Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdis, įvykęs lapkričio 26 dieną, galima sakyti, buvo skirtas europinių lėšų „įsisavinimui“. Europines lėšas skuba įsisavinti Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras ŠRATC) su Radviliškio rajono savivaldybės politikų pritarimu. O „įsisavinimo“ suma ne tokia ir maža – Radviliškio rajone siekiama „įsisavinti“ 2,5 milijono eurų.
Tarybos posėdžiui pirmininkavo ir apie naują projektą Tarybos narius informavo vicemeras M. Pauliukas, šiuo metu laikinai einantis mero pareigas, o šiuos klausimus svarstymui pateikė direktorės J. Margaitienės vadovaujama administracija.
Reikia skubiai „įsisavinti“ lėšas
Daugeliui Tarybos narių iškilo klausimas, kodėl dėl ŠRATC projekto „Komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra Šiaulių regione“ reikėjo šaukti neeilinį Tarybos posėdį. Situaciją paaiškino naujasis šios bendrovės direktorius Žilvinas Šilgalis. „Turime galimybę gauti Europos sąjungos lėšų, kurias panaudotume naujų stambiagabaričių atliekų priėmimo aikštelių įrengimui regione, tame tarpe ir Radviliškio rajone. Iš ES gauname 85 proc. lėšų šiam projektui, savivaldybėms reikėtų prisidėti tik 15 proc., tad būtų neprotinga jomis pasinaudoti“,- sakė Ž. Šilgalis, kuris daugelį metų buvo žinomas kaip buvusio Vilniaus mero A. Zuoko bendražygis. Jis Tarybos narius įtikinėjo, jog tai paskutinės Europos Sąjungos lėšos ir reikia labai skubėti jas „įsisavinti“.
Pasak Ž. Šilgalio, atliekų priėmimo aikštelės, esančios Šeduvoje ir Baisogaloje, yra netinkamoje vietoje – paveldo objektų teritorijoje, todėl jas reikia perkelti į kitą vietą. Kitoje pasirinktoje vietoje bus įrengtos modernios bei didesnės aikštelės: su apšvietimu, vaizdo stebėjimo kameromis, svarstyklėmis, moderniais konteineriais, patogesnėmis patalpomis darbuotojams. Šių dviejų aikštelių įrengimo kaina taip pat nemaža – 2 539 641,16 eurų.
Įdomiausia, kad Tarybos nariams net nebuvo paaiškinta, kur šios milijonus kainuojančios aikštelės bus įrengtos.
Šeduvoje planuojama įrengti 2500 kvadratinių metrų atliekų priėmimo aikštelę, Baisogaloje – 2000 kvadratinių metrų, planuojama vieno kvadratinio metro įrengimo kaina – apie 230-235 eurus.
Prie šio projekto Radviliškio rajono savivaldybei reikės prisidėti nei daug nei mažai – beveik 233 tūkst. eurų suma.
Pirma griauname, po to statome?
Tarybos nariai suabejojo, ar reikia investuoti tiek daug į naujas atliekų priėmimo aikšteles. „Atliekų priėmimo punktai buvo uždaryti Šiaulėnų, Tyrulių, Grinkiškio seniūnijose, dėl ko gavome daug gyventojų skundų. O dabar vėl investuojame milijonus ir darome aikšteles Šeduvoje, Baisogaloje. Nejaugi nepakanka atliekų priėmimo punkto, esančio Žironų kaime, šalia Radviliškio ?“- klausė Tarybos narys Gediminas Lipnevičius.
Pasak Ž. Šilgalio, atliekų priėmimo aikštelės labai reikalingos, jų poreikis yra ir jos atidarinėjamos visuose miestuose. „Mes Radviliškio rajone aikštelių skaičiaus nedidiname, tik jas darome didesnes, modernesnes. Vėliau Baisogaloje atliekų priėmimo aikštelę tektų daryti tik iš biudžeto lėšų, tad dabar gera proga įsisavinti europines lėšas“,- sakė ŠRATC direktorius.
Į klausimą, kodėl reikėjo uždaryti rajone jau buvusias įrengtas atliekų priėmimo aikšteles jis aiškiai atsakyti negalėjo. „Gal jos buvo ekonomiškai nebenaudingos, gal buvo per didelė finansinė našta, gal buvo toks ŠRATC ir savivaldybės susitarimas. Šias aikšteles reikėjo rekonstruoti, bet tada nebuvo europinių pinigų “,- apie aikštelių uždarymo priežastis sakė Ž. Šilgalis.
