Povilas Urbšys: apie korumpuotus valdininkus ir partijų įtaką

Gegužės 21 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose pirmininko G. Lipnevičiaus kvietimu lankėsi Seimo narys, buvęs STT vadovas, Povilas Urbšys. Susitikimo pradžioje buvusi mokytoja Angelė Ambrazienė radviliškiečių vardu  bendruomenės pirmininkui G.Lipnevičiui padėkojo už bendruomeniškumo bei pilietiškumo  skatinimą ir įteikė suvenyrą.

Svečias su bendruomenės nariais pasidalino įžvalgomis apie šalyje klestinčią korupciją bei korumpuotus politikus, valdininkus.

„Radviliškį teko pažinti per STT žiūronus“
Svečią nustebino susirinkusiųjų gausa. „Radviliškyje teko lankytis dirbant Kultūros paveldo inspekcijoje, tada nemažai bendravau su muziejininku Egidijumi Prascevičiumi. Radviliškio valdžią teko pažinti per STT žiūronus. Tyrimas, susijęs su buvusio Seimo nario V.Matuzo žmona, atvedė į Radviliškį. „Panevėžio energija“ buvo paskelbusi konkursą biokurui pirkti, įmonė pasiūlė mažiausią kainą ir jos atstovams buvo pasakyta, kad nelaimės, jei nesudarys bendros ūkinės veiklos su Radviliškyje esančia įmone, kurios steigėja buvo V.Matuzo žmona. Įmonė sudarė sandorį, laimėjo konkursą, gavo milijoninį užsakymą‘,- sakė P. Urbšys.
Pasak svečio, buvo metas, kai už nusikaltimus valstybei, nebūtinai materialius, valdininkai gaudavo realia bausmę – Vilniuje, Sniego gatvėje, buvo net kolonija, kurioje bausmę atlikdavo valstybės tarnautojai, pareigūnai. Pakeitus Baudžiamąjį kodeksą, Sniego gatvės koloniją teko uždaryti, nes valdininkai tapo nebaudžiami. „Bet juk valdininko ar politiko padaryta žala nebūtinai turi būti materiali. Pavyzdžiui, politikas turi žmonių pasitikėjimą, per jį žmonės pasitiki valstybe. Paėmęs kyšį, valdininkas ar politikas sumindo pasitikėjimą valstybe ir tai yra didžiulė žala. Po kiek laiko teismai pradėjo tą žalą versti piniginiu vienetu ir padėjo kyšininkams išvengti atsakomybės. Nors teigiama, kad korupcijos vėžys yra apėmęs visą valstybę, teismai tapo palankesni tiems, kurie tuos įstatymus pažeidinėja“,- sakė Seimo narys.

Radviliškyje veikė „grupė draugų“
Pasak P. Urbšio,  vadinamojoje „Radviliškio atšakoje“  buvo nustatyta, kad veikė grupė draugų – konservatorių. STT tyrimo metu buvo fiksuojama, kaip buvo tariamasi dėl laimėjimo konkursuose, kaip būdavo pervedami pinigai. „Manau, kad dauguma verslininkų ir išvažiavo iš Radviliškio supratę, kad čia gali daryti verslą tik turėdamas „stogą“. Kadangi generalinė prokuratūra mums nesuteikė papildomų pajėgų, mes tą atšaką perdavėme šiauliečiams. Kai tapau politiku, tik iš viešosios erdvės sužinojau apie tą tyrimą. Mane pribloškė, kad įtariamieji sugebėjo vilkinti tyrimą.Tyrimas buvo vilkinamas,  kad susidarytų senatys ir būtų palankesnės aplinkybės prieš savivaldos rinkimus. Dabar yra išteisinimas,  manau, tai buvo susiję su artėjančiais savivaldos rinkimais – A. Čepononis buvo numatytas vienintelis kandidatas į miesto merus. Kai vyko savivaldos rinkimai ir tiesioginiai mero rinkimai, nei viena partija neišstatė savo kandidatų, kurie būtų kaltinamieji korupcinėje byloje,o Radviliškyje buvo vienintelis nepakartojamas kandidatas. Teismas nutarė, kad yra padaryta klaidų sankcionuojant sekimą, tokiu būdu reikšmingiausi įrodymai buvo pašalinti iš bylos. Dar labiau nustebino, kad tyrimui vadovavo prokuroras, kurio tėvas buvo asmeniškai gerai pažįstamas su pagrindiniu teisiamuoju, įtariamu organizavus nusikalstamąją veiką. Prokuroras žino visas silpnas vietas – nes nėra idealaus tyrimo. Jeigu toks asmuo vadovauja tyrimui, kyla klausimas, ar jis yra suinteresuotas, kad teismas priimtų apkaltinamąjį nuosprendį. Žinau iš praktikos, kai žmogus papuola į teisėsaugos akiratį, jis ieško žmogaus, kuris galėtų padėti spręsti iškilusias problemas – tai nerašyta taisyklė. Manęs neįtikino, kad tik besibaigiant tyrimui prokuroras V.Kulikauskas sužinojo, kad jo tėvelio geras draugas – A. Čepononis. Kai tokie prokurorai vadovauja tyrimui, nesistebiu teismo sprendimu. Negaliu komentuoti teismo sprendimo, bet galiu užduoti sau klausimą, ar po tokių teismo sprendimų žmonių pasitikėjimas teismais padidėja? Aš abejoju, ar padidėja. Buvo žmonių, kurie sutiko duoti parodymus, peržengė savo baimės ribą, o dabar, kaip sakė A.Brazauskas, „vsio zakonno“. Tai nėra gerai. Po Darbo partijos bylos nuosprendžio, Prezidentė labai aiškiai pasakė, kad tokie sprendimai parodo, kad valstybėje vogti apsimoka“,- sakė P. Urbšys.
Pasak „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininko G. Lipnevičiaus, bendruomenės vardu jis kvietė merą susitikti su nariais, pristatyti savo ataskaitą, tačiau šis atsisakė.
Bendruomenės pirmininkas paklausė svečio nuomonės, ką jis mano apie tai, kad Apeliacinis teismas išteisino visus, kaltinamuosius korupcinėje byloje, net tuos, kurie neprašė ir buvo prisipažinę kaltais. Teismas konstatavo, kad 19 kartų buvo klastojami dokumentai, tačiau tai mažareikšmiai nusikaltimai.
Pasak svečio, esame giliai įbridę į korupcinį purvą – jis tuo įsitikino dirbdamas STT. Dažnai politika paverčiama verslu, o verslas – politika. Verslo grupės bando užvaldyti valstybę per partijas, kurios yra valdžioje – konservatorių ir socialdemokratų. Pavyzdžiui, kai buvo priimtas sprendimas dėl alkoholio reklamos sušvelninimo, lėmė tik 6 konservatorių balsai.

