Rajono medicinos punktams ateina paskutinioji?

Rajono medicinos punktams ateina paskutinioji?

Pas rajono valdančiuosius kas dieną – po naujieną. Neseniai rajone buvo uždarytos Tyrulių, Pašušvio mokyklos, o šį kartą Damoklo kardas pakibo ant kaimų medicinos punktų. Jiems gresia uždarymas, nors prieš rinkimus valdantieji kalbėjo visai kitaip.

Klausimas, susijęs su medicinos punktais, spręstas savivaldybėje vykusiame  pasitarime.Liepos 25 d. Radviliškio rajono savivaldybėje vyko pasitarimas dėl pirminės grandies sveikatos priežiūros problemų  sprendimo rajone. Pasitarime dalyvavo  Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mindaugas Pauliukas, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos vyriausioji gydytoja Aistė Ginaitienė, Radviliškio PSPC direktorė  Irena Janušonienė.
Gydytojų trūkumą padės sumažinti gydytojai rezidentai
Susitikime kalbėta, kad vis labiau rajone  ryškėjanti problema, susijusi su sveikatos priežiūra, – šeimos gydytojų trūkumas. Šios problemos vienas iš sprendimo būdų – pasikviesti į Radviliškio polikliniką dirbti gydytojus rezidentus. Rugpjūčio pabaigoje  bus posėdis Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto vadovybės posėdis ir labai didelė tikimybė, kad Radviliškio rajono PSPC  taps rezidentūros baze. Pirmiausia bus kviečiami rezidentūrą  atlikti iš Radviliškio rajono kilę šeimos gydytojai rezidentai. „Galbūt iš 125 atvykusių rezidentų suviliosime vieną kitą jauną gydytoją ir pasilikti dirbti rajone, nes savivaldybė turi galimybę šiek tiek finansuoti persikraustymo išlaidas, yra tam tikras socialinis paketas jauniems gydytojams“,- sakė vicemeras. Ar ši politiko svajonė taps realybe, parodys laikas.
Tačiau gal vicemerui reikėtų pasidomėti, kodėl iš Radviliškio poliklinikos gydytojai išeina į privačią „MediCA klinika“, o tik po to galvoti, kaip prisišaukti  gydytojus rezidentus…
Norima diegti naujas technologijas
Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centras taip pat svarsto galimybę drauge su Vilniaus Centro poliklinika bendradarbiauti informacinių technologijų įdiegimo srityje, siekiant pagerinti sveikatos priežiūros paslaugas. Šiuo metu rengiama Radviliškio rajono PSPC ir Vilniaus centro poliklinikos bendradarbiavimo sutartis, kurios tikslas – išplėsti ambulatorinės slaugos paslaugų teikimą namuose  slaugomiems namuose. Pagal šį projektą būtų nupirkti nešiojamieji kardiografai, kraujo analizatoriai, šlapimo analizatoriai.
Įsigijus šią techniką, slaugytojai galės aplankyti didesnį kiekį pacientų namuose, šeimos gydytojai galės gauti tyrimų duomenis tiesiai iš paciento namų, todėl gerės įvairių ligų prevencija, bus galimybė greičiau suteikti būtinąją pagalbą, optimaliai ir efektyviai bus išnaudojamas laikas, skirtas kiekvieno paciento apžiūrai, mažės eilės poliklinikoje prie gydytojų kabinetų, gydytojui nereikės važinėti pas ligonį į namus, bus realiu laiku matoma, kokias paslaugas slaugytoja suteikė ligoniui namuose. Tikimasi, kad iki vasaros pabaigos sutartis bus pasirašyta ir Radviliškio rajonas taps  pilotiniu, tiekiantis daugiau paslaugų namuose slaugomiems ligoniams.
Prisiminkime, kad ir dėl pašto skyrių naikinimo rajonas buvo pilotiniu – lyg ir bandomuoju triušiu.
