Pociūnėliečiai – pilietinės iniciatyvos ,,Atminties kelias“ dalyviai

Pociūnėlių pagrindinės mokyklos bendruomenė dalyvavo Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos paminėjimo pilietinėje iniciatyvoje „Atminties kelias“.

Pilietinę iniciatyvą mokykloje organizavo istorijos mokytojas Saulius Čepaitis. Mokytojas priminė: ,,Rugsėjo 23-ioji – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. 1943 metų rugsėjo 23-iąją buvo likviduotas Vilniaus getas. Šiais metais minime 75-ąsias Vilniaus geto likvidavimo metines. Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena Lietuvoje minima nuo 1994-ųjų. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti šios dienos paminėjimus inicijuoja jau daugiau nei dešimt metų.“

Rugsėjo 19 dieną istorijos pamokų metu mokiniams buvo papasakota apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę (iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 215.000–220.000 žydų), buvo paaiškinta apie Holokaustą nacių okupuotoje Europoje ir Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu. Penktos klasės mokiniai žiūrėjo anglų ir amerikiečių 2008 metais sukurtą filmą „Berniukas dryžuota pižama“ (režisierius Markas Hermanas), kartu su istorijos mokytoju Sauliumi Čepaičiu ir klasės auklėtoja Eugenija Gietiene aptarė tai, kas buvo rodoma filme.

Rugsėjo 21 dieną 8 ir 10 klasių mokiniai kartu su mokyklos direktoriaus pavaduotoju Zigmu Kačinausku vyko į Šeduvos žydų kapines. Kapinėse juos pasitikęs istorijos mokytojas Saulius Čepaitis papasakojo apie masinį žydų naikinimą Antrojo pasaulinio karo metu – Holokaustą, apie žydų laidojimo papročius, jų mirusiųjų pagerbimo tradicijas. Mokytojas sakė, kad, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus duomenimis, Antrojo pasaulinio karo metu buvo nužudyti 22 Pociūnėliuose gyvenę žydai. Pagal žydų papročius nužudytiesiems atminti nešami į kapus lauko akmenėliai iš tos vietovės, kurioje jie gyveno. Ir Pociūnėlių mokiniai, prisirinkę akmenėlių, ant jų užrašė nužudytų žydų vardus. Akmenėlius kaip atminties simbolius, mokiniai išdėliojo žydų kapinėse Šeduvoje. Mokytojas Saulius Čepaitis sakė: ,,Lai šie akmenėliai su žmonių vardais primins, jog nužudyti žydai buvo ne skaičius, bet konkretūs žmonės su asmeninėmis istorijomis.“

Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos paminėjimo pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ paskatino mokyklos bendruomenę dar kartą prisiminti tragiškus istorinius įvykius, analizuoti jų aplinkybes, pagerbti žuvusius žydų tautybės žmones.

Roma Buivydienė,
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

Total
0
Dalinasi
Related Posts