Radviliškio centre – „balanos gadynė“

Radviliškio centre - „balanos gadynė“

Radviliškio miesto centre yra atnaujintas medinis namas. Jame gimė ir užaugo Lietuvos šviesuolis – tėvas Stanislovas. Deja, graži forma slepia ne kokį turinį – name nėra vandens ir kanalizacijos. Savivaldybės sąskaitose dulka milijonai, kai socialinio būsto, kuris priklauso savivaldybei, gyventojai daro gamtinį reikalą į naktipuodžius. Pajutę, kad yra palikti likimo valiai, šio  namo gyventojai  pagalbos kreipėsi į naujai išrinktą Tarybos narį Gediminą Lipnevičių. Į susitikimą su gyventojais atvyko žurnalistai bei vicemeras Mindaugas Pauliukas.
Patogumų nėra
Vidurdienį kieme šurmuliavo žmonės – jie atvykusiems išsakė bėdas. Vienas per kitą rodė, kur pilamas naktipuodžių turinys, kokiu nedideliu atstumu nuo fekalijų duobės yra geriamojo vandens šulinys, kur tenka eiti naktimis į tualetą ir taip toliau. Mero pavaduotojas nejučia ištarė: „Kaip Kazachstane.“ Suprantama, buvęs diplomatas nemažai matė ir regėjo. Tačiau lyginti Radviliškį su Vidurinės Azijos respublika…

Galimybių yra
Vos už poros šimtų metrų įsikūrusi rajono savivaldybė, už keliasdešimties metrų – Viešosios bibliotekos pastatas. Be to, per kiemą praeina vandens ir kanalizacijos trasos. Dar daugiau. Šalia stovintys du namai turi vandentiekį ir kanalizaciją. Pasirodo, kad Savivaldybės būstuose gyvenantys žmonės neturėjo lėšų papildomai prisidėti, todėl jų gerbūviu net nesirūpinta, bet kodėl jie turėtų prisidėti, juk būstų savininkas – savivaldybė. Kaip žinia, Radviliškio valdininkai milijonų eurų nepanaudoja būtent socialinės paramos srityje. Tiesa, žmonės dar turėtų džiaugtis, kad jų neapmokestina. P. Mickaičio vadovaujami šilumininkai socialinio būsto kai kuriuos abonentus priverčia mokėti tik už galimybę turėti „gyvatuką“.

Blogas planavimas
M. Pauliukas pažadėjo gyventojams kito susitikimo metu pateikti atsakymus. Ar tikrai savivaldybė nepajėgi pasirūpinti savo turtu ir jame padaryti deramas investicijas – tik retorinis klausimas. Radviliškio rajono savivaldybės kontrolierė Giedrė Sinkevičienė nustatė, kad socialinės apsaugos srityje liko nepanaudota 910 tūkst. eurų, 2017 metais – 1 mln. 663 tūkst. eurų, 2016 metais – 374 tūkst. eurų, 2015 metais – 1 mln. 981 tūkst. eurų. Paklausta, ar tai susiję su netinkamu planavimu, kontrolierė nesiryžo vertinti ir pasiūlė paklausti pačios Tarybos, kodėl suplanuotos lėšos nepanaudojamos.

 Tarybos narių komentarai
Nepartinis tarybos narys G. Lipnevičus žodžių „į vatą“ nevyniojo: „Radviliškio centre esančiuose namuose Dariaus ir Girėno gatvėje Nr. 15 ir 26 gyventojai neturi nei kanalizacijos, nei vandens, gamtinius reikalus atlieka į „kibiriuką“ – ar tai normalu? Radviliškio centre, netoli fontano? Mere A. Čepononi,  tai kur skirti Europos Sąjungos pinigai vandens ir nuotėkų tinklams, jei pačiame Radviliškio centre „balanos gadynė“? Dar negana to, iš šių namų 7 butų net 5 priklauso savivaldybei, kuri juos išnuomavo gyventojams ir lig šiol nepasirūpino komunikacijų tinklais. O kolegos, Tarybos nario J. Povilaičio, dirbančio UAB „Radviliškio vanduo“, norisi paklausti, kodėl  tiek metų būdamas Tarybos nariu  nesugebėjo išspręsti radviliškiečiams aktualios problemos. Tikiuosi, savivaldybės vadovai neatidėlios šios problemos sprendimo, teiks siūlymus Tarybai, o aš ir kiti tarybos nariai juos patvirtinsime, nes lėšų padėti žmonėms tikrai turime“.  Dvi kadencijas mero pavaduotoju išdirbęs „valstietis“ Jonas Povilaitis, „Radviliškio vanduo“ projektų administratorius, net nenustebo, kad Radviliškio miesto centre yra namų be vandentiekio ir kanalizacijos: „Aš galėčiau dar daugiau parodyti, kur baisiau yra. Nežinau, ar tikrai reikia skubėti ir vertinti neigiamai, tačiau negaliu tiksliai pasakyti, kodėl taip atsitiko. Gal nėra arti vandens linijos, gal kitos priežastys, reikia gilintis ir aiškintis.“ Kas trukdo panaudoti socialinei paramai skirtas lėšas, kad socialiai remtiniems asmenims būtų įvestas vanduo ir kanalizacija, politikas taip pat išsisukinėjo: „Milijonai gal ir nepanaudoti, bet reikia žiūrėti, ar iš tų lėšų galima tai padaryti. Radviliškis buvo pilotinė savivaldybė, gavo fiksuotą sumą, tad ir susiklostė, kad daug pinigų susitaupė. Poreikis mažesnis yra.“
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Exit mobile version