Radviliškio ligoninės slaugoje pirkti vaistus „rekomenduojama“ !?

Į savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakciją  kreipėsi radviliškietė M. B. (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) dėl problemų, su kuriomis ji (galbūt ir daugelis kitų rajono gyventojų) susiduria VšĮ „Radviliškio ligoninė“ Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje.
Slaugyti ligonį namuose nėra sąlygų
Šiame ligoninės skyriuje nuo praėjusių metų slaugomas pusiau paralyžiuotas moters vyras. 120 dienų  už ligonio slaugą nereikėjo mokėti – mokėjo Ligonių kasos, o po šių keturių mėnesių už mėnesio slaugą reikia mokėti po 32,60  eurų už lovadienį. 
„Vyrui po daugelio insultų kairė pusė paralyžiuota, atimta kalba. Jis kūdutis, labai mažai valgo, pats pasiverčia – jau 3 metai tokios būklės. Atrodo, labai lengva prižiūrėti, bet man sunku – 2,5 metų pati slaugiau vyrą namuose. Man 77 metai, nei fiziškai, nei morališkai nebėra jėgų. Man 4 stadijos glaukoma, blogai matau ir kitokių problemų tokiame amžiuje sočiai: stuburo skoliozė ir pan. Jeigu gyvenčiau mieste, paprašyčiau kokios nors kaimynės, kad prižiūrėtų vyrą, kol nueisiu į parduotuvę ar pas gydytoją, o kadangi gyvename tolokai nuo miesto centro, arti nėra nei vieno kaimyno“,- pasakojo radviliškietė. 
Tad neliko nieko kito, kaip kas mėnesį už ligonio slaugą  Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje mokėti po 1010 eurų. Be abejo, suma nemaža, tačiau, kai nėra kitos išeities, už artimojo slaugymą tenka mokėti.
„Stoviu eilėje pagalbai į namus ir į globos namus. Atsakymas – nėra darbuotojų ir nėra vietų. Nors širdis kraujuoja pagalvojus, kad pragyvenus 47 metus artimą žmogų reikia atiduoti globai. Pastatant ligonį į eilę, reikėjo 150 eurų (tokia tvarka) sumokėti gydytojų konsiliumui dėl ligonio būklės nustatymo. Tačiau iš karto pasakė, kad eilė prieis tik po dvejų metų. Tai kam tos išvados – po dvejų metų gali pasikeisti ligonio būklė arba jo iš viso nelikti“, – pasakojo moteris.
Visų Lietuvos  ligoninių Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuose ligoniai nemokamai slaugomi 120 dienų, tačiau vėliau paslauga tampa mokama – tokie įstatymai. Radviliškietė dėl to nereiškia pretenzijų, tačiau „išlindo“ kita problema.
Prašoma nuolat pirkti vaistų
„Radviliškio slauga ne tik brangiausia (taip skaičiau spaudoje), bet, mano nuomone, ir pati „biedniausia“. Birželio 28 d. sumokėjau už liepos mėnesio slaugą 1010 eurų 60 cnt. – buvo penktadienis. Taip pat išrašė receptą vaistams „Gelomyrtol“, kuriuos nupirkau. Po dviejų dienų, pirmadienį, vėl nuėjau į Slaugos skyrių aplankyti vyro. Slaugytojos  pasakė, kad reikia nupirkti  pabarstukų, kurių nupirkau. Kitą dieną, antradienį, vėl skambina medikės, kad yra išrašyti receptai vaistams. Trečiadienį nupirkau antibiotikų ir vaistų „Pramistar“, sumokėjau 35 eurus. Vaistus pirkau be jokio piktumo – reikia, tai reikia. Atėjus po dienos, penktadienį, vėl parašyta nupirkti „Gelomyrtol“. Per savaitę keturias dienas man atėjus į ligoninę vis įjungiamas siurblys – tik ne dulkių, o pinigų. Aš pinigų nespausdinu, nevagiu ir „nekombinuoju“, todėl iš niekur jų negaunu. Prie už vyrą gaunamų pajamų turiu pridėti 400 eurų, kad sumokėčiau už slaugą, ir dar tiek vaistų pirkti. Nežinau, kas čia pasidarė, ar pamatę, kad perku vaistus ir nepriekaištauju, tai ir nepraleidžia nei vieno atėjimo. Net ir kantriausiam taurė persipildo. Todėl norėčiau žinoti, kas priklauso už tuos 1010 eurų. Skirtumas su nemokama slauga tiki toks, kad nebereikia sauskelnių pirkti“,- guodėsi moteris.
Pasak M. B., ji nesuprantanti, kam jos vyrui  skiriami per 30 eurų kainuojantys vaistai „Pramistar“, kuriais gydomi degeneraciniai arba dėl kraujagyslių patologijos susidarę dėmesio ir atminties sutrikimai, jeigu jos vyras nekalba ir dalis smegenų yra užlietos krauju.
Vaistus pirkti rekomenduojama?!
Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija  paklausė  VšĮ „Radviliškio ligoninė“ direktoriaus V. Smalinsko, kodėl per tūkstantį eurų mokėdami už ligonio slaugą, artimieji turi dar  papildomai pirkti vaistų.
„Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius užtikrina pirmo pasirinkimo vaistų poreikį skyriaus pacientams. Yra atvejų, kad vaistinėje yra panašaus veikimo preparatų, kurie yra veiklesni ar turi mažiau pašalinio poveikio, todėl skyriaus gydytojai pasiūlo ar rekomenduoja įsigyti juos paciento namiškiams išrašydami receptus. Namiškiams, kurie domisi, bandoma suprantamai paaiškinti, kodėl yra siūlomi alternatyvūs preparatai, paliekama pasirinkimo teisė. Skyriuje visada yra injekcinių formų antibiotikų. Yra atvejų, kuomet esant lengvesnei infekcijai, gydymui pakanka peroralinių antibiotikų, todėl paciento artimiesiems pasiūloma įsigyti jų patiems“,- atskriejo atsakymas iš Radviliškio  ligoninės vadovo V. Smalinsko.
