Projektas statyti pusiau požeminius atliekų konteinerius nesukėlė tokio teigiamo efekto, kaip tikėjosi Radviliškio rajono savivaldybė. Susitikimuose su visuomene buvo akcentuojama, kad konteineriai leis išlaikyti aplinką švaresnę, bet vos pradėjus juos statyti, pasipylė skundai dėl netinkamai parinktų vietų – po langais, prie vaikų žaidimų aikštelių ir pan.
Po daugiabučių langais – ne gėlynai, o konteineriai
Radviliškiečiai, dalyvavę pusiau požeminių konteinerių projekto pristatyme visuomenei, manė, kad naujieji konteineriai atsiras jau esamose aikštelėse, tik senieji, antžeminiai, bus pakeisti naujais, pusiau požeminiais. Tačiau realybė pasirodė esanti visai kitokia. Gyventojai sunerimo ir pradėjo skųstis rajono valdžiai dėl pusiau požeminių konteinerių įrenginėjimo prie vaikų žaidimų aikštelių, ant žaliosios juostos.
Štai Gedimino g. Nr. 5 namo kieme įrengti aštuoni didžiuliai požeminiai konteineriai. Jų kaimynystė šio kiemo gyventojų nedžiugina. „Aštuoni pusiau požeminiai konteineriai įrengti prie pat namo, šalia vaikų žaidimo aikštelės. Vasarą vaikai žaisdami turės kvėpuoti nuo konteinerių sklindančiu ne itin maloniu aromatu. Be to, namo kiemas yra uždaras, aplink pristatyta namų, vadinasi, nevyks pakankama oro cirkuliacija“,- kalbėjo pasipiktinęs radviliškietis.
Gyventojai paminėjo dar vieną problemą – įrengus aštuonių pusiau požeminių konteinerių aikštelę, sumažėjo vietos statyti automobiliams.
Sunerimo ir vaižgantiškiai
Pradėjus montuoti pusiau požeminius konteinerius prie Vaižganto g. 58 ir 60 namų, sunerimę šių namų gyventojai Radviliškio rajono savivaldybės administracijai nusiuntė reikalavimą konteinerius perkelti į kitą vietą: „Į Jus kreipiasi pasipiktinę Radviliškio miesto daugiabučių namų gyventojai, kurie reikalauja, kad būtų sustabdyta šiukšlių konteinerių montavimo aikštelės darbai šalia Vaižganto g. 58 namo. Gyventojai nebuvo iš anksto informuoti dėl darbų vykdymo šalia Vaižganto g. 58 namo. Taip pat manome, kad rangovai, atliekantys šiuos darbus, turėjo iš anksto pažymėti vietą, kur planuojami atlikti kasybos darbai. Todėl manome, kad buvo pažeistos gyventojų teisės, nes nebuvo galimybės ieškoti ir surasti bendro kompromiso – tariantis visiems kartu. Gyventojai reikalauja, kad šie konteineriai būtų montuojami kitoje vietoje (buvusioje – kur stovėjo seni konteineriai). Argumentuodami, kad: atsiveria ne koks estetinis vaizdas pro langus (tiesiai po langais); nepatrauklūs kvapai (nuolat) neleis atsiverti langų, skraidantys ir dūzgiantys įvairūs vabzdžiai (pavasario, o ypač vasaros metu); nuolat (dienomis ir naktimis) slankiojantys benamiai, kurie kelia baimę dėl ligų ir kitų įvairių priežasčių; išmėtytos šiukšlės aplink konteinerius ir t. t. – visi šie išdėstyti argumentai trikdys namų gyventojus. Taip pat manome, kad neatitinka saugumo reikalavimų (nesaugus priėjimas prie konteinerių aikštelės – prie įvažiavimo į kiemą per važiuojamąją dalį)“.
Po šiuo kreipimusi į savivaldybę pasirašė per 60 gyventojų.
Meras ir administracijos direktorė „nėrė į krūmus“
Nesulaukę pagalbos nei iš mero A. Čepononio, nei iš administracijos direktorės J. Margaitienės, Vaižganto g. gyventojai kreipėsi į Tarybos narį Gediminą Lipnevičių, prašydami padėti susikalbėti su valdininkais. Tarybos narys su gyventojų skundu kreipėsi į administracijos direktorę bei merą. Rajono vadovai, mėgstantys puikuotis savivaldybės finansuojamame laikraštyje, gyventojų bei Tarybos nario prašymą ėmė mėtyti kaip „karštą bulvę“ – raštą persiuntė Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) vadovybei. Iš ŠRATC atėjusiame atsakyme, kaip ir buvo galima tikėtis, buvo rašoma, kad neva viskas gerai.
Tarybos narys G. Lipnevičius, gavęs iš ŠRATC jo netenkinantį atsakymą, pakartotinai kreipėsi į merą ir administracijos direktorę. Kol kas jokio atsakymo negauta.
Ar atsižvelgs savivaldybės vadovai į gyventojų prašymus, parodys laikas. Tačiau šiais metais nevyksta rinkimai į rajono savivaldybės Tarybą, tad gyventojams turbūt neverta ir tikėtis, kad jų skundai bus išgirsti
(Bus daugiau)
Jonas Petrikas