Po „Radviliškio krašto“ straipsnio apie Šniūraičių gyventojų nusavintą žemę NŽT raginimas savivaldybę imtis veiksmų

Praėjusį mėnesį „Radviliškio krašte“ buvo publikuotas straipsnis, kuriame aptariama Šniūraičių kaimo gyventojų problema – įmonei „Via Lietuva“ atlikus naują per Šniūraičius einančio kelio kadastrą, kai kurių gyventojų sklypų ribos buvo apkarpytos. Be jokio pranešimo buvo apkarpyti maždaug trisdešimt Šniūraičių kaimo namų valdos sklypai, be to, Šniūraičių kaimas ne vienintelis toks. Problemą pastebėjo į savo močiutės sodybą atsikėlęs ir ten komercinę veiklą vystyti norėjęs Laurynas Kalašaitis. Pradėjęs tvarkyti močiutės namo, statyto dar sovietmečiu, dokumentus, L. Kalašaitis atrado, kad dalis jo močiutės žemės sklypo be jokio įspėjimo buvo nacionalizuotas valstybės, o kadastro matavimai iš esmės anuliuoti. Pasak L. Kalašaičio, kritikos dėl darbo kokybės tiek jis, tiek kiti Šniūraičių kaimo gyventojai turi ne tik įmonei „Via Lietuva“, bet ir Nacionalinė žemės tarnyba (toliau tekste NŽT), kurios specialistai patvirtino ginčitiną „Via Lietuva“ samdytų matininkų kadastrą.

NŽT atsakymas – problemą spręsti skatiname savivaldybę

Pasak NŽT atstovo Ruslano Golubovo, problema NŽT yra gerai žinoma. Ji yra atsiradusi ne dėl NŽT kaltės, tačiau NŽT iš savo pusės, pagal savo kompetenciją taip pat deda visas pastangas problemai spręsti, kad būtų rastas visoms pusėms tinkamas kompromisinis sprendimas.

Jau po straipsnio paviešinimo spaudoje atsiųstame papildomame paaiškinime NŽT atstovas teigė, kad Lietuvos automobilių kelių direkcija (šiuo metu „Via Lietuva“), laikosi principinės pozicijos, kad visi valstybiniai keliai privalo būti valstybinėje žemėje (kitaip bus pažeisti Žemės įstatymo reikalavimai), o Kelių įstatymas nustato kiekvienos kategorijos kelio privalomą kelio plotį – šiuo atveju tai 18 m.   

Tačiau būtent dėl pločio traktavimo ir atsirado ši problema. Niekur nėra aiškiai apibrėžta, kaip turi būti skaičiuojamas kelio plotis – nuo ašinės linijos ar nuo kelkraščio iki kelkraščio.

Matininkai, kurie matavo gyventojų valdas, 18 m plotį matavo nuo kelio kraštinių. Tuo tarpu matininkai, kurie matavo kelią, 18 m skaičiavo matuojant po 9 m nuo ašinės linijos. Taip matuojant Jūsų minimo gyventojo valda daugiau nei 2 m patenka į kelio plotą ir nėra išlaikomi minimalūs 9 m. 

Pasak NŽT atstovo, šiais metais rajono savivaldybėje buvo susitikimas su piliečiais, kuriame, deja, „Via Lietuva“ atstovai nedalyvavo, todėl jokių konkrečių sprendimų problemai spręsti nebuvo priimta. Manytina, kad vienas galimų šios problemos sprendimų būdų, jeigu „Via Lietuva“ atsisakytų šio kelio ruožo, perduodama jį savivaldybei. Tuomet keistųsi kelio kategorija ir būtinas plotas keliui. Tačiau šiuos sprendimus turi priimti valstybė ir savivaldybė, neprieštaraujant „Via Lietuva“, kaip žemės patikėtiniui. 

Po redakcijos įsikišimo meras pripažino pradėjęs imtis veiksmų

„Radviliškio krašto“ redakcijai pradėjus detaliai domėtis Šniūraičių kaimo gyventojų problema dėl privatizuoto turto ir anuliuotų kadastro dokumentų buvo išsiaiškinta, kad Šniūraičių kaimo gyventojai jau yra prašę mero Kazimiero Račkauskio pagalbos, tačiau juos tenkinančio atsakymo nesulaukė. „Radviliškio krašto“ redakcijai pavyko sužinoti, kad meras iš tiesų kreipėsi į „Via Lietuva“, prašydamas perimti minėtąjį Šniūraičių kelią savivaldybės žinion, tačiau prašydamas nepasivargino iškelti „Via Lietuva“ itin brangių sąlygų – kelią priimtų kartu su kitais trimis rajono keliais ir tik tuo atveju, jei „Via Lietuva“ rašte minimus kelius renovuos.

Taigi po straipsnio paviešinimo ir po NŽT bei „Via Lietuva“ viešų komentarų paskelbimo redakcija paklausė mero: „ar savivaldybė ruošiasi pakeisti anksčiau „Via Lietuva“ iškeltas sąlygas ir perimti per Šniūraičius einantį kelią atskirai ir nesulaukus jo remonto darbų, taip pagreitinant ginčo sprendimo laiką? “ Mero atsakymas nebuvo konkretus, tačiau iš jo galima tikėtis pažado kelio perėmimo procesus pagreitinti, cituojame: „Radviliškio rajono savivaldybė pateikė pasiūlymą „Via Lietuva“ dėl Jūsų minimo kelio perėmimo. Dabar sprendimą turi priimti „Via Lietuva“. 

„Radviliškio krašto“ redakcija dėkoja gyventojams už tai, kad pasitiki savaitraščiu ir tiki, kad jis gali, nori ir sugeba padėti gyventojams spręsti problemas. Prižadame nepamiršti Šniūraičių kaimo gyventojų sunkumų ir sekti, kaip baigsis ši istorija ir ar mero pažadai vėl neliks tik eilinėmis kalbomis.

Gertrūda Vileikienė

Straipsnio nuotrauka: „Radviliškio krašto“ įsikišimo panašu, kad Šniūraičių kaimo gyventojų iškelta problema pradedama spręsti greičiau.

Exit mobile version