Daug kartų aptarinėtas, kritikuotas ir keistas bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2021–2025 metų bendrasis planas, kitaip vadinamas naikinimo planu, pasiekė komitetus bei pateiktas Tarybos narių teismui. Nors pradžioje žadėta dvi rajono gimnazijas – Grinkiškio J. Poderio ir Sidabravo – padaryti progimnazijomis, Alksniupių pagrindinę mokyklą prijungti prie Šeduvos gimnazijos, naikinti ir Pociūnėlių pagrindinę mokyklą, šių planų vėliau atsisakyta. Dėl mokyklų išsaugojimo į kovą stojo Tarybos narys Gediminas Lipnevičius ir mokyklų bendruomenės. Komitetus bei Tarybos posėdį pasiekė gerokai „apkarpytas“ projektas, kad minėtos mokyklos bus neva stebimos, o konkrečių pokyčių iki 2025 metų jau nebeplanuojama.
Investicijų ir kaimo reikalų komitete – daug kritikos plano rengėjams
Radviliškio rajono savivaldybės meras Vytautas Simelis, pristatydamas mokyklų pertvarkos plano projektą komitete, džiaugėsi, koks puikus šis planas ir kaip gerai, kad valdininkai nuo pat metų pradžios apie jį diskutavo, apvažinėjo mokyklas, išklausė bendruomenes, pamiršdamas tai, kad planai dėl mokyklų naikinimo visai neseniai išlindo į viešumą, sukeldami mokyklų bendruomenių susirūpinimą, netgi pradėti rinkti mokinių tėvelių parašai, parengta peticija dėl mokyklų išsaugojimo. Į savivaldybėje vykusį pertvarkos plano aptarimą nebuvo kviesti žadamų pertvarkyti mokyklų vadovai ir Tarybos nariai iš opozicijos. Nors meras V. Simelis įtikinėjo Tarybos narius, kad iki 2025 metų mokyklose niekas nebus keičiama, čia pat jau tvirtino, kad pertvarkos plano patvirtinimas nereiškia, kad prie mokyklų naikinimo ir vėl nebus grįžtama. Esą situaciją gali pakeisti Vyriausybės nutarimas. Tokiam mero ir konservatorių proteguotam projektui Investicijų ir kaimo reikalų komiteto nariai nepritarė.
Tarybos posėdyje narių nuomonės išsiskyrė
Tiek komitete, tiek Tarybos posėdyje susikirto dvi priešingos nuomonės – nepartinio Gedimino Lipnevičiaus bei socialdemokrato Sauliaus Luščiko. G. Lipnevičius siūlė mokyklų pertvarkos klausimą atidėti ir svarstyti tada, kai bus realūs pokyčiai. Tarybos nariui kilo pagrįstas klausimas – o kodėl reikia priimti sprendimą, kuriuo esą niekas nekeičiama? Pertvarkos plane pažymėta, kad bus vykdoma kai kurių mokyklų stebėsena ir dėl to, pastebėjus, kad ir menkiausius pokyčius, skubos tvarka bus priimami sprendimai mokyklas naikinti. Taip pat G. Lipnevičius pastebėjo, kad dėl mokyklų pertvarkos ne su visais suinteresuotais asmenimis buvo tariamasi. Į mokyklų pertvarkos plano aptarimus nebuvo kviesti Tarybos nariai iš opozicijos. Dėl informacijos slėpimo bei nesusikalbėjimo su valdininkais tėveliai bei mokytojai netgi ėmė kurti peticiją. Tarybos narys S. Luščikas teigė, kad anksčiau ar vėliau mokyklose pokyčiai vis tiek įvyks. Pasak jo, parengiant pertvarkos planą, buvo per daug atsižvelgta į gyventojų nuomonę ir jiems nusileista.
Meras baidosi žodžio „naikinimas“
Jau ne kartą meras Vytautas Simelis prašė nevartoti žodžio „naikinimas“. Esą niekas mokyklų neuždarinėja ir nenaikina, jose niekas iki pat 2025 metų niekas nebus keičiama, o pasitvirtinti „penkmečio planus“ savivaldybei būtina. Tiesiog formalumas, ir tiek, tačiau čia pat paminėjo, kad tas planas prireikus bus koreguojamas. Tokie mero pasisakymai, kurie prieštarauja patys sau, Taryboje jau tampa kasdienybe. Šį kartą – vienu sakiniu pasakęs, kad mokyklų tikrai nenaikins, kitu pasakė, kad prireikus naikins.
Nepritarti išdrįso tik opozicija
Kad ir daug kritikuotas, aptarinėtas, tačiau mokyklų pertvarkos planas patvirtintas. Už tai balsavo Tarybos narių dauguma – „žaliasis“ meras Vytautas Simelis, visi konservatoriai (Skaidra Dišlė, Andrius Grabauskas, Tomas Januševičius, Eugenijus Pranevičius, Irena Palionienė, Paulius Kablys, Justinas Kvėglys, Sigitas Nakutis, Arvydas Budrikas, Deividas Dargužas, Gabrielius Verdingas), „valstiečiai“ (Vytautas Krikščiūnas ir Kęstutis Dambrauskas), socialdemokratai (Jonas Pravilonis, Eglė Ivanauskytė, Kazimieras Račkauskis ir netgi Saulius Luščikas, kuris posėdžio pradžioje sakėsi dėl šio sprendimo susilaikysiąs). Nepritarti išdrįso tik trys Tarybos nariai – nepartiniai visuomeninio komiteto UŽ GERESNĮ GYVENIMĄ VISIEMS nariai Vilma Aleknienė ir Gediminas Lipnevičius bei „darbietė“ Zita Žvikienė. Dėl tokio Tarybos balsavimo mokyklos – Grinkiškio J. Poderio gimnazija, Sidabravo gimnazija, Šiaulėnų M. Šikšnio gimnazija, Alksniupių ir Pociūnėlių pagrindinės mokyklos, Radviliškio rajono Baisogalos mokyklos-darželio Skėmių pradinio ugdymo skyrius atsidūrė po padidinamuoju valdininkų stebėjimo stiklu, kitaip tariant, kaip ant parako statinės.
Rita Grigalienė