Planuojama paruošti daugiau slaugytojų padėjėjų ir užtikrinti tolygų paramedikų rengimo vietų skaičių

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlys didinti valstybės finansuojamų vietų skaičių slaugytojo padėjėjo modulinei profesinio mokymo programai ir ateinantiems mokslo metams skirti 800 vietų (2024–2025 mokslo metais siūlyta priimti 720), o paramediko mokymo programai išlaikyti tą patį vietų skaičių ir skirti 731 vietą (2024–2025 mokslo metais siūlyta priimti 731).

„Siekiant kuo geriau atliepti visuomenės, šalies gydymo įstaigų ir medikų bendruomenės poreikius, svarbu užčiuopti tas sritis, kuriose sveikatos priežiūros specialistų labiausiai trūksta. Šiandien tai – slauga ir skubioji pagalba, kurios turi didžiulį potencialą ateityje. Galėdami pateikti aktualias priemones šių specialistų pritraukimui į darbo rinką, užtikrinsime ir sklandesnį visos sveikatos sistemos darbą“, – sako sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė.

Priimant sprendimus buvo atsižvelgta į Vyriausybės strateginės analizės centro atlikto tyrimo duomenis, pagal kuriuos 2032 m. prognozuojamas ženklus sveikatos priežiūros specialistų poreikis – slaugytojų padėjėjų trūkumas išaugs iki 2 355, o paramedikų – iki 30.

SAM vertinimu, slaugytojų padėjėjams planuojama suteikti daugiau atsakomybių, perskirstant funkcijas iš slaugytojų. Suplanuotos įvairios slaugytojų padėjėjų pritraukimo priemonės padės užpildyti suplanuotas valstybės finansuojamas vietas.

Taip pat priimant sprendimus atsižvelgta į inicijuotus Greitosios medicinos pagalbos (GMP) pokyčius, kuriais norima užtikrinti geresnį paslaugų prieinamumą šalies gyventojams ir palaikyti aukštą paslaugų kokybę visoje Lietuvoje. Siekiant sustiprinti GMP brigadas ir padidinti paramediko profesijos prestižą, numatyta, kad GMP vairuotojai turės įgyti paramediko kvalifikaciją iki 2026 m. sausio 1 d.

Nacionalinės sveikatos sistemos specialistų rengimo valstybinio užsakymo formavimo komitetas (VUK) posėdžio metu sausio 13 d. pateikė siūlymus skirti didesnį dėmesį slaugytojų padėjėjų rengimui ir išlaikyti vietų skaičių paramedikų rengimui. Siūlymai artimiausiu metu bus pateikti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenimis, Lietuva pirmauja tarp kitų EBPO šalių gydytojų parengimu ir praktikuojančių gydytojų skaičiumi. Tačiau sveikatos sektorius susiduria su gydytojų pasiskirstymo problematika, kai tuo tarpu slaugytojų pasiskirstymas nacionaliniu mastu yra tolygus, tačiau fiksuojamas bendras slaugytojų trūkumas.

EBPO skaičiavimu, Lietuvos sveikatos priežiūros sistema nesiekia gydytojų ir slaugytojų skaičiaus rekomenduojamo santykio 1:2 bei EBPO šalių vidurkio – 1:2,5.

Atsižvelgiant į duomenis, suplanuotos priemonės, skirtos gerinti situaciją, mažinti sveikatos priežiūros specialistų netolygų pasiskirstymą nacionaliniu mastu ir mažinti tam tikrųprofesinių kvalifikacijų ir specializacijų sveikatos priežiūros specialistų trūkumą.

Priemonėms finansuoti iš viso suplanuota beveik 30 mln. 787 tūkst. Eur, iš kurių arti 22 mln. 992 tūkst. Eur numatyta finansinėms-injekcinėms priemonėms ir beveik 7 mln. 795 tūkst. Eur ilgalaikėms-strateginėms priemonėms. Priemonės bus finansuojamos iš Europos socialinio fondo bei bendrojo finansavimo. Visos projektų veiklos turi būti baigtos įgyvendinti iki 2029 m. rugpjūčio 31 d. Įsakymą dėl sveikatos priežiūros specialistų pritraukimo ir išlaikymo veiksmų 2024-2029 metų plano patvirtinimo galite rasti ČIA.

SAM Komunikacijos skyrius

Total
0
Dalinasi
Related Posts