Pociūnėliuose, kurie priklauso istoriniam Liaudos regionui, liepos 27 d. sulaukta svečių iš Lenkijos. Su Pociūnėliais panoro susipažinti grupė turistų, keliaujančių istoriniu Liaudos keliu. Grupėje – daugiau kaip keturiasdešimt žmonių iš Varšuvos, Poznanės ir Liublino miestų.
Svečiai sutikti pagal senovės lietuvių paprotį, pasiūlant tyru vandeniu nusiplauti rankas, nusišluostyti lininiu rankšluosčiu. Jie pavaišinti rugine duona, lašinukais, agurkais, šviežiais ir džiovintais vaisiais iš pociūnėliečių sodų, rabarbarų gaiviuoju gėrimu, sula. Atvykusieji galėjo įsigyti Pociūnėlių džiovyklėlėje paruoštų arbatų, prieskonių, cukatų. Svečiams grojo ir dainavo, pasisukti bendrame ratelyje kvietė Pociūnėlių kultūros namų folkloro ansamblis ,,Garduva“ (vadovė Genovaitė Vorienė“) ir kapela ,,Liaudė“ (vadovas Zigmas Paulauskas).
Atvykusiuosius pasveikino Skėmių seniūnijos seniūnė Ingrida Gladkienė, Pociūnėlių miestelio bendruomenės pirmininkė Danguolė Garuckienė, Pociūnėlių pagrindinės mokyklos direktorius Anatolijus Gailiūnas, parapijos klebonas Kęstutis Švabinskas. Apie Pociūnėlių krašto istorinius bei literatūrinius ryšius su Lenkija kalbėjo kultūros namų specialistė Aušrelė Sereikienė, o jos mintis į lenkų kalbą vertė Violeta Sabulskytė, kurios mama Irena Sabulskienė, gyvenanti Pociūnėliuose, yra kilusi iš lenkų bajorų Jagminų giminės.
Miestelio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje svečiai klausėsi klebono Kęstučio Švabinsko pasakojimo apie daugiau kaip du šimtmečius gyvuojančią bažnyčią, joje saugomas meno vertybes. Mokyklos direktorius Anatolijus Gailiūnas bažnyčioje parodė skaidres, kuriose įamžintos mokyklos bendruomenės draugystės su lenkais akimirkos. Svečiai iš Lenkijos aplankė šalia bažnyčios esančias senąsias miestelio kapines, kuriose palaidota nemažai lenkų tautybės žmonių. Atvykusieji padėkojo miestelio bei mokyklos bendruomenėms už lenkų kapų tvarkymą.
Prie mokyklos svečiai galėjo nusifotografuoti ,,Lauko fotostudijoje“. ,,Lauko fotostudija“ – tai dailės mokytojos Danguolės Kavaliauskienės sukurta nauja edukacinė erdvė, kuri skirta puoselėti tautiškumą, atskleisti aukštaičių nacionalinį savitumą, pagerbti šeimą. ,,Lauko fotostudija“ svečių dėmesio sulaukė.
Vėliau ekskursantai buvo pakviesti į mokyklos muziejų. Muziejų prižiūrinti Valerija Sirtautienė, buvusi ilgametė matematikos mokytoja, trumpai supažindino su muziejaus istorija ir eksponatais. Prie muziejaus su svečiais šiltai atsisveikinta, padovanota šviežių agurkų bei medaus.
Ir atsisveikinę atvykusieji neskubėjo išvažiuoti. Kadangi Pociūnėliuose yra žmonių, neblogai kalbančių lenkiškai, mezgėsi naujos pažintys, imta ieškoti bendrų pažįstamų, kad ir labai tolimų. Pasirodo, šioje ekskursijoje dalyvauja lenkų bajorų Damaševičių, Daunoravičių, Liutkevičių palikuonys. Ne veltui ne vieno svečio, aplankiusio protėvių žemę, akyse sužvilgėjo ašaros…
Svečių iš Lenkijos sutikimą organizavo Skėmių seniūnija, Pociūnėlių miestelio bendruomenė, kultūros namai, Pociūnėlių pagrindinė mokykla. Bendrauti su svečiais padėjo vertėja Irena Duchovska, Kėdainių lenkų draugijos pirmininkė.
Roma Buivydienė,
Pociūnėlių miestelio bendruomenės narė