Patarimai, kaip pavasarį sustiprinti imunitetą

Patarimai, kaip pavasarį sustiprinti imunitetą

Pavasaris – dietų ir treniruočių metas. Deja, neretai persistengiame, ir rezultatai būna visai ne tokie, kokių tikimės – susilpnėjęs imunitetas, ligos, įvairūs negalavimai. Kaip viso to išvengti?

Suvalgykite po 2 didelius obuolius per dieną, ir per mėnesį galėsite numesti maždaug 3 kg. Šiuose vaisiuose daug ląstelienos, padedančios efektyviau virškinti ir išvalyti žarnyną.

Įtraukite į savo racioną grūdinių kultūrų. 2–3 šaukštai kvietinių, avižinių ar ruginių dribsnių ryte patenkins jūsų paros folio rūgšties poreikį. Tai – tarsi „priešnuodis“ nuo homocisteino – medžiagos, pažeidžiančios arterijų sieneles. Pastaba: dribsniai turi būti pilnagrūdžiai! Gal tai ir ne taip skanu, bet naudinga.

Vartokite daugiau vitamino C. Jeigu jo trūksta, tampame dirglūs, mieguisti, jaučiamės pavargę. Ypač vitaminas C reikalingas tomis dienomis, kai darbas reikalauja daugiau pastangų. Valgykite citrinas, kivius – skanios „injekcijos“ apsaugos jus nuo išsekimo.

Bėkite nuo infarkto (tiesiogine ir perkeltine prasme). Aktyviam gyvenimo būdui turime skirti bent 20 minučių per dieną. Galima ne tik bėgioti, bet ir greičiau pasivaikščioti. Taip pat patartina pasirūpinti, kad širdžiai netrūktų kalio – galite per dieną suvalgyti 1 ar 2 bananus. Specialistų teigimu, reguliarus šių vaisių vartojimas sumažina infarkto riziką 20 %.

Valgykite šokoladą – tiesa, tik juodąjį, ir ne daugiau kaip po 2 plyteles per mėnesį. Tai kaloringas skanėstas, tačiau padeda sumažinti „blogojo“ cholesterolio lygį kraujyje, pagerina kraujotaką, sumažina trombų atsiradimo riziką ir laisvųjų radikalų poveikį, padeda kovoti su stresu.

Leiskite virškinimo traktui pailsėti. Kartą per savaitę darykite iškrovos dienas – gerkite mineralinį vandenį arba kefyrą, valgykite obuolius… Variantų daugybė. Gydytojų teigimu, taip galima pailginti savo gyvenimą 5 metais!

Bent kartą per savaitę valgykite žuvį (pageidautina, jūrų – tokioje bus daugiau jodo, reikalingo nervų sistemai, ir polinesočiųjų riebalų rūgščių, kovojančių su laisvaisiais radikalais).

Exit mobile version