Po to, kai rašėme Muziejų gatvės idėja užmigdyta, tačiau nenumarinta

Šalia stoties jau dabar stovi miestą garsinantis garvežys, prie kurio mėgsta fotografuotis vestuvininkai ir miesto svečiai

Dar daugiau nei prieš dvejus metus Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys Gediminas Lipnevičius rajono vadovams išsakė pastebėjimus, kad turizmo sritis Radviliškyje – labai apleista. Pirmiausia dėl to, kad čia nėra net Radviliškio krašto muziejaus. Tarybos narys pasiūlė unikalią idėją – Laisvės alėjoje įkurti Muziejų gatvę. Vykdamas su bendruomene į keliones, o būtent į Anykščius, G. Lipnevičius pastebėjo, kad absurdiška yra tai, kad mes, geležinkeliečių sostinės gyventojai, apžiūrėti su geležinkeliu susijusių eksponatų vykstame į muziejų Anykščiuose. Kaip sako idėjos autorius, kol išmąstė visas Muziejų gatvės detales, teko ne vieną naktį nemiegoti.

Gatvė – turistų traukos centras

„Muziejaus gatvė turėtų būti kertinis akmuo, nuo kurio nusidriektų maršrutai į viešbučius, kavines, malūnus, dvarus, kitus muziejus, apžvalgos bokštus  ir piliakalnius. Malūnų, kalvelių, piliakalnių yra daugelyje rajonų, tačiau Muziejų gatvę turėtų tik Radviliškis. Manau, apie turistų pritraukimo galimybes turėtume pradėti kalbėti nuo šios gatvės sukūrimo – būsimo turistų traukos centro,“ – Radviliškio rajono savivaldybėje, pristatant rajono turizmo programą, sakė G. Lipnevičius.

Daugybė lankytinų objektų

Planuota, kad Muziejų gatvėje įsikurs apie 20 turizmo objektų, bus sukurta apie 30 naujų darbo vietų. Dėl šios idėjos ateityje savivaldybės biudžetas būtų ženkliai papildytas. Autobusai į Muziejų gatvę atvažiuotų pro Gedimino gatvę, o išvyktų pro Sakalausko gatvę. Lankytojus, į muziejų kompleksą atvykstančius tiek autobusais, tiek traukiniu, pasitiktų traukinių palydovų uniformomis apsirengę darbuotojai, kurie palydėtų į vagoną – restoraną, o ten būtų galima atsipūsti po kelionės, užkąsti, atsigerti kavos, arbatos. Muziejų gatvės lankymas prasidėtų nuo obelisko, skirto Vytautui Didžiajam. Kitas objektas – pėsčiųjų tiltas per geležinkelį, kur iš aukšto būtų galima pasigrožėti visa geležinkelio infrastruktūra. Nusileidus nuo tilto, pasitiktų geležinkelio stoties istorinis kompleksas, sudarytas iš stoties, traukinių depo, vandens bokšto. Pagal Muziejų gatvės idėją, vienoje iš geležinkelio stoties salių galėtų įsikurti Geležinkelio muziejus. Šalia stoties jau dabar stovi miestą garsinantis garvežys, prie kurio mėgsta fotografuotis vestuvininkai. Kad vieta šalia garvežio būtų dar patrauklesnė, G. Lipnevičius siūlė kartu su „Radviliškio krašto bendruomene“ pastatyti Laimės suolelį. Šalia garvežio turistus pasitiktų istorinis ąžuolas, kuris pasodintas apie 1928 metus. Netoli ąžuolo lankytojams būtų siūloma aplankyti „Gelžkeliečio namą“, kuriame būtų net du muziejai – vienoje pusėje būtų eksponuojama geležinkeliečio buitis, kitoje pusėje įsikurtų rašytojo Jono Marcinkevičiaus memorialinis muziejus. Kita ekspozicija, skirta turistams, – tremtinių vagonas, kuriame jie galėtų susipažinti su lietuvių, gyvulių vagonais ištremtų į atšiaurius Rusijos rajonus, istorija. Šiuo metu tremtinių vagonas jau stovi ir laukia lankytojų. Kita stotelė – Stambiosios geležinkelio technikos muziejus, kuriame turistai galėtų ne tik apžiūrėti eksponatus, bet ir pavažiuoti kelio darbininkų transportu. Netoliese, priešais laidojimo namus, dengtame paviljone būtų eksponuojami senoviniai automobiliai. Vienas iš senovinių automobilių entuziastų, šeduviškis Jonas Jučas patvirtino, kad sutiktų ten eksponuoti jo ir kolegų turimą senovinę techniką. Kadangi Radviliškis garsėja mūšiu su bermontininkais, einant link buvusios Karininkų ramovės, turėtų įsikurti karinės technikos ir pabūklų muziejus. Buvusioje Karininkų ramovėje įsikurtų dar vienas karinės tematikos muziejus,  supažindinantis su partizaninėmis kovomis, bermontininkų mūšiu. Planuota, kad kitoje gatvės pusėje, istoriniame pastate, buvusioje Gelžkelio mokykloje, galėtų įsikurti Radviliškio krašto muziejus. Grįždami atgal, turistai galėtų pasigrožėti akmenuota Vydūno gatve, apžiūrėti senesnės architektūros žydų namus. Tolėliau, perstačius seną žydų viešbutį, anksčiau pavadintą „Ramybė“, būtų galima įkurdinti Viktoro Karmono Kosminio modeliavimo muziejų bei amatininkus ir menininkus, užsiimančius edukacijomis.

