kompetencija“ – ji paklausė, kodėl aš dukros į Vilniaus ar į Kauno ligonines nevežu su greitąja pagalba. Įdomu, nuo kada greitoji pagalba  ligonius į kitus miestus veža ambulatorinėms konsultacijos? Na, konservatoriai yra konservatoriai, ko iš jų ir norėti, tačiau dar labiau pribloškė  Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komiteto pirmininko A.Rusecko frazė „Skurdo mes nesumažinsime“. Tai kam tada reikalingas toks komitetas, dėl kokio tikslo posėdžiauja jame politikai, jeigu nesistengia sumažinti rajono gyventojų skurdo, padėti jiems?“- įspūdžius iš komitetų posėdžių pasakojo radviliškietė J.K. 
Pasak radviliškietės, ji komitetų nariams aiškino, kad Radviliškio rajono savivaldybės priimtas „Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Radviliškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašas“ neatitinka  LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo, tačiau jie to nesuprato. Vadinasi, politikai nesupranta, už ką balsuoja?!

Ministras stoja vargšų pusėn

Vilniaus politikos institutas atliko savivaldybių analizę, kurioje apžvelgiami įvairūs gyvenimo

aspektai. Vienas svarbiausių – socialinis saugumas. Rezultatai parodė paradoksalų dalyką – Radviliškio rajoną valdantys demokratiškieji krikščionys mieliau vargšams skirtus pinigus investuoja į trinkeles. Radviliškio savivaldybė, nepanaudodama socialinei paramai skirtų milijonų eurų, nukrito net į 54 vietą iš 60 Lietuvos savivaldybių. Vienišos moters su dviem nepilnamečiais vaikais, iš kurių vienas su itin reta liga, istorija tik patvirtina valdančiosios koalicijos nusistatymą vargingesniųjų atžvilgiu. Net prireikia ministro L. Kukuraičio pagalbos prieš savivaldybės tarnautojų ir politikų savivalę.

Aprašas patvirtintas pavėluotai ir nesilaikant įstatymo

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė, kad Savivaldybės administracijos direktorė J. Margaitienė ir Socialinės paramos skyriaus vedėjas D. Brazys Tarybai svarstymui sprendimo projektą. Juo turėjo būti patvirtintas aprašas, kuriuo remiantis būtų suteikiama piniginė ir kita pagalba rajono gyventojams. Deja, rajono valdančioji dauguma „buldozeriu“ prastūmė įstatymo nuostatoms prieštaraujantį tvarkos aprašą. Panašu, kad ieškoma bet kokių būdų pinigėlius pataupyti … trinkelėms. Tokia  „investicija“ kažkodėl tiek rajono valdantiesiems, tiek valdininkams priimtiniausia.

„Buldozeris“ nustūmė argumentus į šoną

Už sprendimo projektą pats pirmutinis balsavo meras A. Čepononis, juo pasekė ir kiti Tarybos nariai: „darbietis“ J. Baublys, konservatorė S. Dišlė, „nepriklausomas“ A. Fergelis, konservatorius A. Grabauskas, socdemės E. Ivanauskytė ir V. Janulaitienė, konservatoriai A.Januševičienė ir D.Jurėnas, socdemas J.Pravilonis, liberalas A.Ruseckas, konservatoriai V.S.Skarelienė, K.Dainius, pagal konservatorių sąrašą išrinkta J.Staškūnienė, „darbietė“ R.Tarbūnienė, liberalas R.Vaičiurgis, konservatorius K.Dočkus ir socdemas A.Venckus. Nors komitetuose buvo gražbyliaujama, kad reikia rūpintis paprastu rajono žmogumi, bet Tarybos balsavimas parodė, jog trinkelės yra svarbiau nei socialinė vargingiausiai gyvenančiųjų padėtis. Valdančioji dauguma tame pačiame Tarybos posėdyje balsavo ir kitu sprendimu, kad būtų suteikta iki 500 000 eurų iš savivaldybės biudžeto vieno pastato dalinei renovacijai. Nesuprantamas socdemų požiūris į paprastą žmogų, nors deklaruojama, kad „svarbiausiai žmogus“. Su nauju veidu einantys į rinkimus, jie nieko daugiau negali pasiūlyti, kaip tik trypčiojimą vietoje.

Ministerija kreipiasi į LR Vyriausybės atstovą

J.K. kreipėsi atskiru raštu į ministeriją, kad ši paaiškintų, ar Savivaldybės valdančiosios daugumos priimtas tvarkos aprašas atitinka įstatymo nuostatas. Ministras L. Kukuraitis sutinka, kad Savivaldybė turi teisę pati skirstyti socialinę paramą ir jos būdus, tačiau tai turi daryti neprieštaraudama įstatymo nuostatoms. Bet rajono valdininkai to nepaiso, net ir kritikuojami komitetų posėdžiuose. Jiems tai nenaudinga. Ministerija cituoja LR Vyriausiojo administracinio teismo praktiką, tačiau nejaugi būtina įsikišti teisminei valdžiai, kad atvertų valdančiosios daugumos akis ir atkimštų ausis gyventojo skausmui ir bėdai? Juk ir teigiamas biudžeto saldo – vienintelis Lietuvoje – tik „sutaupytų“ socialinės paramos lėšų dėka.

LR Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje komentaras

Asta Jasiūnienė, Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje, patvirtino, kad gautas raštas iš ministerijos. Ji teigė, jog jos specialistė jau peržiūri tvarkos aprašą ir lygins atitiktį socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nuostatoms. Jeigu bus rasta neatitikimų, bus teikiami reikalavimai Tarybai bei administracijai. Tarybai nesutikus su reikalavimuose išdėstytais argumentais, kitas žingsnis – teisminės procedūros. Vyriausybės atstovė palaikė radviliškietės pastangas ir apgailestavo, jog gyventojams tenka tapti visų sričių specialistais, kad apgintų savo teises ir pareikalautų pareigos vykdymo iš Savivaldybės politikų bei valdininkų.
Bus daugiau

Marius Aleksiūnas, Auksė Jasilionienė

Exit mobile version