Privatizuoti ligoninę – už šimtą eurų!

Privatizuoti ligoninę – už šimtą eurų!

Norėtumėte vieną rytą atsibusti milijonieriumi, valdančiu pusę Radviliškio ligoninės? Tam pakanka „investuoti“ 100 eurų ir kumščiais „paauklėti“ ligoninės direktorių. Kad ir kaip toks planas beskambėtų absurdiškai, jis sulaukė dalies rajono Tarybos narių palaikymo.

Tai – jau antras bandymas privatizuoti rajono ligoninę, tačiau – ne paskutinis. Kelią ligoninės privatizavimui už grašius veriantiems politikams – ne kliūtis ir skandalinga „investuotojų“ reputacija.

Investuotoją“ slėpė nuo visuomenės

Šių metų pradžioje Radviliškio rajono savivaldybės administracija sulaukė pasiūlymo už 100 eurų perduoti vieną viešosios įstaigos „Radviliškio ligoninė“ dalį. Pasiūlymas buvo primargintas deklaracijų apie skaidrumą, rūpestį ligonių interesais ir panašiomis gražiomis frazėmis.

Savivaldybės administracija suskubo rengti rajono Tarybos sprendimą ir balandžio mėnesį planas priimti naują ligoninės dalininką atiduotas svarstyti Tarybos nariams.

„Radviliškio kraštas“ bandė sužinoti taip ligoniais besirūpinančio „geradario“ pavardę, tačiau Savivaldybėje atsimušė į tylos sieną.

Kas šis paslaptingas „investuotojas“ ir kas jį sieja su politikais, pristatysime truputį vėliau, o dabar panagrinėkime, ką reiškia planas perduoti dalį savivaldybės įstaigos.

Ligoninės valdymas – paralyžiuojamas

Viešoji įstaiga „Radviliškio ligoninė“ priklauso rajono Savivaldybei. Tai yra, su ligoninės veikla, paslaugomis ir ateitimi susijusius sprendimus priima 25 rajono Tarybos nariai.

Ką reiškia vienos viešosios įstaigos dalies perdavimas ir naujo dalininko įteisinimas, Tarybos posėdžio metu paaiškino savivaldybės Juridinio ir viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Arnoldas Matuzevičius. Pasak savivaldybės teisininko, privačiam asmeniui įstaigos dalininkų susirinkime atitenka vienas balsas. Dar vienas balsas tenka Radviliškio rajono Tarybai, kurią sudaro 25 rajono Tarybos nariai.

Kitais žodžiais, „investuotojui“ atitektų 50 procentų viešosios įstaigos valdymo. Tik sumokėjus 100 eurų.

Tarybos posėdžio metu, tarsi atsitokėjęs, vicemeras „valstietis“ Vytautas Kriščiūnas tarstelėjo – taigi nebebus įmanoma priimti sprendimų. Ir jis teisus – ką benuspręstų gyventojų išrinkta rajono Taryba, visus sprendimus galėtų blokuoti „investuotojas“. Priklausomai nuo jo paties nuotaikos ir užgaidų.

Tačiau ir tai – dar ne viskas.

Milijoninis turtas – be konkurso

Radviliškio ligoninės turto balansinė vertė – 6,3 milijono euro. Dar aštuonis šimtus tūkstančių eurų sudaro atsargos. Taigi, iš viso ligoninės turtas vertinamas 7,1 milijono eurų.

Tai nėra ligoninės rinkos vertė – pastaroji gali būti gerokai didesnė, jeigu būtų skelbiamas viešas konkursas. Bet konkursas skelbiamas nebuvo, o pusės šio turto valdymo Tarybos sprendimu „investuotojui“ užsimota perduoti už 100 eurų.

Žinoma, tai nereiškia kad kitą rytą po Tarybos posėdžio „investuotojas“ atsibustų būdamas milijonieriumi. Tačiau drąsiai galėtų vadintis ligoninės bendrasavininkiu, o ateityje niekas jam netrukdytų ir parduoti savąją ligoninės dalį. Tuo labiau, kad ir pats „investuotojas“ tokios galimybės Tarybos posėdžio metu nepaneigė.

Teistumas – ne kliūtis

Dabar, kaip jau buvo žadėta, laikas atskleisti, kas stovi už šio gudriai suregzto Radviliškio ligoninės privatizavimo plano.