Idėjai visi pritarė, bet…

Pristatytai Muziejų gatvės idėjai tuo metu pritarė tuometinis meras Antanas Čepononis, daugelis dalyvavusių idėjos pristatyme Tarybos narių, taip pat dabar meru tapęs Vytautas Simelis, kuris anuomet dirbo Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėju. Buvo apmąstytos detalės su smulkmenomis iki gidų rengimo, aprangos, meistro Laimės suoleliui pagaminti suradimo, pastatų Laisvės alėjoje stogų suvienodinimo ir panašiai. Nors visų pritarimas buvo, deja, kuriam laikui idėja apmirė.

Dalį turizmo objektų savivaldybė numetė į patvorį

Belaukiant savivaldybės veiksmų dėl idėjos įgyvendinimo, dalis objektų, kurie turėjo priklausyti Muziejų gatvei, atsidūrė nežinomybėje. Pavyzdžiui, vagonas – restoranas buvo įsigytas aukcione už beveik 31 tūkst. eurų ir kurį laiką vienišas stovėjo S. Krivicko įmonės „Fasma“ teritorijoje, keldamas graudulį. Galų gale restoraną nuspręsta pastatyti prie tremtinių vagono. Jame turėjo vykti jaunimo užsiėmimai, žadėta įkurti nedidelį geležinkelio muziejų, tačiau tiems planams iki šiol nebuvo lemta išsipildyti – vagonas stovi vienišas ir pamirštas. Dar negana to, rašytojo Jono Marcinkevičiaus namą valdantieji konservatoriai nusprendė įtraukti į parduodamo savivaldybei nereikalingo nekilnojamojo turto sąrašą. Šis namas adresu Laisvės al. 13 buvo netgi įtrauktas į kultūros paveldo objektų registrą, nes tai – autentiškas geležinkelininko namas. Deja, kad šis namas būtų parduotas aukcione, balsavo visi konservatoriai, socialdemokratai, „darbiečiai“, išskyrus du nepartinius Vilmą Aleknienę bei G. Lipnevičių. Šis namas jau yra parduotas. Galų gale net prieita iki to, kad dabartinis Radviliškio rajono savivaldybės meras V. Simelis šią idėją sugalvojo pervadinti… Kai kam netgi kilo minčių, kad meras galbūt nori pasisavinti šios idėjos sumanymą.