Kadangi rajono gyventojai jau akivaizdžiai susidūrė su tokia praktika, kai buvo uždaromos jau įrengtos aikštelės, tai kas garantuotų, jog po kelerių metų nebereikalingomis taptų aikštelės, į kurias norima investuoti net 2,5 milijono eurų? Juk ateityje jos taip pat gali tapti „ekonomiškai nebenaudingomis“.
Paprastai visi ŠRATC vykdomi projektai didina rinkliavą už komunalines atliekas gyventojams bei verslininkams. Tarybos posėdyje buvo pasiteirauta, ar modernizavus šias aikšteles nedidės rinkliavos našta gyventojams. Pasak Ž. Šilgalio, gyventojams rinkliavos mokestis neaugs, rajono biudžetui kainuos „tik“ prisidėjimas – 192 tūkst. eurų be PVM arba 233 tūkst. eurų su PVM. Nors vėliau jis patikslino, jog įrengus aikšteles ir atsiradusios sąnaudoms jų išlaikymui, ateityje gyventojams didės rinkliavos mokestis už komunalines atliekas.
Tai kokia turėtų būti prisidėjimo suma?
Tarybos posėdžio metu iškilo ginčas dėl Radviliškio rajono savivaldybės prisidėjimo dalies prie atliekų priėmimo aikštelių rekonstrukcijos. „Tarybos nariams atsiųstuose dokumentuose yra įrašyta prisidėjimo suma 192 tūkst. eurų, kodėl ŠRATC direktorius kalba apie 176 tūkst. eurų prisidėjimą? Kodėl mūsų sumos nesutampa?“- klausė Tarybos narys G. Lipnevičius.
Į pokalbį įsikišusi Tarybos narė Z. Žvikienė ar iš nežinojimo, ar iš nesusigaudymo tvirtino, jog yra įrašyta 176 tūkst. eurų suma, tokiu būdu klaidindama bei meluodama Tarybos nariams. Beje, net kelis kartus redakcijos paklausta, kokius patikslintus dokumentus yra gavusi, ji taip ir negalėjo paaiškinti, apie kokias sumas kalbėjo Tarybos posėdžio metu.
Z. Žvikienės Tarybos narių klaidinimui replikavo ir administracijos direktorė J. Margaitienė: „Jokių patikslintų dokumentų administracija negavo ir 176 tūkst. eurų sumos nėra“.
Dėl kilusio ginčo tarp Tarybos narių, ŠRATC vadovas paprašė finansininkės patikslinimo, kuri patvirtino 192 tūkst. be PVM sumą ir kad jokių kitų sumų nėra.
Ar prisidėjimo suma ne per didelė?
Tarybos nariui G. Lipnevičiui iškilo klausimas, ar tokia prisidėjimo suma nėra per didelė, kai rajono biudžetas kas mėnesį patiria nuostolių. Pasak administracijos direktorės, administracija nesprendžia dėl prisidėjimo sumos dydžio. Tai yra ŠRATC vykdomas projektas ir paskaičiuota 15 proc. prisidėjimo suma ir jeigu savivaldybė prie projekto neprisidės lėšomis, jis nebus vykdomas.
Toks iš esmės neparengto klausimo teikimas balsavimui Tarybos nariams sukėlė abejonių, ar tikrai šiuo metu vertėtų už jį balsuoti. „Siūlyčiau atidėti šio klausimo svarstymą, dar diskutuoti, nes dabar iškilo daugiau klausimų nei atsakymų“,- sakė Tarybos narys G. Lipnevičius.
Tačiau posėdžiui pirmininkaujantis M. Pauliukas klausimo svarstymo neatidėjo ir pateikė balsavimui. Už lėšų įsisavinimą – į atliekų priėmimo aikštelių įrengimą Šeduvoje ir Baisogaloje investuoti 2,5 mln. eurų – balsavo Tarybos nariai: konservatoriai A. Budrikas, K. Dainius, S. Dišlė, A. Grabauskas, P. Kablys, S. Nakutis, E. Pranevičius, G. Verdingas, „valstiečiai“ K. Dambrauskas, M. Pauliukas, V. Krikščiūnas; už šį projektą nebalsavo nepartiniai V. Aleknienė, G. Lipnevičius, socialdemokratai J. Pravilonis, E. Ivanauskytė, „darbietė“ Z. Žvikienė, o J. Baublys nebalsavo nei už, nei prieš.
Jonas Petrikas