Radviliškio rajono gyventojai neskuba tapti globėjais

P. Vilimaitė ir Vaikų teisių apsaugos specialistai.

Radviliškio rajono savivaldybėje savivaldos, policijos, socialinių darbuotojų atstovai, vaiko teisių apsaugos specialistai diskutavo apie policijos, vaiko teisių ir socialinių darbuotojų bendradarbiavimą.
Didžiausia problema – susidariusi sudėtinga situacija dėl vaiko teisų specialistų dalyvavimo vaikų paėmimo iš smurtinės aplinkos savaitgaliais, naktį procedūroje.

Trūksta vaikų teisų specialistų

Vaiko teisų apsaugos specialistai, dirbantys pilnu darbo krūviu visą darbo savaitę, dar turėtų organizuoti budėjimus naktimis ir savaitgaliais, nedarbo metu. Pasak Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėjos Larisos Paurienės, dirbę naktį specialistai turėtų pasiimti išeiginę, tad darbo dienomis nebūtų kam eiti į teismus. Kad vaiko teisių apsaugos specialistai galėtų tinkamai vykdyti įstatymuose numatytas funkcijas visą parą, Radviliškio rajono savivaldybės administracijoje būtina įsteigti kelias papildomas pareigybes. Tam reikalingas finansavimas. Lėšų LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija žadėjo, bet jis bus skiriamas tik nuo 2018 m. sausio 1 d., o įvykių ir pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje ir vaikų teisių pažeidimus gaunama tikrai nemažai ir jų vis daugėja.

Rizikos šeimų daugėja

Susitikime dalyvavę Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato laikinasis viršininkas Vincas Urbonavičius ir Radviliškio rajono policijos komisariato laikinasis viršininkas Saulius Malatokas teigė, kad policijos pareigūnai, atvykę į įvykio vietą po darbo valandų ar savaitgaliais, turi daugiausia problemų, jei prireikia spręsti vaiko paėmimo iš nesaugios jam aplinkos klausimus. „Policijos pareigūnai gaišta laiką ieškodami, kur galima laikinai apgyvendinti vaikus. Tuo metu jie negali tinkamai, greitai sureaguoti į kitus iškvietimus, todėl šią problemą būtina spręsti“, – sakė V. Urbonavičius. Pasak jo, žmonės labai aktyvūs, pranešimų apie smurtą prieš vaikus, smurtą šeimoje ar be priežiūros paliktus vaikus daugėja. Tokių iškvietimų per metus buvo skaičiuojama per tris šimtus, o pastaruoju metu per du mėnesius jau užfiksuota 120 atvejų. „Anksčiau policijos pareigūnai atvykę į šeimą, kur yra smurtautojas, paimdavo tik smurtautoją, o apie vaikus jokios kalbos nebūdavo. Dabar iš smurtaujančios šeimos reikia paimti nepilnamečius vaikus, o kur juos vežti naktį  reikia ilgai ieškoti, skambinti vaikų teisių apsaugos specialistams“,- sakė V. Urbonavičius.

Pasak L. Paurienės, po savaitgalio Policijos komisariatas Vaikų teisių apsaugos specialistams pateikia nemažai pranešimų apie smurtą šeimose. „Mes labai dėkingi Policijos komisariatui už bendradarbiavimą, apie smurtą 4 šeimose net nežinojome, jos nebuvo socialinės rizikos šeimų sąraše, tačiau dvi tikrai į juos pateks“,- sakė L. Paurienė.

Buvo nutarta policijos pareigūnams pateikti sąrašas budinčių globėjų, kurie galės laikinai globoti vaikus iš problemiškų šeimų.

Didžiausia problema – globėjų ir šeimynų trūkumas

Radviliškyje yra vieni vaikų globos namai „Nykštukas“ ir jie šiuo metu perpildyti. Kadangi yra  prezidentės nurodymas naikinti valdiškus vaikų namus, reikia kurti šeimynas. Tačiau nei tapti globėjais, nei vaikų šeimynų tėvais Radviliškio rajono gyventojai neskuba. Ir tai suprantama – kiekviena iniciatyva turi būti paremta finansiškai. Pasak K. Augulio, kovo 23 d. vyksiančiame Tarybos posėdyje bus svarstomas klausimas dėl atlyginimo mokėjimo vaikų globėjams – gal tada atsiras daugiau rajono gyventojų, norinčių tapti globėjais.

Šiuo metu Radviliškyje yra 4 šeimos, galinčios priimti vaikus bet kuriuo paros metu, o seniūnijose po  tokią šeimą yra Skėmiuose ir Baisogaloje.

Deja, rajone neatsiranda norinčiųjų įkurti šeimynos namus ir juose globoti po 8 vaikus (tokie reikalavimai šeimynai).

„Rajone reikėtų statyti jau antrus vaikų  globos namus arba jau dabar reikėtų 6 šeimynų, kurios globotų po 8 vaikus. Šeimynoms įkurti reikėtų pirkti atskirus namus ar kotedžus, kas dabar rajonui nerealu ir nepasiekiama“,- sakė administracijos direktorė J. Margaitienė.

Pasak vicemero K. Augulio, norintieji kurti  šeimynas privalėtų turėtų didelius namus,, o jeigu tokių nėra, šeimynoms galima pritaikyti tuščius mokyklų pastatus, likusius be mokinių.

„Seniūnijose kuriasi centrai, kurie savo veiklai panaudoja Europos Sąjungos lėšas. Bet jie visi savo veiklose nusimatė žolės pjovimą ir kapinių tvarkymą, apie žmones negalvoja“,- sakė vicemeras.

Savivaldybės vadovai nusprendė pristatydami seniūnijose savivaldybės veiklos ataskaitą raginti rajono gyventojus tapti vaikų globėjais ar šeimynų tėvais.

P.S. Socialinės rizikos šeimų rajone daugėja, šeimynų namams įsigyti pastatų nėra už ką, o rajonas nesugeba išleisti socialinei paramai skirtų lėšų. Šios lėšos „nuteka“ į baseino statybą  ir  kitus rajono valdžiai svarbius objektus. O kodėl, kaip sakė vicemeras, nepagalvojama apie žmogų? Klausimas retorinis ir į jį paliekame atsakyti „Radviliškio krašto“ skaitytojams.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

Exit mobile version