Nors Radviliškio mieste daugėja renovuotų namų, tačiau kai kurie daugiabučių gyventojai neskuba „pasirašyti“ savo namo renovacijai, nors ir sulaukia pasiūlymų.
Renovacijos atsisakymo priežastis – didėjančios kainos
Pasak UAB „Radviliškio šiluma“ direktoriaus P. Mickaičio, šiuo metu ruošiamasi renovuoti du namus: Stiklo g. Nr.12 bei Radvilų g 21.
Pasak UAB „Radviliškio būstas“ direktorės R.Janušonienės, šiuo metu Radviliškyje formuojasi gražus renovuotų namų kvartalas Naujojoje gatvėje – ten liko nerenovuoti tik 3 namai.
„Kai važiuojame su gyventojais kalbėti dėl renovacijos, visada klausiame, ar jie jos nori – per prievarta nevarome nei vieno. Iš pradžių lyg visi ir nori, tačiau vėliau nuomonė pasikeičia. Renovacijos strigimo priežastys: skirtingos kartos, senesni žmonės nenori palikti finansinės naštos savo vaikams ir, aišku, renovacijos kainos, kurios nuolat didėja. Žmonės paskaičiuoja ir mato, kad tiek daug pinigų „sukišus“ į renovaciją, ji ne greitai atsipirks. Šiuo metu renovacijos investicinių projektų kainos nuo 700 tūkst. iki milijono eurų“,- sakė R. Janušonienė.
Tačiau, pasak R. Janušonienės, kad ir atsisako kai kurių daugiabučių namų gyventojai renovacijos, mietas vis tiek gražėja – Vasario 16 g. namų pakeisti stogai, bus tvarkomi fasadai.
Beje, Radviliškyje daugiabučių namų renovacija įsibėgėjo, kai specialiosios tarnybos pradėjo domėtis mero A.Čepononio nuveiktais „darbeliais“, o jis pats, atsistatydinęs iš mero pareigų, įsidarbino UAB „Radviliškio šiluma“. Tuo metu „Radviliškio šiluma“ administravo nemažai renovuojamų namų, o įkalbinėti gyventojus pritarti renovacijai atvykdavo ir pats A.Čepononis. Į gyventojų skundus dėl renovacijos kokybės buvo reaguojama labai vangiai: Naujosios g. gyventojai skundėsi dėl balkonų kokybės, Maironio g. 5 – dėl suskilusių sienų. „Parašius skundą atvažiuoja „Radviliškio šilumos“ atstovai, pasižiūri ir vėl išvažiuoja“,- sakė gyventojai. Taigi, galimai renovacija lyg loterija – nežinai, ar daugiabutis bus kokybiškai renovuotas, ar gyventojams teks eiti „kryžiaus kelius“ dėl statybininkų darbo broko – tai dar labiau numuša daugiabučių gyventojų norą pritarti renovacijai. Po kai kuriuose daugiabučiuose atliktos renovacijos iki šiol gyventojai mano, kad ji buvo atlikta ne visiškai skaidriai.
Kvartalinės renovacijos projektas „nepaėjo“
Investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas G.Pilypas pristatė Kvartalinės renovacijos projektą. Pasak vedėjo, į šį projektą sujungtos visos galimos programos: apšvietimo, automobilių stovėjimo aikštelės praplėtimo, vaikų žaidimų aikštelės. Toks planas Investicijų ir turto valdymo skyriaus jau yra paruoštas ir patvirtintas Tarybos. „Labai tikėjomės, kad galėsime užbaigti Radvilų gatvės kvartalą, savo iniciatyva paruošėme investicinius projektus 5 namams, tačiau daugiabučių gyventojai nepritarė renovacijai, iš šaukimo į renovaciją pateko tik vienas namas iš šio kvartalo“,- sakė G.Pilypas. Vedėjo nuomone, daugiabučių namų gyventojai atsisako renovacijos dėl mažėjančios valstybės paramos – šiuo metu ji yra 30 procentų ir dar pridedami 10 proc., jeigu visiškai modernizuojamas namo šildymo punktas – žmonės bijo, kad nepakels finansinės naštos, nes rajone atlyginimai- vieni mažiausių rajone.
„Reikia pasikviesti lenkus, jie renovuotų namus pigiau, būtų pigesnės statybinės medžiagos“,- juokavo Trišalės tarybos nariai. Gal ir būtų pigiau – juk ne veltui rajono gyventojai ir statybinių medžiagų, ir dešrų dažnai važiuoja „į lenkus“.
Daugelio namų renovacija – politiniai sprendimai
Ne paslaptis, kad Radviliškio rajonas sparčiai sensta ir daugiabučiuose namuose daugiausia gyvena pensinio amžiaus žmonės, gaunantys stabilias pajamas – pensijas. „Mūsų namo renovacija – politinis sprendimas, sakė vieno namo, esančio Radvilų gatvėje, gyventoja,- Name gyvena daugiausiai pensininkai, kurie gauna nuolatines pajamas ir už namo renovaciją išgalės susimokėti, jeigu nespės – skola liks vaikams“,- sakė radviliškietė.
Beje, kaip priversti pritarti renovacijai, valdžia taikė dar vieną „priemonę“,- jei gaunantieji kompensacijas už šildymą nepritars renovacijai (o tai atsispindi susirinkimų protokoluose), kompensacijos už šildymą bus nubraukiamos. Bijodami netekti kompensacijų, ir socialiai remtini gyventojai, ir pensininkai renovacijai pritarė.
„Radviliškio krašto“ informacija