Radviliškio rajone vilkai surengė kruvinas pamokas vilkiukams


Radviliškio rajone savaitės pradžioje kaip reikiant pasiautėjo vilkai. Ūkininkų bandą išpjovė ko ne visą, likusias gyvas aveles teks pjauti, nes neišgyvens. Ūkininkė pyksta, kad valstybė visai nesirūpina nukentėjusiais nuo vilkų – nuostoliai milžiniški, o kompensacijos jų neatlygina.

Vilkai šeimininkauja ūkininkų kiemuose
Vis didėjančios pilkių gaujos šeimininkauja jau beveik ūkininkų kiemuose, kai pradeda mokyti vilkiukus medžioti. Nepadeda, kaip šiuo atveju, nei elektriniai piemenys, nei sodybų languose degančios šviesos. Žmonės baiminasi, kad vilkai jau ims puldinėti ir juos.
Radviliškio rajone, Legetėlių kaime, aveles auginanti ūkininkė Rima braukdama ašarą apkloja naktį vilkų papjautas aštuonias aveles – pusė jų buvo ėringos. Kad avys išpjautos, moteris pamatė apie penktą ryto, kai iš kiemo žvilgtelėjo į ganyklą: pririštų avių nesimatė, kelios, apdraskytos vilkų, paklaikusios iš baimės buvo nulėkusios tolyn.
„Naktį vilkai papjovė aštuonias avis iš bandos, dvi sužeidė. Liko, matot, krūvoj guli dar 8 gyvos iš 16-kos.Iš likusių gyvų 8 avių naudos maža. Daugiau nei pusė jų vos kvėpuoja – vilkų apdraskytų avelių net gydyti neverta, o ir skerdienai nebetinka“,- sakė avių savininkė Rima Petrėtienė.
Ūkininkė bijotų šeimai dėti ant stalo vilko apdraskytos avies mėsą – maža kuo sirgo vilkas. Moteris neabejoja, kad avis išpjovė vilkai –  palaidų didelių šunų apylinkėse nėra, kaime artimiausi kaimynai šunų iš viso neturi. Be to, ūkininkė rytą ganykloje rado vos ne delno dydžio pėdas ir tikrai ne šuns. Moteris mano, kad tai buvo medžioklės pamoka vilkiukams, o po jos surengta soti puota kelių vilkų šeimai.
„Yra didelių pėdų ir mažesnių, vilkų šeimyna buvo atėjusi. Nežinau, kiek, bet šeima buvo su vaikais. Paėsti ar mokyti? Ir taip, ir taip. Ir kiek galėjo, paėdė – kai kurios avys išėstos. Ir pasimokė medžioti, ir pririjo visi iki soties“,- sakė R. Petrėtienė.
Elektriniai piemenys vilkams – ne kliūtis
R. Petrėtienės spėliones patvirtino girininkas – akivaizdu, darbavosi miško pilkiai. Pasak girininko, vilkai gudrūs, įjungtas elektrinis piemuo jiems ne kliūtis, be to, ir vilkų įpročiai išduoda būtent apie jų kruvinas „pratybas“ ir puotą po jų.
,,Elektrinis piemuo vilkui – ne kliūtis, peršoko per viršų. Jie mokina jauniklius – už gerklės avis laikė vyresnis, o kiti draskė. Padarė savo darbą“,- sakė Legečių girininkas Darius Karinauskas.
Ūkininkai pyksta ant valstybės
Kaimynės Rimos ganyklon užsukęs legetiškis Vladas  pasibaisėjęs – iki jo karvidžių puskilometris. Neramu, nes vilkui toks atstumas – penkių minučių darbas.
Avis praradusi moteris pyksta ant valstybės: „Nuostolius žada atlyginti, bet apie 80 eurų už avelę siūloma kompensacija ašarų nenušluostys. Negana to, kad vilkai papjovė ėringas aveles, tai dar už utilizavimą teks susimokėti, o kur dar avių auginimo išlaidos. Kur dar vilna? Pradingo ir ji, Yrafondas, iš  kurio kompensuojami laukinių žvėrių padaryti nuostoliai. Paskaičiavau, kiek aš ten gausiu, – ašaras, o nuostoliai dideli. Parduodavom avį mėsai – po 100 eurų gaudavom, o dar kartu su avelėm ir negimę ėriukai prapuolė‘‘,- aimanuoja avių augintoja.
