Daugelis turbūt prisimena „sparnuotą“ senos politinės reklamos frazę: „Mes nusipelnėme gyventi geriau“. Tik naiviems Lietuvos gyventojams galėjo kilti mintis, kad jie nusipelnė geresnio gyvenimo, o iš tikro mintyje politikai turbūt turėjo save. Beje, tai atspindi savivaldybių merų atlyginimai.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vidutinis atlyginimas Lietuvoje (įskaitant ir individualias įmones) siekia 809 Eur (iki mokesčių), minimali mėnesinė alga – 380 Eur, vidutinė pensija per mėnesį – 274 Eur.
A. Čepononio atlyginimas – didžiausių dešimtuke
Daugelis Lietuvos gyventojų turbūt mano, kad kuo didesnė savivaldybė, tuo meras uždirba daugiau. Tačiau taip nėra. Štai Vilniaus miesto savivaldybės (574 tūkst. gyv.) mero, Liberalų sąjūdžio pirmininko Remigijaus Šimašiaus vidutinė alga per mėnesį siekia 2628 Eur, Kauno miesto savivaldybės (293 tūkst. gyv.) mero Visvaldo Matijošaičio atlyginimas – 2480 Eur.
Šiaulių miesto savivaldybės (101 tūkst. gyv.) mero Artūro Visocko alga per mėnesį siekia 2449 Eur,
O Radviliškio rajono savivaldybės (38 tūkst. gyv.) meras konservatorius Antanas Čepononis per mėnesį uždirba 2842 eurus ir užima septintą vietą didžiausias algas gaunančių savivaldybių vadovų dešimtuke. Kaip matome, mūsų rajono teisiamas meras uždirba kur kas daugiau už didmiesčių merus. Beje, nereikia pamiršti, kad meras A. Čepononis dirba puse etato – jis nevadovauja, kaip kiti merai, tarybai.
Paradoksas – Radviliškio rajono gyventojai pagal vidutinį darbo užmokestį „į rankas“ užima dešimtą vietą nuo galo iš 60 savivaldybių ir jis siekia 469 eurus. Nesunku paskaičiuoti, kad mero atlyginimas 2373 eurais didesnis už vidutinį Radviliškio rajono gyventojo atlyginimą.
Daugiausia iš visų 60 savivaldybių merų per mėnesį uždirba LLRA-KŠS narė, nuo 2004 m. Vilniaus rajono savivaldybės (95 tūkst. gyv.) mere renkama Marija Rekst. Jos vienintelės vidutinė alga per mėnesį perkopia 3 tūkst. Eur ribą ir siekia 3075 Eur.
Merų algas kilstelėjo
Kodėl gyventojų skaičiumi mažesnių savivaldybių vadovai Lietuvoje uždirba daugiau negu didžiųjų miestų vadovai? Tai paaiškina merų algų skaičiavimo metodika. Kaip numatyta įstatyme, savivaldybių vadovų darbo užmokestis susideda iš pareiginės algos ir priedo už ištarnautus Lietuvos valstybei metus (3 proc. pareiginės algos). Pareiginė alga apskaičiuojama, pareiginės algos koeficientą dauginant iš bazinio dydžio (130,5 Eur). Kitaip tariant, ilgiausiai valstybės tarnyboje pradirbę merai gali tikėtis ir didesnių algų.
Merų ir jų pavaduotojų atlyginimams taikomi koeficientai, kurie nustatomi, atsižvelgiant į savivaldybės gyventojų skaičių. 2015 m. Seimas priėmė įstatymų pataisas, kuriomis kilstelėjo tiesiogiai išrinktų merų algas, numatydami, kad savivaldybių, kuriose gyvena per 100 tūkst. gyventojų (tokių savivaldybių turime keturias), merų pareiginės algos koeficientas yra 19 (anksčiau – 12,2), savivaldybių, kuriose gyvena iki 100 tūkst. gyventojų, merams nustatytas pareiginės algos koeficientas – 18 (anksčiau – 10,5).
„Radviliškio krašto“ informacija