Meras apgailestavo dėl parduoto namo

Pasidomėjome, kodėl nevykdomas Muziejų gatvės projektas, kuris buvo visų pripažintas bei patvirtintas. Radviliškio rajono savivaldybės meras V. Simelis atsakė, kad Muziejų gatvė yra ne projektas, o priemonė turizmui plėtoti. Tikslus šios priemonės pavadinimas – „Parengti Muziejų gatvės įrengimo ir įveiklinimo investicijų projektą“. Paklaustas, ar jo nuomonė apie Muziejų gatvę pasikeitė, meras pripažino, kad padaryta klaidų, tačiau atsakomybę vertė Tarybai: „Man labai gaila, kad atkarpa palei geležinkelį nuo Vytautui Didžiajam skirto obelisko link stačiatikių cerkvės  neteko vientisumo, nes savivaldybės tarybos nariai priėmė sprendimą parduoti vienintelį likusį tipišką geležinkeliečio namą, kuriame kažkada gyveno  stoties viršininkas ir būsimasis rašytojas Jonas Marcinkevičius. Mano manymu, tai nebuvo tinkamai apsvarstytas sprendimas, greičiausiai turėsime dar vieną apleistą pastatą Radviliškio miesto centre. Galėjome įkurti muziejų, nes tas pastatas labai gerai atspindi laikmečio dvasią, o jį praradome…“ V. Simelis pasiteisino, kad investiciniam projektui parengti reikia lėšų ir jų trūkumas trukdo idėjos įgyvendinimui. Jis užsiminė apie galimybę gauti Europos Sąjungos finansavimą, tačiau suteikė mažai vilties: „Ieškoma galimybių gauti ES finansavimą, bet kol kas šioje srityje kvietimų nebuvo.“

Savivaldybės administracija pasiūlė idėją projektą skaidyti

Dėl turizmo perspektyvų užklaustos savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė bei Kultūros, paveldosaugos ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Germantė Jucevičiūtė-Kluczynska. Į klausimą, ar šis projektas reikalingas, gautas atsakymas, kad „būtų daugiau naudos turizmui, įveiklinus jau veikiančias Radviliškio mieste ir rajone esančias  įstaigas“. J. Margaitienė šį projektą įvertino kaip „didelių investicijų reikalaujantį užmojį“ ir siūlė jį skaidyti „mažesniais etapais“ ir taip skambiai nevadinti.

Savivaldybės vadovai džiaugėsi „pasiekimais“ turizmo srityje

Į klausimą apie tai, kodėl Radviliškio mieste nėra muziejaus, valdininkai atsakė, teigdami, kad yra du muziejai – V. Karmono kosminio modeliavimo muziejus Vaižganto progimnazijoje ir Radviliškio viešosios bibliotekos senųjų leidinių fondas –  Knygos muziejus Radviliškio rajono savivaldybės Viešojoje bibliotekoje. Optimistiškai vertindami turizmo perspektyvas, savivaldybės vadovai džiaugėsi, kad neva „Radviliškis yra pakankamai patrauklus turistams“. Į turizmo plėtojimą rajone esą investuojama, tvarkant miesto  viešąsias erdves (pvz., Eibariškių parką), ieškant architektūrinių sprendimų sklypuose Eibariškių parke, Radviliškio Lietuvos Sąjūdžio stadiono prieigose ir Antaniškių parke. Dėl ko turistai turėtų važiuoti į Antaniškių mišką ar Lietuvos Sąjūdžio stadioną, taip ir liko neaišku.

Ar yra vilčių?

Praeitą savaitę, lapkričio 5 d., mero V. Simelio darbotvarkėje buvo numatytas susitikimas su AB „Lietuvos geležinkeliai“ atstovais dėl  Šiaulių geležinkelio muziejaus perkėlimo į Radviliškį. Pasak mero, vyko tik pirminis pasitarimas, galimybės dėl muziejaus perkėlimo dar bus svarstomos ir kol kas nieko nenuspręsta.

Belieka tikėtis, kad G. Lipnevičiaus projektas – idėja įkurti Muziejų gatvę nebus pamirštas, nes būtų kuriamos darbo vietos, skatinamas verslas. Tai ir išliekamoji istorija ateities kartoms apie geležinkeliečių sostinę – Radviliškį.

Ar savivaldybės vadovai pasinaudos Tarybos nario idėja ir kokia apimtimi pavyks ją įgyvendinti, parodys laikas.

Rita Grigalienė

Exit mobile version