Kovo 23 dieną Gražinos pagrindinės mokyklos7a klasės mokiniai su lietuvių kalbos mokytoja J. Laurutiene ir istorijos mokytoja L. Škėmiene vyko į Minaičių kaime esantį Lietuvos laisvės sąjūdžio memorialą. Čia mokiniams vyko integruota lietuvių kalbos ir istorijos pamoka „Ginklo broliai“ netradicinėje aplinkoje. Septintokus pasitiko garsiosios Miknių sodybos šeimininkė ir partizanų bunkerio prižiūrėtoja Julijona Mikniūtė- Petrėtienė, kuri yra 1949 metais vykusio Lietuvos partizanų vadų suvažiavimo įvykių liudininkė.
Pamoka prasidėjo sodybos klėtyje, kur yra partizanų bunkerio rekonstrukcija. Ponia Julijona pasidalijo prisiminimais apie partizanų vadų suvažiavimą, jų gyvenimą ir veiklą bunkeryje. Mokiniai domėjosi klėtyje demonstruojamais eksponatais, uždavinėjo klausimus šeimininkei.
Septintokai per lietuvių kalbos pamokas jau buvo susipažinę su partizanų kūryba, ypač dainomis. Todėl išmoktas gražias miško brolių dainas jie padainavo sodybos klėtyje.
Sodybos kieme pastatytas gražus ir prasmingas paminklas žuvusiems Lietuvos nepriklausomybės gynėjams, ant kurio išrašyti partizanų vadų, dalyvavusių LLKS suvažiavime vardai. Mokiniai žuvusius pagerbė tylos minute ir čia pat padainavo dainą „ Laisvė“.
Integruotą pamoką netradicinėje aplinkoje mokiniai tęsė prie partizanų bunkerio esančioje ekspozicijoje. Septintokai atliko įvairias praktines užduotis: atsakymų į pateiktus klausimus ieškojo informaciniuose stenduose, tyrinėdami eksponatus, kalbindami ponią Julijoną. Taip pat sudarė 10 daiktų, kurie, jų nuomone, galėjo būti partizanų bunkeryje, sąrašą, kūrė 7-8 sakinių pasakojimą apie partizanų gyvenimą bunkeryje.
Taip mokiniai gyvai mokėsi atkurti Pasipriešinimo judėjimo Lietuvoje istoriją. Ši patirtis ir naujos žinios tikrai pravers gyvenime.
Išvyką vainikavo lipimas į Šiaulės bokštą. Kiekvienas, užlipęs į 21 metro aukščio Šiaulės kalno apžvalgos bokštą, galėjo pasigrožėti Šiaulėnų ir Šaukoto apylinkių vaizdais.
Mokinių komentarai (kalba netaisyta):
Integruotos pamokos metu aš sužinojau nežinotų dalykų apie partizanus: ką jie veikė, kaip apsisaugojo nuo priešų, ką darė, kad jų nesusektų. Įdomiausia yra tai, kad viskas vyko netoli Radviliškio. Labai smagu buvo užlipti į Šiaulės bokštą. (Evaldas)
Man ši pamoka labai patiko. Nustebino bunkeris. Niekada negalvojau, kad teks sutikti žmogų, kuris gali papasakoti tikrus istorinius įvykius. Kai dainavome partizanines dainas, man asmeniškai šiurpuliukai vaikščiojo po kūną. (Kornelija)
Iki šios integruotos pamokos galvojau, kad ta partizanų slėptuvė atrodo šiek tiek kitaip, bet dabar tikrai žinosiu, kaip ji atrodo. Manau, reikia daugiau tokių pamokų. (Justas)
Kai pirmą kartą pamačiau partizanų bunkerį, mane užplūdo įvairūs klausimai: kaip jie čia gyveno, miegojo, slėpėsi? Buvo be galo smagu dainuoti partizanų dainas. Tai geriausia integruota pamoka su istorijos ir lietuvių mokytojomis! (Visanta)
Buvo labai įdomu, kai ta močiutė pati pasakojo apie partizanus iš savo gyvenimo patirties. Tokios pamokos yra įdomesnės ir per jas sužinome tai, ko per paprastas pamokas nelabai ir klausytumėmės. (Areta)
Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos
lietuvių kalbos mokytoja metodininkė J. Laurutienė
Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos
istorijos mokytoja metodininkė L. Škėmienė