Šauti į vilką ganykloje negalima
Š
auti į ganykloje beplėšikaujantį vilką negalima. Kvotos šaudyti vilkus tokios mažos, kad pilkiai jau tapo karaliais. Tas labiausiai ir piktina avių augintoją: ,,Ir vyrą medžiotoją turiu, bet dabar vilkų šaudyti negalima – tik nuo spalio 15-tos, licencijos mažos, o vilkų pilna. Ne visus reikia iššaudyt – gamtoje jų turi būti, bet turi būti ir žmogui, ir gamtai gerai“.Ūkininkei pritaria ir girininkas – pilkių pėdų miške šiemet daugiau nei anksčiau, o jau ir akis į akį tenka susitikti net dieną.
„Šiaip vilkų per daug. Matyti aiškiai iš to, ką vilkai daro – jeigu neužtenka grobio mokyti vaikus medžioti miške, ateina, kur lengviau. O avys – nestiprus gyvulys ir ganykloje jų daug“,- sako Legečių girininkas D. Karinauskas.
Bijomasi dėl vaikų saugumo
Keturis mokyklinio amžiaus vaikus auginanti R.Petrėtienė bijo dėl jų saugumo – su vilku sutartis nesudaryta, kad jis vaiko nepuls. ,,Vaikai eina į mokyklą, dar iki posūkio 1,5 kilometro, tik ten autobusiukas juos paima. Rytais tamsu, vakarais, kai grįš, vėl tamsu. Ką daryti? Žibintuvėlius, lazdas vaikams duosit?“,- sakė ūkininkė
Kas išgirs ūkininką?
Avių augintoja ir pernai nukentėjo nuo vilkų – tada dvi aveles ir du ėriukus pilkiai papjovė. Šiemet ūkininkei trūko kantrybė – paramos iš valstybės nepadaugėjo ir vilkų medžioklės kvotų – taip pat.
„Visi, kam taip nutiko, netylėkim. Kas iš to, kad socialiniai tinklai dūzgia, bet valstybė jokio dėmesio nekreipia. Reikia įvertinti, kad vilkų per daug. Vienam avis išpjovė, kitam, trečiam, o kiek dar seneliukų nesiskundžia. Nebegalim tylėti, vieni nuostoliai“,- sako ūkininkė.R. Petrėtienės kaimynas Vladas moja ranka iš nevilties – kaip nukentėjusių balsas į valdžios aukštybes nėjo iki šiol, taip, vargu, ar dabar kas ūkininkę išgirs: ,,Ką padarysi? Juos, tuos vilkus, visi saugo. Taip 10 metų praeis, kol kas ką nors padarys. Kai pradės žmones draskyti, ir ne vieną žmogų sudraskys, gal tada atkreips dėmesį valdžia, o iki tol niekas nieko nedarys“.
Vilčių, kad vilkai bus sutramdyti, yra
Vilčių, kad bus sutramdytos kruvinos pilkių puotos ūkininkų ganyklose, jau yra. Palyginus 2015 ir 2017 metus, papjautų gyvulių skaičiui išaugus trečdaliu, Žemės ūkio ministerija siekia, kad vilkų būtų galima sumedžioti du kartus daugiau negu dabar. Bet ministerijai prieštarauja gamtosaugininkai – esą, sumažinus vilkų šeimynas, jie nepasigaus grobio ir dar dažniau eis į kaimiečių tvartus.
Ūkininkai pyksta – vilkai gyvulius pjauna jau dabar, su šautuvu prieš pilkius neisi – gresia baudos, nors gyvulių neapsaugo nei tvartai, nei elektriniai piemenys. Nors gamtininkai sako nežinantys, kad vilkai būtų puolę žmogų, tačiau sutartis su vilku nei raštu pasirašyta, nei balsu sutarta. O vilkui ir tvarte – medžioklė. Ne kartą jau buvo, kad vilkai kieme, tiesiog po langais, išpjauna ir suėda šunis. Pasak girininko, žmogui išėjus į kiemą ir sušukus, vilkas pabėgs, nes plėšrūnas žmogaus bijo. Jis ir pats  neseniai pilkį akis į akį miške buvo sutikęs –  vilkas nėrė neatsisukdamas. Bet kas pasakė, kad visada taip bus?

Eleonora Urmonaitė

Exit mobile version