Beje, dėl termino, kad vaistų nupirkti „rekomenduojama“  galima sutikti tik iš dalies. Pasak radviliškietės M. B., atėjusi aplankyti vyro ji ant spintelės randa kartono skiauteles, ant kurių parašyta, kokių vaistų nupirkti. Ant vienos skiautelės, atneštos moters į redakciją, parašyta: „… reikia nupirkti „Gelomyrtol kaps. Nereceptinis vaistas nuo kosulio, kad valytųsi bronchai“. Žodžio „rekomenduojama“ kažkodėl nėra, tik parašyta  „reikia“.  Tiesa, ant kitos kartono skiautelės jau yra rekomendacija: „Rekomenduojame nupirkti pataisų miltelių“.
Tik įdomu, ar tikrai Radviliškio ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius iš tikro toks „biednas“, kad stokoja pataisų sporų miltelių, nekainuojančių net 4 eurų? Juk artimieji už ligonio slaugą moka nemažus pinigus, o šie milteliai reikalingi norint išvengti pragulų, tinkamai ligonio slaugai užtikrinti. Beje, Šiaulių teritorinių ligonių kasų direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, Dalia Miniauskienė sakė, kad šioje situacijoje galima įžvelgti ir piktnaudžiavimą – tokie preparatai slaugomiems ligoniams turi būti nemokami.
„Atėjau vėl aplankyti vyro, slaugytoja iš posto jau man šaukia: „Ateikite, jums vėl paskirti vaistai“. Nebeėmiau recepto, nebegaliu tiek vaistų įpirkti“,- sakė moteris.
Ką gi, radviliškietei belieka viena išeitis – pasikalbėti su vyrą gydančia gydytoja ir paprašyti, kad nebeskirtų ligoniui brangių vaistų. Vargu, ar nekalbančiam  ligoniui pagelbės  kraujagyslių patologiją bei dėmesio ir atminties sutrikimą gydantys vaistai, o moteris vis labiau grims į skurdą.
Pasak  M.B., ji neturi jokių priekaištų  Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus personalui: „Moterys, dirbančios slaugoj, malonios, kantrios, skraido po palatas kaip bitutės, nėra kada tinginiauti. Per 8 mėnesius neteko matyti supykusių. Turime būti dėkingi joms, nes žinome, ką tai reiškia vykdyti ligonių užgaidas ir matyti jų kančias“.
Beje, Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus gydytojai ir patys galėtų aktyviau rodyti norą bendrauti su  slaugomų ligonių artimaisiais – kad  ir palikti kartono skiautelę ant ligonio spintelės su prašymu ar pasiūlymu užsukti pas gydantį gydytoją pasikalbėti apie ligonio būklę, vaistų skyrimą. Sutikime, kad  ligonių artimieji, ypač pagyvenę žmonės, ne visada drįsta  kreiptis į  gydytojus su klausimais.
Ar tikrai Radviliškio ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius pats brangiausias?
Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ pasidomėjo, ar tikrai Radviliškio ligoninėje  pacientai, kurie savo ar artimųjų pageidavimu, pasibaigus apmokamam iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo 120 dienų per metus gulėjimo laikotarpiui ir tęsiantys gydymą Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje,  už pragulėtą laiką moka daugiau nei kaimyniniuose rajonuose.
Kelmės rajono ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje lovadienis slaugomam ligoniui kainuoja 30,58 EUR ( už 31 dieną – 947,98 EUR). Joniškio rajono ligoninės Slaugos skyriuje lovadienio kaina 26 EUR, ligoniams, kurie negali savęs aptarnauti – 27,94 EUR (už 31 dieną – 806 arba 866,76 EUR.). Kuršėnų ir Pakruojo rajonų ligoninėse Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuose lovadienio kaina 30,58 EUR, o jeigu ligonis negali apsitarnauti, kaina tokia pat, kaip ir Radviliškio ligoninėje – 32,60 EUR.
Kaip matome, Radviliškio ligoninės slaugos paslaugos  brangesnės nei pas kaimynus. Belieka tikėtis, kad Radviliškio rajono savivaldybės valdantieji konservatoriai ir „valstiečiai“ išgirs slaugomų ligonių artimųjų pagalbos šauksmą ir pasiūlys sumažinti lovadienio įkainius nors iki 30 eurų.
Primename, kad  Radviliškio ligoninė jau  kartą pralaimėjo bylą teisme dėl  netinkamo ligonės slaugymo  Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje –  ligonė, parvežta į namus, po kelių dienų mirė. Mirusiosios  sūnui  už motinos patirtas kančias ir netinkamą slaugą iš ligoninės biudžeto buvo sumokėtas apie 3 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimas.
Redakcija skaitytojus ragina netylėti ir jeigu gausite tiek Radviliškio ligoninėje, tiek Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje keistų pasiūlymų ar „rekomendacijų“ ką nors pirkti, kreipkitės į „Radviliškio krašto“ redakciją. 

„Radviliškio krašto“ informacija



Total
0
Dalinasi
Related Posts