Po to, kai rašėme
Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė apie politikų norus atgaivinti Radviliškio ligoninės vaikų ligų skyrių, kurį patys ir uždarė.
Rajono gyventojai galėjo per televiziją matyti merą A. Čepononį bei ligoninės direktorių V. Smalinską, kaltinančius Sveikatos apsaugos ministeriją bei ministrą A. Verygą, neleidžiančius atidaryti šio skyriaus.
Sveikatos apsaugos ministerija: „Skyrių nutarė uždaryti Radviliškio rajono Taryba“ .Sveikatos apsaugos ministerijos nuomonės dėl vaikų ligų skyriaus atidarymo Radviliškio ligoninėje nepakeitė nei A. Čepononio bei K. Račkauskio atgailavimas Taryboje dėl priimtų sprendimų, nei socialdemokratų rinkti parašai, vežti ministrui A. Verygai. Daugelis radviliškiečių įvertino, kad tai buvo politinis šou artėjant Seimo rinkimams.
Tik šį kartą šou politikams nepavyko…
Sveikatos apsaugos ministro paaiškinimas, kodėl nereikia stacionarinių vaikų ligų paslaugų, buvo konkretus: „Sistemos „Sveidra“ 2018 m. duomenimis, Šiaulių TLK veiklos zonos stacionarinių vaikų ligų II paslaugų vartojimo rodiklio reikšmė (60,37) yra 5,44 proc. mažesnė nei šio rodiklio reikšmė šalies mastu (63,84). Vadinasi, visus sergančius vaikus gali priimti jau esamos gydymo įstaigos ir šio profilio paslaugų plėsti nebereikia
Priminsime, kad 2017 m. rajonui vadovavę konservatoriai ir socialdemokratai nusprendė uždaryti Vaikų ligų skyrių Radviliškio ligoninėje.
2020 m. sausio 22 d. Sveikatos apsaugos viceministrės L. Jaruševičienės atsiųstame rašte dar kartą rajono politikams buvo paaiškinta: „Lietuvoje ligoninių lovų skaičius – vienas didžiausių ES, atsižvelgiant į bendrą gyventojų skaičių: 6,6 lovos 1000 gyventojų, t.y. 30 proc. daugiau nei ES vidurkis (5,0 lovos), o gydomojo stacionaro lovų užimtumo rodiklis buvo mažesnis nei ES vidurkis“.
Beje, kaip šis skyrius būtų išsilaikęs, kyla daugiau klausimų nei yra atsakymų. Anksčiau Vaikų ligų skyrius su 10 lovų buvo nuostolingas, o dabar buvo prašoma tik 6 lovų. Kai kuriems buvusiems medikams toks sprendimas sukėlė šypseną. Iš ministerijos atsiųsto rašto paaiškėjo, kad nėra jokio reikalo atidaryti Vaikų ligų stacionaro, nes palatos būtų tuščios, gydytojams atlyginimus mokėti reikėtų, skyrius vėl būtų nuostolingas, o ligoninės direktorius vėl eitų į Tarybą prašyti uždaryti nuostolingą skyrių.
Taigi istorija galimai kartotųsi. Šiam pasikartojimui ir užbėgo už akių Sveikatos apsaugos ministerija.
Išeitis – Dienos stacionaras
Kad rajono vaikams nereikėtų vykti į Šiaulių ligoninę atlikti gydytojų paskirtų procedūrų, Radviliškio ligoninėje atidarytas Dienos stacionaras. Šiame stacionare pacientai prižiūrimi iki 8 valandų, nuo sausio 20 d. stacionaro paslauga vaikams teikiama darbo dienomis ir šeštadieniais nuo 8 val. iki 17 val.
Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems pacientams, turintiems siuntimą, dienos stacionaro paslaugos teikiamos nemokamai. Ministerijos nuomone, „Radviliškio ligoninės siekis plėsti vaikams teikiamos dienos stacionaro paslaugas yra racionalus ir savalaikis“.
Dienos stacionaro atidarymas – kaip skęstančiojo griebimasis už šiaudo. Laikas parodys, ar tokio Dienos stacionaro atidarymas Radviliškio ligoninėje buvo racionalus sprendimas, nes jeigu nebus pacientų, gydytojai neturės darbo, o atlyginimus jiems vis tiek reikės mokėti.
Jonas Petrikas