Pristatyti „ligoninės gelbėjimo plano“ į tribūną rajono Tarybos posėdžio metu žengė skandalingai pagarsėjęs radviliškietis Marius Aleksiūnas. Žurnalistu prisistatantis veikėjas buvo nuteistas už tai, kad Radviliškio ligoninės patalpose sumušė šios įstaigos direktorių Vaidą Smalinską. Savo kaltės nepripažino, gavo 11 mėnesių laisvės apribojimo bausmę ir buvo įpareigotas sumokėti tūkstantines sumas – atlyginti žalą.

M. Aleksiūno žygdarbiai „darant tvarką“ tuo nesibaigė. Nemalonumų turėjo dėl policijos pareigūnų nurodymų nevykdymo, viešo policijos pareigūno ir savivaldybės tarnautojo įžeidimo, jam pateiktas civilinis ieškinys dėl asmens garbės ir orumo įžeidimo. Ginčai tebevyksta teismuose.

Valdyti Radviliškio ligoninę užsimojusio „investuotojo“ pavardė skamba ir keliuose naujuose ikiteisminiuose tyrimuose. Vienas iš jų – dėl smurto prieš kolegę ir verslo partnerę.

Tarsi viso to būtų maža, prieš kelias savaites policijos pareigūnai M. Aleksiūną sulaikė prie svetimo automobilio vairo. Automobilio pareigūnai ieškojo gavę pranešimą apie galimą įmonės transporto priemonės pasisavinimą. Priverstas grąžinti automobilį M. Aleksiūnas policininkams porino tik norėjęs pavėžinti bičiulį. Tiesa, sulaikymo metu automobilyje galimai „mistinio“ bičiulio nebuvo…

Kaip ir ligoninės direktoriaus sumušimo atveju, M. Aleksiūnas visais atvejais tikina esąs nekaltas. Be to, Tarybos posėdyje, klausimas apie savo reputaciją, įrodinėjo, kad valdyti ligoninę turi teisę ir teisti asmenys.

Politikai gyrė skandalingą „investuotoją“

Tarybos posėdžio metu, skaitydamas iš lapelio, M. Alesiūnas siūlė keisti mąstymą, postringavo apie „damoklio kardą“ ir sveikatos politiką.  

 „Ar šimtas eurų nebėra pinigai, nors netoliese vykstančio karo šešėlyje raginate paremti, aukoti ir akcentuojate, kad kiekvienas euras yra brangus“, – besipinančiu liežuviu priimti į ligoninės dalininkus agitavo „investuotojas“.

Baigęs skaityti padėkojo Skaidrai. Kokiai Skaidrai buvo skirta padėka, nepatikslino, tačiau rajono Taryboje yra tik viena Skaidra. Tai yra, Skaidra Dišlė – konservatorių partijos atstovė.

„Investuotojo“ pastangos nenuėjo veltui.

„Sveikinu gyventojo iniciatyvą tapti viešosios įstaigos dalininku“, – pareiškė Tarybos narė darbietė Zita Žvikienė. Praeityje taip pat teistos Darbo partijos atstovė pareiškė, kad trūkstant ligoninei lėšų, galėtų prisijungti ir daugiau asmenų – tapti įstaigos dalininkais.

„Marius yra teisus, mes 2019 metais tą turėjom, kai priiminėjome… Taip pat Marius rašė… nepamenu pinigine išraiška, bet ne tame… Buvo sakyta susitvaktyt, kad nebebūtų tokių dalykų… niekas nepadaryta per tris metus… Tai vat kur yra problema… Mes čia juokiamės iš Mariaus, jis pasinaudojo tuom, kad kažkas nepadarė namų darbų, – nerišliai porino „investuotoją“ bičiuliškai vardu vadindamas socialdemokratas Saulius Luščikas.

Bandymas privatizuoti – ne paskutinis

„Praeis trys metai, Marius vėl pakartos tą patį dalyką, pamatysit,“ – dar vieną, jau trečiąjį bandymą privatizuoti Ligoninę žadėjo Tarybos narys S. Luščikas, prisipažinęs nežinąs, kodėl turėtų nebalsuoti už įstaigos „dalies ar akcijų“ perdavimą.  

Būtent toks intensyvus bandymas perduoti ligoninės valdymą ir kai kurių politikų parama klausimų sukėlė nepartiniam Tarybos nariui Gediminui Lipnevičiui. Tuo labiau, kad  M. Aleksiūnas nepaneigė galimybės didinti savo dalį savivaldybės įstaigoje. „Viskam savas laikas“, – nuo tiesaus klausimo išsisuko „investuotojas“.

Kas stovi už „investuotojo“ nugaros?

Ne paslaptis, kad po nesėkmingo bandymo prieš kelerius metus patekti į Seimą, M. Aleksiūnas ilgą laiką neturėjo oficialaus darbo, gyveno iš valstybės paramos, o jo sąskaitą banke akylai stebėjo už kriminalinį nusikaltimą priteistą pinigų sumą išieškoti bandę antstoliai.