Partijos – didelė jėga
Pasak P. Urbšio, per 15 jo darbo metų STT buvo sulaikyta apie 300 politikų bei valdininkų, iš kurių buvo išteisinti tik keletas, o kitiems skirtos vienokios ar kitokios bausmės. „Radviliškyje turbūt dalis žmonių mano, kad A. Čepononio atžvilgiu tyrimas buvo pradėtas nepagrįstai.  Tačiau turiu patikinti, kad tai netiesa.  Dalis žmonių yra įtikinti, kad „prieš vėją nepapūsi“, jie turi tik vieną pasirinkimą – „nekaltąjį“  A. Čepononį.
Mane vadina partijų žudiku, naikinantį demokratinį visuomenės pagrindą, kurio kertinis akmuo – partijos, tačiau normalioje demokratinėje visuomenėje kertinis akmuo – demokratinė visuomenė, kur žmonės dalyvauja priimant sprendimus. Ne partija kuria valstybę, o tauta kuria valstybę, valdžia turi tarnauti žmogui. Tačiau iš Sąjūdžio išsiritusios partijos pradėjo valdžią suvokti kaip komunistiniais laikais. Aš nustebau, ką jos padarė: Apylinkės tarybas panaikinome, panaikinome pirmą savivaldos pakopą. Toliau, kai atsirado ta partijų  jėga, dingo žodžiai, kad visuomeninės politinės organizacijos gali dalyvauti rinkimuose. Ilgą laiką buvo ignoruojama Konstitucinė teisė, kad savo kandidatus gali kelti partijos ir nepartiniai. Pagaliau savivaldoje atsirado „save išsikėlę“. Partijos kreipėsi į Konstitucinį teismą, teismas sakė, kad paliekama tik „sąrašinė“ rinkimų sistema, „save išsikėlę“ negali atsirasti. Taip atsirado Visuomeniniai rinkimų komitetai. Partijos leido pažaisti demokratiją, o, pasirodo, žmonės labai rimtai pažvelgė į šią alternatyvą“,- sakė P.Urbšys.
Pasak Seimo nario, jo atėjimo į politiką tikslas buvo sukurti konkurenciją partijoms, kad jos būtų priverstos keistis. „Ir pasikeitė kai kurių partijų vadovai, Visuomeniniai rinkimų komitetai daug kur laimėjo. Nusivylimas partijomis yra visuotinis ir laimi jėgos, kurios nebuvo valdžioje, arba laimi judėjimai ir tai vyksta visoje Europoje. Partijos ignoruoja žmonių skaudulius ir partinė sistema patiria tikrą krizę“,- sakė svečias.

Visuomeniniams judėjimams – išbandymas valdžia
Kalbėdamas apie partijų krizę, P. Urbšys perspėjo, kad rinkimus laimėjusių Visuomeninių rinkiminių komitetų laukia išbandymas valdžia. „Kai neturime valdžios galių, sakome, kad tiesa yra jėga. Ne partinė galia yra virš visko, yra bendruomeninė, pilietinė galia. Išrenka žmonės politiką ir po kurio laiko pasirodo, kad jau jėga yra tiesa. Įgavus valdžios jėgą,  žmonės su savo nuomone valdžiai tampa nebereikalingi, bet jūs esate tie, kurie nenorite su tuo susitaikyti. Nuo jūsų apsisprendimo veikti priklausys, ar Radviliškyje žmonės atgaus pasitikėjimą savo galiomis, tik tada su jais pradės skaitytis valdžia. Todėl raginu kurti Radviliškyje Visuomeninį  rinkimų komitetą, jei  ne jūs,  tai kas“,-  dalyvauti būsimuose savivaldos rinkimuose bendruomenės narius drąsino P. Urbšys.
Seimo narys Povilas Urbšys – galimas vienas iš kandidatų į Panevėžio miesto merus. Paklaustas, ar dalyvaus mero rinkimuose, jis to nei patvirtino, nei paneigė. Nepartinis  „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas Gediminas Lipnevičius taip pat dar nėra patvirtinęs, ar kels savo kandidatūrą artėjančiuose Radviliškio rajono mero rinkimuose.
Svečias Povilas Urbšys buvo palydėtas aplodsmentais, o bendruomenės pirmininkas paprašė jo pažadėti, kad dar kartą šiemet atvyks susitikti su Radviliškio krašto gyventojais.
Popietes organizuoja ir  dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius, prie „Kavos popiečių“ organizavimo prisideda bendruomenės nariai: R.Radavičienė, V.Aleknienė, D.Dapkutė, A.Litinskas, S.Skorkaitė ir kiti.

„Radviliški krašto“ informacija

 

 

 

Exit mobile version