Radviliškyje vyko debatai be debatų

Rugsėjo pabaigoje Radviliškio miesto kultūros centre įvykę Radviliškio-Tytuvėnų rinkimų apygardos Seimo rinkimų debatai praėjo, rodos, be konkretesnių ir aštresnių į Seimą kandidatuojančių pasisakymų. Iš visų dešimties kandidatų, kurie turėjo dalyvauti, net trys apskritai nusprendė nesirodyti ir paprasčiausiai nėrė į krūmus. Debatuose nepasirodė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Justas Malinauskas, „Lietuvos regionų partijos“ kandidatas Vidmantas Bernotas ir partijos „Nemuno Aušra“ kandidatas Mantas Poškus. Debatuose dalyvavo: nepriklausomas kandidatas, atstovaujantis Tautos ir teisingumo sąjungą Gediminas Lipnevičius, socialdemokratas Saulius Luščikas, TS-LKD (konservatorius) Antanas Čepononis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas Aurimas Gaidžiūnas, Liberalų sąjūdžio atstovas Justinas Pranys, Lietuvos liaudies partijos kandidatė Ieva Sliesoraitytė ir Darbo partijos atstovas Vytautas Masiulis. Kandidatai diskutavo bendromis temomis. Keista debatų klausytojams pasirodė ir tai, kad debatuose nebuvo aptariamos visuomenę pastaraisiais metais labiausiai skaldančios temos, klausimų sukėlė ir kai kurių kandidatų pasiruošimas debatams.

Socialdemokratas į debatus atsinešė „špargalkes“

Debatų metu kandidatai į Seimą pristatė savo pastebėjimus, pažadus bei aptarė problemas Lietuvoje. Diskusijos metu buvo kalbama ir apie naujosios regionų ministerijos atidarymo galimybes, socialinės atskirties, kelių infrastruktūros gerinimo klausimus. Naujos regionų ministerijos įsteigimą kritikavo TS-LKD kandidatas Antanas Čepononis, pasak jo, reikia pirma užtikrinti finansavimo šaltinį ir paskirti ekspertinę komisiją, tik vėliau kalbėti apie galimą naujos ministerijos įsteigimą. Redakcijos nuomone, itin svarbi buvo debatų dalyvių diskusija krašto gynybos biudžeto didinimo klausimu. Visi kandidatai pritarė gynybos biudžeto didinimui, išskyrus socialdemokratą Saulių Luščiką ir kontraversiškais pasisakymais garsėjančios Lietuvos liaudies partijos atstovę Ievą Sliesoraitytę. Be to, keista, tačiau pasak debatų dalyvių, Saulius Luščikas debatuose pasirodė su trimis „špargalkėmis“ – pasiruoštais lapeliais, o debatų metu iš kolegės Eglės Ivanauskytės vis gaudavo įvairius pranešimus. Kiti kandidatai „špargalkių“ neturėjo.

Įdomus buvo Darbo partijos atstovo Vytauto Masiulo atsakymas apie minimalų mėnesinį atlyginimą neatskaičius mokesčių. Pasirodo, kandidatas jo nežino, o ir savo spėjimu pamažino MMA kone trečdaliu, įvardindamas 500–600 eurų suma, kai šiuo metu mėnesinis atlyginimas, pasak debatų vedėjo, yra 924 eurai. Lietuvos liaudies partijos kandidatė Ieva Sliesoraitytė paklausta, kaip vadinama iš dviejų ideologijomis skirtingų partijų sudaryta koalicija, ją įvardino „mirtimi alyvose“, tai prajuokino ne tik dalyvaujančius debatuose, bet ir žiūrovus. Liberalų sąjūdžio atstovas Justinas Pranys debatų metu susikirto su debatus stebėjusiu Eduardu Vaitkumi, išvadinęs jį antisisteminiu ir prieš valstybę dirbančiu žmogumi. Vienas mažiausiai pasisakiusių kandidatų debatų metu buvo „valstiečių“ atstovas Aurimas Gaidžiūnas.

Gediminas Lipnevičius sulaukė daugiausiai aplodismentų

Debatų metu buvo patikrintas ir kandidatų pasiruošimas, ir žinios apie LR Seimą. Mažai daliai kandidatų pasisekė susidoroti su debatų vedėjo užduotais klausimais. Aplodismentų už taiklius atsakymus sulaukė Antanas Čeponinis ir Justinas Pranys. Tuo tarpu Gediminas Lipnevičius debatuose sulaukė palaikymo ir aplodismentų iš žiūrovų, kadangi buvo vienintelis, teisingai atsakęs į visus vedėjo užduotus klausimus. Jo aiškūs atsakymai ir pasisakymai patraukė dėmesį, o kai jis pabandė paklausti kitų kandidatų, kodėl jie iki šiol neįgyvendino savo pažadų nei Seime, nei taryboje, debatų vedėjas neleido užduoti šių klausimų. Tai sukėlė nusivylimą, nes G. Lipnevičiaus klausimai galėjo atverti svarbias diskusijas. Kita vertus, debatų metu G. Lipnevičiui dar kartą teko teisintis dėl teistumo, kurį gavo prieš daugiau nei 30 metų būdamas vaikas, kai su draugais nuo krano nupjovė kabelį. G. Lipnevičiui šis klausimas iš politinių oponentų užduodamas kiekvienų rinkimų metu. O Darbo partijos atstovui V. Masiuliui aiškintis teko dėl trijų teistumų, visi jie gauti dėl finansinių nusikaltimų.

Dingę klausimai ir neišnaudotos temos

Debatuose taip pat pasigesta kelių aktualių klausimų. Kitų apygardų debatuose ypač aktualios temos, pavyzdžiui vienalyčių asmenų partnerystės įteisinimas, Radviliškyje buvo nepaliestos, nors jos sukeldavo daug diskusijų kitų debatų metu. Ši tema ir kiti socialiniai klausimai ir, žinoma, kandidatų požiūris į juos rūpi rinkėjams, taigi keista, kodėl dėl debatų vedėjo pasirinkimo jie liko neaptarti. Kai kuriems debatų dalyviams keista buvo ir tai, kad debatų metu kandidatai neturėjo galimybės užduoti klausimų vieni kitiems.

Ar debatai padėjo rinkėjams apsispręsti?

Tiek tai, kad debatuose savo poziciją išreikšti pasiryžo ne visi kandidatai, tiek tai, kad debatų metu buvo mažai galimybių užduoti klausimus debatuose dalyvaujantiems kandidatams, tikrai nepadėjo rinkėjams apsispręsti už kurį kandidatą atiduoti savo balsą. Labiausiai pasigesta kandidatų jau atliktų darbų aptarimo ir to, kokių vertybinių pozicijų jie laikysis šiuo permainingu valstybei laikotarpiu.

Norintys peržiūrėti visą debatų įrašą, tai galite padaryti Youtube kanale „Žinau, ką renku“. Vaizdo įrašo pavadinimas „Žinau, ką renku. Radviliškio – Tytuvėnų apygarda“.

Gertrūda Vileikienė

Exit mobile version