„Ar tą priteistą sumą grąžinote? Jei ne, tai iš kokių pinigų tą šimtą ar šimtą tūkstančių eurų turėsite? – skolose skendėjusio „investuotojo“ klausė Tarybos narys G. Lipnevičius. „Nesusiję su šiuo klausimu“, – išsisukinėjo M. Aleksiūnas.

Tačiau Tarybos narys neatlyžo ir klausinėjo toliau: „Jūs pats sugalvojote tapti dalininku, ar kieno nors paprašytas tai darote. Gal ketinate kam nors perleisti?“

„Investuotojas“ tikino sugalvojęs dalininku tapti pats, o klausiamas apie įstaigos dalies perleidimą išsisukinėjo: „Perleisti už kiek? Gal jūs turite informacijos? Jūs esate vienas iš turtingesnių, galėčiau pasiūlyti ir jums. <…> Tai pasiūlymas?“  

Beje, M. Aleksiūnas apie tai, iš kokių lėšų ketino įsigyti dalį Radviliškio ligoninės ir kas jį sieja su politikais, neatsakė ir „Radviliškio kraštui“. Tik kaltino G. Lipnevičių, kuris jam esą „trukdo“.

Šilti santykiai su politikais

Kas remia bandymus privatizuoti Radviliškio ligoninę, paaiškėjo po Tarybos narių balsavimo. Tarybai buvo pateiktas alternatyvus pasirinkimas: balsuoti už tai, kad M. Aleksiūnas taptų ligoninės dalininku, arba – prieš.

Už naujo dalininko priėmimą balsavo „darbietė“ Z. Žvikienė ir „valstietis“ Kęstutis Dambrauskas. Ne paslaptis, kad šiuos politikus su M. Aleksiūnu sieja šilti santykiai, tačiau į „Radviliškio krašto“ klausimus minėti politikai neatsakė net po pakartotino prašymo. Nors klausimai buvo paprasti: kas jų partijas sieja su „investuotoju“, ar buvo žadama skirti „investuotojui“ lėšų, ar sulaukė kokių nors pažadų už palankų Tarybos sprendimą.

Prieš naujo dalininko priėmimą nebalsavo dar trys Tarybos nariai: socialdemokratas Saulius Luščikas, „valstiečiai“ Jonas Povilaitis ir Vytautas Krikščiūnas. Meras, žaliųjų partijos atstovas Vytautas Simelis nusišalino, nepaaiškinęs motyvų.

Konservatorius Tomas Januševičius nusišalino vengdamas viešųjų ir privačių interesų konflikto – dirba Radviliškio ligoninėje.  

Reklamuoja politikus

Trims ligoninės privatizavimui neprieštaravusiems politikams „Radviliškio krašto“ redakcija nusiuntė klausimus, prašydama paaiškinti savo poziciją bei santykius su perimti dalį ligoninės ketinusiu M. Aleksiūnu.

Vienintelis atsakė „valstietis“ J. Povilaitis. Politikas tikino nepritariąs naujo dalininko priėmimui ir neigė bet kokius savo ar savo partijos ryšius su M. Aleksiūnu. Kodėl nebalsavo prieš naujo dalininko priėmimą, nepaaiškino.

Vis dėlto politiko nuoširdumu galima suabejoti. Redakcijos duomenimis, M. Aleksiūno įsteigta mažoji bendrija „Visuomenės balsas“, leidžianti to paties pavadinimo laikraštį, turėjo sutartinių santykių su „valstiečių“ ir darbiečių atstovais. Be to, skandalingai pagarsėjęs radviliškietis ne tik palaiko gerus santykius su socialdemokratu S. Luščiku, bet ir yra dažnas svečias milijonieriaus „valstiečių“ vicemero V. Krikščiūno ir mero V. Simelio kabinetuose.

Dar vienas įdomus sutapimas, kad „Visuomenės balsui“ prieš metus atiteko ir keliolikos tūkstančių eurų užsakymas viešinti Savivaldybės veiklą.

Tiesa, pats M. Aleksiūnas šiuo metu formaliai nėra „Visuomenės balso“ dalininkas. Antstoliams pradėjus domėtis jo finansais, remiantis viešai prieinamais duomenimis, nuosavybės teisę jis perleido kitam asmeniui. Naująja įmonės dalininke tapo – pensinio amžiaus moteris, galimai giminaitė.

Savaitraščio ,,Radviliškio kraštas“ redakcija

Exit mobile version