Neseniai nemažą skandalą Lietuvoje sukėlė Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) atliktas tyrimas dėl ikimokyklinio ugdymo įstaigų finansavimo Lietuvos savivaldybėse. LŠMPS duomenimis, ikimokyklinio ugdymo mokytojų sąskaita savivaldybės sutaupo apie 50 mln. eurų – privalėtų skirti beveik 100 mln., tačiau realiai skiria tik pusę sumos.
Preliminariais skaičiavimais, ikimokyklinio ugdymo mokytojų Lietuvoje yra apie 10 tūkst. Tai reiškia, jog kiekvienas iš jų per mėnesį vidutiniškai negauna 400 eurų arba per visą Lietuvą nėra finansuojama per 3700 ikimokyklinio ugdymo mokytojų etatų.
Kiek mokytojų sąskaita taupoma Radviliškio rajone?
Kokia padėtis Radviliškio rajone su ikimokyklinio ugdymo įstaigų finansavimu, pasiteiravome tyrimą atlikusios LŠMPS vadovo Egidijaus Milešino.
„Valstybė finansuoja 20 ikimokyklinio ugdymo valandų, o savivaldybėms lieka finansuoti likusias 18,53 valandas. Pagal Radviliškio rajono savivaldybėje esančių ikimokyklinių įstaigų bei jose esančių grupių skaičių, vyriausybė joms finansuoti skiria 958 948 eurus, o savivaldybės prisidėjimo vidurkis turėjo būti per 800 tūkst. eurų. Tačiau šiuo atveju Radviliškio rajono savivaldybė prie ikimokyklinio ugdymo prisideda 558 180 eurais, taigi prisidėjimo minusas yra apie 330 tūkstančių eurų“,- sakė E. Milešinas.
Kodėl direktoriai sumažina sąmatas?
Pasak E. Milešino, po paviešintų tyrimo rezultatų, jam skambino beveik visu Lietuvos savivaldybių Finansų skyrių vedėjai ir sakė, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigoms skyrė tiek lėšų, kiek buvo prašoma paraiškose.
„Kiekvienas ikimokyklinio ugdymo įstaigos direktorius sausio mėnesį sudaro įstaigos sąmatą ir koks poreikis yra, tokį poreikį ir prašo tenkinti. Tik iškyla klausimas, kodėl direktoriai sąmatose reikiamą poreikį sumažina? Visom savivaldybėms užduodu tą patį klausimą“,- sakė Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos lyderis.
Vieša paslaptis, kad daugeliui švietimo įstaigų vadovų rajonų valdžios paliepia taupyti lėšas, net kartais nurodo sumas, kokios turėtų būti sutaupytos.
Pasak E. Milešino, ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovai lėšas taupo įvairiausiais būdais: neduoda mokytojams nekontaktinių 3 valandų, jungiamos grupės, auklėtojos per dieną dirba po 10 ir daugiau valandų ir joms neskaičiuojami viršvalandžiai. Dar vienas lėšų taupymo variantas – grupėje turėtų būti 2 etatai, tačiau skiriama 1,5 etato. „Visų savivaldybių vadovų klausiau, kodėl nėra auklėtojoms mokama už pavadavimus, kodėl joms nėra kvalifikacijos kėlimo kursų? Tokia pati padėtis ir su švietimo pagalba – tai savarankiška savivaldybės funkcija. Vyriausybė jai duoda 67 mln. eurų, savivaldybės prisideda 15 mln., tačiau šiam sektoriui nuolat trūksta lėšų. Tai kartojasi daugelį metų ir visi žino esamą situaciją, bet nieko nedarė“,- sakė šio tyrimo iniciatorius E. Milešinas.
Tikėtina, kad padėtis pagerės
Pasak LŠMPS pirmininko, šis tyrimas buvo pradėtas vykdyti kovo 6 d., kai buvo pradėta kalbėti, jog mokyklinio ugdymo tikslinių dotacijų administravimą ir skirstymą reikėtų perduoti savivaldybėms.
