Pinigus senelių priežiūrai skirstys savivaldybės administracija be Tarybos žinios

Pinigus senelių priežiūrai skirstys savivaldybės administracija be Tarybos žinios

Socialinių įstaigų lėšų pyragą savivaldybės administracija netrukus galės dalinti kaip panorėjusi

Radviliškio rajono savivaldybės administracija sugalvojo sau gana patogų dalyką – patvirtino metodiką, pagal kurią būtų suskaičiuota socialinių paslaugų kaina. Pati metodika gal ir nėra bloga, tačiau bėda ta, kad metai iš metų, pasinaudojus tam tikra formule, vienam asmeniui išlaikyti reikalingos lėšos gali būti keičiamos be jokio Tarybos narių sprendimo. Ir sukontroliuoti, ar lėšos naudojamos racionaliai, tikrai ne bet kam bus prieinama.

Nauja metodika palies daugelį socialinių paslaugų

Pasak Radviliškio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistės Almos Dailidonienės, naujas socialinės paslaugų kainos skaičiavimas liečia ilgalaikę socialinę globą, trumpalaikę socialinę globą, pagalbą į namus, integralią pagalbą, asmeninio asistento pagalbą, dienos socialinę globą suaugusiems asmenims ir vaikams su negalia bei kitas Radviliškio rajone teikiamas socialines paslaugas. Socialinės paramos skyriaus specialistė informavo, kad šių paslaugų kainos dar tebėra derinamos. Šiuo metu ilgalaikės socialinės globos paslauga senyvo amžiaus žmonėms kainuoja 800 eurų per mėnesį, o jeigu toks asmuo turi sunkią negalią – 850 eurų per mėnesį.

Pritaikyta formulė

Formulė K = BL + KL : PG turbūt nesako nieko. Tačiau pabandykime tai paversti žodžiais. Paslaugos kaina per mėnesį lygi bendrąsias lėšas pridėjus prie kintamųjų lėšų, padalintų iš planuojamo paslaugos gavėjų skaičiaus. Kainos už šias socialines paslaugas yra skirtingos, kiekviena socialines paslaugas teikianti įstaiga pateiks savo skaičiavimus savivaldybės administracijai.

Kintamosios lėšos – labai skirtingų rūšių išlaidos: tai ir socialinių paslaugų įstaigos administracinio, ūkinio ir aptarnaujančiojo personalo darbo užmokestis, valstybinio socialinio draudimo įmokos, kvalifikacijos kėlimo ir komandiruočių išlaidos, išlaidos kanceliarinėms prekėms, spaudiniams ir kitoms prekėms, jos susijusios su įstaigos administravimu, transporto išlaidomis administraciniam, ūkiniam ir aptarnaujančiajam personalui. Išvardijama daug išlaidų rūšių, į kurias atsižvelgiant bus tikslinama socialinių paslaugų kaina.

Siūloma nustatyti, kad socialinių paslaugų kaina bus peržiūrima kasmet, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų kovo 1 d. ir, esant poreikiui, tvirtinama nauja. Nei žodžio – apie kreipimąsi į savivaldybės Tarybą.

Savivaldybės atstovė patvirtino, kad Tarybos narių pritarimo nebereikės

2021 m. spalio 14 d. Tarybos posėdyje nepartinis visuomeninio komiteto UŽ GERESNĮ GYVENIMĄ VISIEMS atstovas Gediminas Lipnevičius paprašė atsakyti, ar, priėmus tokį sprendimą, į kintančias kainas senelių ar kituose socialinės globos namuose Tarybos nariai galės reaguoti, išreikšti savo nuomonę balsavimu. Į tai savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistė Alma Dailidonienė atsakė, kad dėl tolesnių kainų pokyčių Tarybos nariai nebebalsuos, nes bus nustatyta metodika ir jos užteks, kad kainos galėtų būti keičiamos be jų pritarimo.

Tarybos nariai Vilma Aleknienė ir Gediminas Lipnevičius sprendimui nepritarė

Tarybos narys G. Lipnevičius siūlė nepritarti tokiam sprendimui, kadangi toks klausimas opus rajono gyventojams, o Taryba nebegalės spręsti dėl lėšų panaudojimo reikalingumo. Savo požiūrį į sprendimo projektą visuomeninio komiteto UŽ GERESNĮ GYVENIMĄ VISIEMS nariai Vilma Aleknienė bei Gediminas Lipnevičius išreiškė balsuodami prieš. Deja, sprendimas buvo priimtas, kadangi kitiems Tarybos nariams toks lėšų skaičiavimas susirūpinimo nesukėlė.

„Buvo priimtas dar vienas sprendimas, kuriuo bus gana paprasta manipuliuoti, naudojantis savivaldybės biudžeto lėšomis. Nežinia, kada socialinės globos įstaigos vadovai sugalvos pasididinti išlaidas ar užsigeis naujo automobilio, o gal – naujų baldų kabinetams už tūkstančius eurų, o apie naujus užmojus Tarybos nariai net nežinos. Jau šiuo metu rajono gyventojai šaukiasi pagalbos, nes socialiniuose būstuose griūna krosnys, kaimuose nėra geriamo vandens ar neišbrendamu keliu sudėtinga pasiekti parduotuvę ar gydymo įstaigą, o pagal naują sprendimą lėšos išvis bus skirstomos be Tarybos žinios ar pritarimo,“ – savo sprendimą paaiškino Tarybos narys Gediminas Lipnevičius.

Monika Ilgauskytė

Exit mobile version