Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai išanalizavo pastarųjų dviejų metų įvykius, kuriuose nukentėjo ūkininkai, žemės ūkio bendrovės, bendrovės prekiaujančios žemės ūkyje naudojamomis augalų apsaugos priemonėmis ir pastebėjo, kad vagystės iš aukščiau minėtų subjektų padažnėja nuo balandžio iki rugsėjo mėnesio. Tuo metu ūkininkai pradeda apsirūpinti žemės ūkio technika, augalų apsaugos priemonėmis, sėklomis.
Tačiau stebima, kad ūkininkai ne visada pasirūpina turto apsauga – cheminės medžiagos, brangi sėkla (pvz. rapsai) sandėliuojamos toli nuo gyvenamųjų vietų, neįrengiama signalizacija, į patalpas galima patekti panaudojus „elementarius“ įrankius. Todėl dažnai, dėl didelių atstumų, saugos tarnyboms atvykusioms į saugomą objektą, kuriame laikomos cheminės medžiagos, belieka tik konstatuoti, kad objektas buvo apvogtas.
Policija rekomenduoja patiems ūkininkams, bendrovėms bei įmonėms prekiaujančioms žemės ūkyje naudojama chemija, chemijos ir sėklų nelaikyti nuošaliuose pastatuose, pasirūpinti, kad patalpos būtų tinkamai apsaugotos nuo įsibrovimo, kad pašaliniai asmenys vizualiai negalėtų matyti kas laikoma patalpose.
Taip pat policija atkreipia ūkininkų dėmesį, kurie susigundo internetu įsigyti žymiai pigiau nei rinkos kaina, traktorių ar kitą žemės ūkio techniką.
Skelbimų portaluose sukčiai gali siūlyti techniką įsigyti gerokai mažesne nei rinkos kaina, dažnai nurodoma, kad technikos negalima apžiūrėti, nes ji dar tik „pakeliui į Lietuvą“. Parduodamą techniką siūloma atgabenti, tačiau būtina „rezervuoti“ už atitinkamą sumą.
Ypač sukčių skelbimų padažnėja savaitgaliais, jie labiausiai mėgsta „pardavinėti“ MTZ ir „Belarus“ markės traktorius.
Pastebima, kad skelbimų portaluose taip pat pamėgo skelbtis kitų valstybių sukčiai, kurie naudojasi realiai egzistuojančios ir veikiančios užsienio įmonės duomenimis. Tokiuose skelbimuose dažnai nenurodomas pardavėjo telefono numeris, su juo galima susisiekti tik elektroniniu paštu, o bendrauti – tik anglų kalba.
Sukčius gali naudoti žinomo pardavėjo duomenis ir netgi jo elektroninį paštą, gali atsiųsti technikos pirkimo sutartį su realiai veikiančios įmonės duomenimis, įgaliotų asmenų parašais ir antspaudais, tačiau sąskaita į kurią pervedami pinigai, dažniausiai būna visiškai nesusijusi su šia įmone. Kartais sukčius net pasiūlo technikos atvežimo paslaugą, už kurią pirkėjas turi taip pat papildomai sumoka. Tokiu būdu pirkėjas lieka be pinigų ir be technikos.
Šiuo metu Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdyboje atliekamas tyrimas dėl traktoriaus „pirkimo“ iš Anglijos, ūkininko patirtos žalos dydis viršija 14000 eurų.
Policija rekomenduoja žemės ūkio techniką pirkti atsakingai, įsitikinti, kad įmonė, iš kurios perkama, egzistuoja ir yra patikima, taip pat pareigūnai gyventojų prašo informuoti apie asmenis (jų naudojamas transporto priemones), kurie siūlo įsigyti, pigiau negu rinkos kaina, žemės ūkyje naudojamas chemines medžiagas ar sėklas. Tai padaryti galite telefonu 8 700 62800 arba elektroniniu paštu redas.vaisvilas@policija.lt arba artimiausiam policijos komisariatui.