,,Radviliškio krašto bendruomenė“ vyko pasižvalgyti po Karšuvos kraštą

,,Radviliškio krašto bendruomenė“ vyko pasižvalgyti po Karšuvos kraštą

Liepos 11 dieną ,,Radviliškio krašto bendruomenė“ vyko į ilgai lauktą ir kruopščiai suplanuotą pažintinę kelionę po Karšuvos kraštą.

Pirmoji kelionės stotelė – Bijotai ir čia esantys Dionizo Poškos Baubliai – pirmasis senienų muziejus Lietuvoje. Ekskursiją vedusi gidė papasakojo, kad muziejų tūkstantmečio ąžuolo kamiene 1812 metais įrengė rašytojas, istorikas Dionizas Poška. Pasirodo, kad žmonės tą ąžuolą Baubliu vadino todėl, kad vėjas jo giliose drevėse baubte baubdavo.  Ekskursijos dalyviai sužinojo, kad Baublyje D. Poška ir dirbo, ir ilsėjosi. Čia jis sudėjo archeologinius radinius, istorinę ir etnografinę medžiagą, senovės dievų atvaizdus, įžymių žmonių portretus ir daugiau kaip 200 knygų bibliotekėlę.

Apžiūrėję pirmąjį Lietuvos muziejų, ekskursijos dalyviai vyko į Girdiškę, kurioje aplankė Švč. Mergelės Marijos Snieginės bažnyčią, kuri yra vienintelė Lietuvoje, pašvęsta Švč. Mergelės Marijos Snieginės garbei. Bažnyčia garsėja ne tik pavadinimu, bet ir unikaliais šoniniais altoriais, sukomponuotais iš nužievintų ąžuolų kamienų ir šakų. Ekskursijos dalyviai pasigrožėję išskirtinio grožio bažnyčia ir jos altoriais iš bažnyčios tarnų sužinojo ir tai, kad jų parapija garsėja čia pirmąjį rugpjūčio sekmadienį vykstančiais Šv. Marijos Snieginės atlaidais, kurie ypatingi dėl to, kad viduryje vasaros bažnyčioje vykstančiose apeigose… sninga!

Kita kelionės stotelė, į kurią skubėjo ,,Radviliškio krašto bendruomenės“ ekskursantai, – susitikimas su Klemensu Lovčiku ir ekskursija po jo įkurtą Upynos liaudies amatų muziejų.

Žemaitijos kultūros ir istorijos puoselėtojas kraštotyrininkas K. Lovčikas papasakojo ir aprodė savo įkurto muziejaus turtus, kuriuos sudaro daugiau nei 3500 Upynos ir jos apylinkių liaudies etnografijos eksponatų. Ekskursijos dalyviai muziejuje apžiūrėjo ir susipažino su eksponuojamais kaimo žmonių seniau naudotais darbo įrankiais ir buities apyvokos reikmenimis, archeologiniais radiniais.

Už nuoširdumą ir svetingą priėmimą K. Lovčikui padėkojo visi ekskursijos dalyviai ir kaip atminimo ir didelės pagarbos ženklą perdavė ,,Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininko Gedimino Lipnevičiaus pasirašytą Padėkos raštą bei savaitraščio ,,Radviliškio kraštas“ laikraštį.

Susipažinus su Karšuvos krašto istorija keliauta Pagėgių link. Čia bendruomenės pareigūnė ekskursantus supažindino su valstybinės sienos apsaugos sistema, pasienio karių ginkluote, kovos su kontrabanda priemonėmis. Tačiau ekskursijos dalyvius labiausiai sužavėjo stebėta pasienio šunų parodomoji programa, kuriai pasibaigus Pagėgių rinktinės vadui bei visai rinktinei su jos šauniais kinologais perduoti linkėjimai nuo ,,Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininko G. Lipnevičiaus ir įteikti jo pasirašyti Padėkos raštai bei savaitraštis ,,Radviliškio kraštas“.

Kita kelionės stotelė – Bitėnai. Čia aplankytas Martyno Jankaus muziejus, apžiūrėtas Mažosios Lietuvos paveikslų sodas.

Muziejuje kelionės dalyviai buvo padalinti į dvi grupes, kurioms ekskursijas vedė dvi gidės. Ekskursantai sužinojo, kad šiame muziejuje kaupiamos ir saugomos su aušrininko, spaustuvininko, Tižės akto signataro, Mažosios Lietuvos patriarcho Martyno Jankaus gyvenimu ir veikla susijusios vertybės bei medžiaga. Čia taip pat renkama ir eksponuojama medžiaga, susijusi ir su kitų iškilių šio krašto žmonių – Vydūno, Vanagaičio,  J. Bobrovskio ir kt. veikla.

Kelionės dalyviai šiame muziejuje apžiūrėjo ne tik jame kaupiamas ir saugomas M. Jankaus bei kitose Mažosios Lietuvos spaustuvėse spausdintos knygas, periodiką, bet ir susipažino su eksponuojamais XIX – XX amžiaus pradžios Mažosios Lietuvos gyventojų buities apyvokos daiktais bei darbo įrankiais, pasakojančiais apie Pagėgių krašto, Mažosios Lietuvos istoriją.

Vakarėjant kelionės dalyviai atidavė paskutines jėgas kopdami į legendomis ir padavimais apipintą Rambyno kalną, ant kurio įsiamžino bendrai nuotraukai, vaišinosi arbata, aptarė kelionės įspūdžius, o drąsiausi ir ištvermingiausi įveikė statų Rambyno šlaitą Nemuno link.

Pavargę, tačiau kupini neišdildomų įspūdžių, vėlų vakarą grįžę namo ,,Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai sakėsi ilgai besinešiosiantys gražius kelionės prisiminimus mintyse ir širdyse bei lauksiantys kitų puikių išvykų.

Pažintinės ekskursijos dalyviai nuoširdžiai dėkoja: ,,Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkui Gediminui Lipnevičiui už suorganizuotą kelionę, bendruomenės gidui Albertui Vitartui už įdomius ir informatyvius pasakojimus, administratorei Dovilei Dapkutei už nepailstamą rūpestį visais kelionės dalyviais.

,,Radviliškio krašto bendruomenės“ informacija

 

 

Exit mobile version