Naktimis Lietuvos, o taip pat Radviliškio rajono kaimai skendi tamsoje – daugelio namų langai užkalti, durys užrakintos, o likusiuose gyvena labai garbaus amžiaus senjorai, tik per šventes sulaukdami iš užsienio ar iš didmiesčio atvykstančių vaikų ar anūkų.
Kaimų tuštėjimo metas…
Ir ką veikti tokiuose kaimuose jauniems žmonėms: mokyklos bei kultūros namai uždaryti, kai kur nėra nei bibliotekų. O ką jau kalbėti apie retai atvykstančius medikus. Tiesa, kaimuose vis dar kažkaip išsilaiko mažos krautuvėlės, bet ir pačios pardavėjos sako, kad pagrindinė prekė – alaus „bambaliai“ pašalpų mokėjimo dieną. Statistikos departamento duomenimis, vien per metus – nuo 2017 m. liepos iki 2018 m. liepos – iš Lietuvos išvažiavo daugiau nei 23 tūkstančiai žmonių.
Prieš rinkimus susirūpinta emigracija
Kad pilni lėktuvai lietuvių, turinčių bilietą tik į vieną pusę, išskrenda svetur, pamatė ir politikai. Prieš artėjančius rinkimus jiems labai parūpo išspręsti emigracijos problemas ir grąžinti lietuvius į tėvynę. Absurdiška, tačiau daugiau nei 20 valdančiajai dauguma priklausančių Seimo narių pasiūlė įpareigoti Vyriausybę iki kitų metų vidurio parengti įstatymą, kuriame būtų numatytos detalios ir veiksmingos priemonės emigrantams susigrąžinti.
Rajonuose – minimalūs atlyginimai
Pigių darbuotojų, kurie negali išvažiuoti, nes juos laiko Lietuvoje laiko sutuoktiniai, seni tėvai, maži vaikai, paskolos – dar pakanka. tuo naudojasi darbdaviai, rajonuose mokėdami tik minimalų atlyginimą už beveik vergišką darbą. Darbuotojas, pasiteiravęs apie didesnį atlyginimą, išgirstą frazę: „Nepatinka – išeik“.
Gyventojai juda ten, kur yra darbo
Pagal statistiką, gyventojų daugėja Vilniaus mieste, Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos rajonuose bei Nidoje ir Palangoje. Šiuose regionuose žmonių daugėja ne dėl mistinių politikų reikalavimų „parengti strategiją“, o todėl, kad čia yra darbo: Kaune statomos naujos gamyklos, sostinėje kuriami nauji biurai, į Klaipėdos rajoną traukia žmonės iš miesto, nes ten gyvenimo kokybė geresnė.
Kokia padėti Radviliškio rajone?
Radviliškio rajonas niekuo nesiskiria nuo kitų, kuriuose emigracija klesti. Štai 2017 m. rajone gyveno 36503 gyventojai, 2018 m. jų beliko 35912 – netekome 591 rajono gyventojų. Tai būtų viena nemaža mokykla. Ir visai nebeaišku, ar reikėjo tokio brangios (net už 3 mln. eurų) aikštės, per kurią savaitgaliais pereina tik vienas kitas žmogus? Gal tas lėšas reikėjo panaudoti kuriant ilgalaikes rajono plėtros perspektyvas, o ne leisti lėšas paminklams, kuriuos apžiūri tik užsienio delegacijos per miesto šventę, ar fontanams – vaizdas bus gražus, bet iki vasaros gali nebelikti kam tuo vaizdu grožėtis.
„Investicijų ir plėtros“ srityje rajonui nėra kuo pasigirti
Lietuvis Laisvosios rinkos instituto tyrimo duomenimis, 2018 m. Radviliškio rajonui nėra kuo labai pasigirti: Radviliškio rajone tiek materialinių, tiek tiesioginių užsienio investicijų kiekis (810 ir 396 eurai) vienam gyventojui nesiekė vidurkio ( vidurkis -1084 ir 396 eurai). Tą atspindėjo kiti ekonominiai rodikliai bei užimtumo rodikliai. 2017 m. tūkstančiui gyventojų teko mažiau nei vidutiniškai naujų ar pratęstų verslo liudijimų (22,7 lyginant su 42,4 vidurkiu), veikė mažiau ūkio subjektų (18,1 lyginant su 23,1 vidurkiu).
Bedarbių ir ilgalaikių bedarbių rodikliai taip pat viršijo vidurkį (rodikliai siekė atitinkamai 10,2 proc. ir 34,4 proc, kai vidurkis – 9,3 proc. ir 28,8 proc.). Taigi, rajone darbo nėra.
Kiek vidutiniškai uždirba radviliškiečiai?
Kad nėra rajone sukurta pakankamai darbo vietų, o pagrindiniai darbdaviai – savivaldybės įmonės, parodo ir vidutiniai gyventojų atlyginimai. Pagal vidutinius per mėnesį gaunamus gyventojų atlyginimus, Radviliškio rajonas „puikuojasi“ 52 vietoje iš 60 savivaldybių. 2018 m. radviliškietis vidutiniškai „ant popieriaus“ uždirbo 690 eurų, o „į rankas“ gavo 560 eurų. Kaip sakoma, pinigų „ne fontanai“, tiesa?
Taigi, jeigu situacija rajone nesikeis: nebus pritraukiama investicijų, nebus kuriama naujų darbo vietų, grožėtis naujuoju fontanu ir dalyvauti miesto šventėse liks tik solidžius atlyginimus gaunantys valdininkai ir politikai, o valdininkų švenčių „statistai“- eiliniai piliečiai- jau pirks bilietus į vieną pusę į Didžiąją Britaniją, Airiją, Norvegiją, Švediją, Daniją.
„Radviliškio krašto“ informacija