Radviliškio rajono savivaldybės valdančiųjų socialdemokratų ir jų grupuotės, sudarytos iš Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos, Liberalų sąjūdžio, Žaliųjų partijos ir Darbo partijos atstovų, veikla 2023–2024 metais tapo intensyvių visuomenės diskusijų objektu dėl abejotinų sprendimų, palietusių įvairias sritis. Vietos gyventojai kritikuoja kelias svarbiausias savivaldybės veiklos kryptis: mokyklų ir kitų švietimo įstaigų uždarymą, nuolat augančius mokesčius už darželius bei pinigų švaistymą abejotiniems projektams.
Mokyklų uždarymas ir mokesčių už darželius didinimas
Viena iš labiausiai visuomenę papiktinusių valdančiųjų socialdemokratų su meru Kazimieru Račkausiu priešakyje įvykdytų iniciatyvų yra švietimo įstaigų uždarymo procesų pradėjimas. Naikinimas palietė Sidabravo, Grinkiškio ir Pociūnėlių mokyklas, o Palonų daugiafunkcis centras buvo tiesiog likviduotas. Nors rajono valdžia sprendimą argumentuoja mokinių skaičiaus mažėjimu, vietos bendruomenės ir mokytojai teigia, kad švietimo infrastruktūros naikinimas užkerta kelia miestelių išlikimui ir apsunkina šeimų gyvenimą. Tuo tarpu valdantieji, užuot ieškoję alternatyvių sprendimų, pasirinko drastišką mokyklų naikinimo kelią .
Švietimo srityje situacija dar labiau paaštrėjo, kai buvo priimtas sprendimas reikšmingai padidinti mokesčius už darželius. Mero K. Račkauskio teikto ir koalicijos priimto sprendimo Radviliškio rajono tėvams nuo 2024 metų tenka ženkliai stipriau patuštinti pinigines, nes mėnesinis mokestis už darželį padidėjo kone per pusę. Šis sprendimas sukėlė daugybės šeimų nepasitenkinimą, nes tokie pokyčiai buvo įvesti be platesnių visuomenės konsultacijų ir alternatyvų svarstymo .
Žemės mokesčiai lyginant su artimais rajonais pasiekė sunkiai suvokiamas aukštumas
Žemės ūkio sektorius, kuris yra svarbus regionui, taip pat nukentėjo dėl valdančiųjų sprendimų. Savivaldybės valdoma koalicija patvirtino itin didelius valstybinės žemės nuomos mokesčių tarifus. Komitetų posėdžiuose meras su savo socialdemokratais ir „valstiečiais” nusprendė didinti valstybinės žemės ūkio paskirties žemės nuomos mokestį net 75 procentais. O palyginus žemės mokesčių kainas su gretimu Šiaulių rajonu tampa aišku, kad radviliškiečiai net 500 proc. moka daugiau negu kaimyninio rajono gyventojai. Balandžio 11 dieną buvo patvirtintas 3,5 proc. koeficientas iš valstybės žemę nuomojantiems žemdirbiams. Šis mokestis net daugiau kaip penkis kartus didesnis negu Šiaulių rajone. Toks sprendimas žemdirbius ir vietos verslininkus verčia ieškoti alternatyvų arba net svarstyti veiklos sustabdymą . Kaimo vietovėse, kur ekonominė padėtis ir taip sudėtinga, šie pokyčiai kelia papildomus iššūkius, o bendruomenės jaučiasi apleistos.
Nebendravimas su verslu ir „Swedbank“ skyriaus uždarymas
Radviliškio rajone privačiam sektoriui taip pat trūksta valdžios paramos. „Swedbank“ skyriaus uždarymas Radviliškyje tapo simboline valdančiųjų nesugebėjimo spręsti problemų verslo srityje iliustracija. Dėl „Swedbank“ skyriaus išsaugojimo meras su banko atstovais nepasivargino iškelti nei vienos rimtos diskusijos ir dėl skyriaus uždarymo kaltino iš vis niekuo dėtą patalpas nuomojančią įmonę, į kurią dėl nuomos kainos sumažinimo banko atstovai iš vis nesikreipė. Dar vienas negebėjimo komunikuoti ir aiškiai susitarti su verslininkais pavyzdys yra šiame numeryje analizuojama UAB „Juodelių“ istorija. Toks nebendravimas su vietos verslininkais ir bankų skyriaus praradimas tik gilina regiono ekonomines problemas.
Meras nesiteikė atsiliepti ir į Šeduvoje veikiančios avininkystės įmonės UAB „Genetinių ištekliai“ prašymus padėti dėl išaugusių žemės mokesčių. Įmonės vadovas Rimantas Kairys kreipėsi į Tarybą prašydamas jo vadovaujamai įmonei sumažinti žemės nuomos mokestį, nes ji pastaruoju metu sunkiai išsilaiko, o nemaži žemės plotai reikalingi avių ganymui. Jeigu 2022 metais UAB „Genetiniai ištekliai“ už žemės mokestį gavo 27 414 eurų sąskaitą, tai už 2023 m. savivaldybės administracija įmonei pateikė net 67 945 eurų sąskaitą. Tokia suma įmonei buvo sunkiai pakeliama, tačiau taryba su meru priešakyje pagalbos prašymo neišgirdo ir prašymą tenkino tik iš dalies.