Tokios paslaugos jau yra teikiamos
Pasak Radviliškio poliklinikos  direktorės  Irenos Janušonienės slaugytojos ligoniams, slaugomiems namuose, jau teikiamos ambulatorinės slaugos paslaugos. Rajone  namuose slaugomas 241 ligonis. Už šį darbą  slaugytojoms Ligonių kasos  moka priedą prie atlyginimo. Turinčius visišką negalią ligonius slaugytojos per metus gali aplankyti 52 kartus – 1 kartą per savaitę. Gydytojas pas visišką negalią turinčius ligonius per metus apsilanko 12 kartų – už šiuos vizitus taip pat sumoka Ligonių kasos.
„Slaugytojos labai noriai važiuoja pas pacientus į namus ir suteikti jam ambulatorinės slaugos paslaugas, nes už jas gauna papildomus pinigus. Viena slaugytoja, turinti tūkstantį prisirašiusių ligonių atlieka paslaugų už 800 eurų, kita – tik už 51 eurą. Tai priklauso nuo to, kaip žmogus sugeba dirbti, priklauso nuo žmogaus“,- sakė poliklinikos direktorė.
Naujos technologijos kaimuose  uždarys medicinos punktus, o gal ir ambulatorijas?
Paklaustas, kokia nauda rajonui bus iš įsigytos naujos įrangos, vicemeras atsakė, kad bus lengviau dirbti gydytojui – nereikės važinėti pas ligonius, darbas palengvės ir slaugytojoms. Poliklinikos direktorė R. Janušonienė buvo atviresnė:
„Manyčiau, kad naujos technologijos padėtų sumažinti medicinos punktų skaičių – jį optimizuoti, kurių išlaikymas nemažai kainuoja. Jeigu pacientai paslaugas gaus namuose, medicinos punktų kaip ir nebereikėtų – jau dabar gydytojai išrašo elektroninius receptus. Tik iškyla klausimas, kaip pacientai bus aprūpinami medikamentais ir kur reikėtų saugoti medikamentus“,- sakė R. Janušonienė.
Pasak R. Janušonienės, kaimuose slaugytojos ir šiandien yra mobilios – jos iki 12 valandos dirba medicinos punktuose, o vėliau važinėja pas ligonius. Slaugytojos nemažai laiko praleidžia automobiliuose – kai kuriuose kaimuose ligonius skiria nuo 10  iki 25 kilometrų, tad susidaro nemažos kuro sąnaudos. Dar kainuoja ir vairuotojų etatai – ne visos felčerės turi vairuotojo pažymėjimus.
„Manau, kad medicinos punktų rajone tankis yra per didelis – pavyzdžiui šalia yra Aukštelkų ir Kalnelio  Gražionių medicinos punktai, o nuo Karčemų medicinos punkto iki  Radviliškio – tik 2 kilometrai“- potencialą ateityje optimizuoti medicinos punktus ir taip taupyti lėšas jiems išlaikyti pažymėjo poliklinikos direktorė.
Nenorom kyla asociacija, kad slaugytojos bus panašios į mobiliuosius paštininkus – suteiks ligoniams namuose visas paslaugas, gydytojai  išrašo elektroninius receptus, tad  medicinos punktai, kaip ir pašto skyriai, kaimuose nebebus reikalingi. Nepamirškime, kad įdiegiant mobiliojo paštininko paslaugas, Radviliškio rajonas taip pat buvo pilotinis. Buvo kaimuose uždaryti pašto skyriai ir gyventojai susidūrė su begale problemų, laukdami mobiliojo paštininko paslaugų: pabrango spaudos užsakymo paslaugos, paštininkams kartais neįmanoma prisiskambinti, jie neužsuka į atokesnius vienkiemius.
Ar tokie vicemero M. Pauliuko porinkiminiai veiksmai – medicinos punktų, o gal ir ambulatorijų uždarymo link, neatsisuks prieš pačius rinkėjus, Radviliškio rajono gyventojus, nes be pašto paslaugų dar gali išgyventi, tačiau be medicininės pagalbos – ne.
Bus daugiau

„Radviliškio krašto“ informacija

Exit mobile version