„Jau turėjome patirties prieš 20 metų, kai mokytojams atlyginimus mokėjo savivaldybės ir jie vėluodavo po 2-3 mėnesius. Vykstant deryboms su Vyriausybe dėl kolektyvinės sutarties šakos atnaujinimo, jau įdėtas punktas, kad Vyriausybė ikimokyklinio ugdymo finansavimą padidins iki 25 valandų, po truputį finansuos bendrąjį ugdymą – mūsų tikslas, kad Vyriausybė visu šimtu procentų finansuotų bendrąjį ugdymą, tik liko atviras klausimas, kada tai bus“,- sakė profsąjungos lyderis.
Kur pradingsta mokytojų pinigai?
Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija pasiteiravo Pasak E. Milešino, ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovai lėšas taupo ir skiria per mažai lėšų – kažkur „nuskęsta“ apie 330 tūkst. eurų?
Iš savivaldybės gautame atsakyme paaiškinta, kad skiriama tiek pinigų, kiek prašo ugdymo įstaigų vadovai. Tik įdomu, kiek lėšų šiems vadovams galimai liepiama sutaupyti?
Beje, savo rašte meras bei administracijos direktorė su pasididžiavimu teigė, kad atliktoje apklausoje Radviliškio rajono savivaldybė pagal mokytojų piniginį „nuskausminimą“ yra 24 vietoje iš 60 visų Lietuvos savivaldybių. Ir nepamiršta „išmaudyti“ kolegų: „ Radviliškio rajono savivaldybė skyrė net 63 proc. – palyginimui Šiaulių r. sav. – 53 proc., Joniškio r. sav. – 45 proc., Kelmės r. sav. – 47 proc., Pakruojo r. sav. – 26 proc.“
Tačiau įdomu, kodėl savivaldybės vadovai savo skiriamų procentų nepalygino su Neringos savivaldybe – 230 proc., Rokiškio savivaldybe – 121 proc., Biržų savivaldybe – 114 proc.? O Trakų savivaldybė – 103 proc. arba, kitaip tariant, ikimokyklinėms ugdymo įstaigoms papildomai skyrė net 24 tūkst. eurų.
Tarybos narys šokiruotas
Kaip radviliškiečiams žinoma, visai dar neseniai buvo sprendžiamas dar vienas valdininkų taupymo atvejis, kai socialiniams darbuotojams net metus laiko nebuvo išmokėti atlyginimų priedai. Tik įsikišus Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nariui G. Lipnevičiui, metus vėlavę priedai buvo išmokėti. Dėl valdininkų „nusavintų“ ikimokyklinio ugdymo mokytojų pinigų pasiteiravome Tarybos nario G. Lipnevičiaus nuomonės.
„Pas mus rajone – kaip diena, taip naujiena. Visai dar neseniai teko kovoti, kad būtų išmokėti socialiniams darbuotojams skirti pinigai, šiandien, kaip mane informavo, pasirodo, skriaudžiami ir mokytojai. Artimiausiame Tarybos posėdyje aiškinsimės su meru, administracijos direktore, Švietimo skyriaus vadovais, kodėl yra taupoma pedagogų sąskaita, kurie ugdo mūsų vaikus. Kur tie pinigai nusėdo? Tikiuosi, su partijų bei rajono vadovais rasime sutarimą, o mokytojams bus išmokėta tai, kas priklauso. Turime pinigų „auksiniams“ šaligatviams, turime rasti pinigų ir mokytojams“,- sakė G. Lipnevičius.
Keista, kad meras, pats būdamas pedagogas, juos skriaudžia. Juk visiems suprantama, kad padidinus auklėtojams atlyginimus, ši specialybė taptų patrauklesnė ir nebūtų jų trūkumo. Na, o viena Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė išsireiškė taip: „Nemyli jūsų savivaldybė savo žmonių…“ Įdomus pastebėjimas: pastaruoju metu meras visus pradėjo vadinti „mielaisiais“ – įdomu, ką tai galėtų reikšti?
Jonas Petrikas