Pinigų švaistymas abejotino naudingumo projektams
Visuomenėje daug diskusijų sukėlė ir savivaldybės lėšų naudojimas projektams, kurių nauda –abejotina. Pavyzdžiui, lėšos skirtos „Sveikatos stotelei“ šalia įėjimo į Radviliškio ligoninę, mero K. Račkauskio vadovaujama savivaldybės administracija suoliukui su kraneliu nepagailėjo radviliškiečių ir rajono gyventojų į biudžetą suneštų pinigų, suplota švaistūniška suma – 19 989,20 eurų. Klausimų sukėlė irteniso kortų rekonstrukcija, nes paaiškėjo, kad netgi 30 tūkstančių eurų kainavusi rekonstrukcija buvo atlikta nekokybiškai. Tąkart redakcija teiravosi mero, ar dėl švaistomų pinigų bus ieškoma kaltų, tačiau istorija taip ir liko užglaistyta, o kaltininkai nei įvardinti, nei nubausti. Taip pat daug dėmesio sulaukė projektas vagonas-restoranas, kurio reikalingumas ir ekonominė nauda išlieka neaiškūs. Vagonas-restoranas, apsuptas nykiais takeliais pievoje, išklotais iš paprasčiausių šaligatvio plytelių, ir prie vagono-restorano įrengta pastoge iš betono ir skardos ir tai radviliškiečiams kainuos beveik 400 tūkst. eurų. Taigi, kai tuo pačiu metu gyventojai susiduria su vis didesniais mokesčiais, netvarkomais keliais, ne visi turi galimybę prisijungti prie vandens ir nuotekų tinklų, biudžeto lėšos švaistomos abejotiniems projektams.
Tarnybinių automobilių naudojimo pažeidimai
Radviliškio rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos plano vykdymo ir savivaldybės kontrolierės pateikta audito ataskaita atskleidė, kad Radviliškio savivaldybėje fiksuojama daugybė pažeidimų, susijusių su tarnybinių automobilių naudojimu. Savivaldybės kontrolierė Giedrė Sinkevičienė pristatė atliktą Radviliškio rajono savivaldybės biudžetinėms įstaigoms priklausančių tarnybinių lengvųjų transporto priemonių valdymo auditą. Audituojamas laikotarpis – 2022 m. ir 2023 m. I–II ketv.
Auditas parodė, kad ne tik savivaldybės tarnautojai, bet ir kiti asmenys dažnai naudoja tarnybinius automobilius asmeniniams poreikiams tenkinti, šie automobiliai nepažymėti, nors tai įpareigoja įstatymai. Tai rimtas viešojo sektoriaus veiklos skaidrumo pažeidimas, kuris rodo, jog meras Kazimieras Račkauskis ir prieš jį savivaldybei vadovavęs meras Vytautas Simelis nesugeba užtikrinti tinkamos kontrolės ir atsakomybės tarp pavaldinių.
Finansinis neatsakingumas ir sprendimas dėl autobusų pirkimo „skolon“
Dar vienas probleminis aspektas – sprendimai, susiję su biudžeto lėšų paskirstymu ir finansų valdymu. Meras K. Račkauskis ir jo koalicija nusprendė įsigyti naujus autobusus savivaldybei „skolon“, nors biudžete lėšų buvo ir vis tiek buvo skolinamasi. Kodėl reikia pirkti „skolon“ ir mokėti bankams palūkanas… lieka klausimas.
Meras įvardinti savo abejotinų darbelių nepanoro
Radviliškio socialdemokratų su meru Kazimieru Račkauskio priešakyje valdymo laikotarpiu tikrai pastebėtas ne vienas kritikos vertas sprendimas. Be to, „Radviliškio krašto“ redakcija teiravosi mero, kokius savo ir koalicijos darbus vertina kaip nepavykusius, taisytinus, tačiau meras kritikos sau arba nenori viešinti, arba jos nemato. Mero atsakymo redakcija nesulaukė. Gavę atsakymą, publikuosime jį kitame savaitraščio numeryje.
Kaip gyventojai vertina socialdemokratų ir jų koalicijos partnerių darbus?
Radviliškio rajono savivaldybės vadovaujama socialdemokratų koalicija 2023–2024 metais pasižymėjo sprendimais, kurie sukėlė nepasitenkinimą daugelyje rajono bendruomenių. Prastai organizuotos švietimo reformos, didėjantys mokesčiai, savivaldybė itin dažnai mina teismų slenksčius, nesugebėjimas bendradarbiauti su verslu bei finansinių išteklių švaistymas abejojamoms iniciatyvoms verčia abejoti šios valdančiosios daugumos kompetencija ir veiklos prioritetais. Rajono gyventojai vis aktyviau reikalauja atsakomybės už priimtus sprendimus.
Emilija Laukagalytė