Pastebėjimai ir pamąstymai

Pro tirštus garvežio dūmų kamuolius, kurie dabar draikosi po peroną, nieko nematyti. Reikia į juos įsiskverbti, leistis akimirką pilko rūko apkabinamam, kol žvilgsnis, įveikęs šį išbandymą, taps aštrus, skvarbus ir visaregis. Taip prasideda naujas Nobelio literatūros premijos laureatės Olgos Tokarczuk romanas „Empūsijas“. Tai epigrafui, dabar pradžia.

Pradžia

Aš iš tos kartos, kuri atsimena elegantiškus keleivinių traukinių garvežius. Beje, jie kaip ir dabartiniai geležinkelio „arkliukai“ puošdavosi juodais dūmais ir garų tumulais. Todėl aš nesiruošiu rašyti recenzijos minėtam „Lietuvos rašytojų sąjungos“ išleistam romanui. Tai, mano nuomone, gan įdomiai parašė L. Bugajski „Literatūros ir meno“ žurnale (straipsnis „Kitokia permaina“ p. 21). Žurnalo numeris – šeštas. Tačiau mane nustebino straipsnis oficioze „Iš toliau atvykstantiems gydytojams bus mokamos kompensacijos už keliones į darbą“. Gražu, reikalinga, pažangu, bet mane pribloškė štai tokios eilutės: „Už sprendimą kompensuoti išlaidas gydytojams ir radiologijos technologams balsavo visi tarybos nariai, išskyrus Gediminą Lipnevičių ir Vilmą Aleknienę.“ Taip, tai faktas, bet kodėl Radviliškio savivaldybės administracija nutylėjo, jog buvo net keli sprendimo variantai, o minėti deputatai – G. Lipnevičius ir V. Aleknienė pateikė variantą, kad kelionės išlaidos būtų kompensuojamos visiems mūsų gydymo įstaigų darbuotojams? Mano nuomone, užsakyto straipsnio (Nr. S-03/21) autoriai sužaidė „durniuką“.

Štai čia ir susimąsčiau, kuo skiriasi apgaulė ir melas. Atrodo panašu, bet tai ne sinonimai. Apgaulė tai veiksmai, elgesys ir žodžiai, kuriais sąmoningai norima apgauti, suklaidinti, pridengti, atimti išvilioti – apgaulės sinonimai – apgavystė, apgaulystė, suvedžiojimas, suktybė, buklystė, afera, maklerystė, kropa, slistis. Kai kurie žodžiai tarmiški ir / ar faktiškai nevartojami. Pagal išvardintus kriterijus, tai lyg ir straipsnis apgaulė – garvežio dūmai ir garai.

Pažvelgiam į žodį melas – tai tyčia sakoma neteisybė, o melagingumas – elgesio forma, sąmoningas realių dalykų, tikrų faktų iškreipimas, siekiant kokių nors tikslų. Aš puikiai įsivaizduoju, kas tikrasis straipsnio užsakovas ir jo vykdytojas, bet vaizduotė ne faktas. Tik noriu skaitytojams priminti, kad nuolatinis melas virsta asmens savybe. Įdomu, ar šiam teiginiui (psichologiniam, beje) pritartų meras Pizius ir visa jo šutvė, pasirašiusi savibledos, atsiprašau, savivaldybės administracijos informacijos vardu?

Beje ir melas turi sinonimų – prasimanėlis, pramaningas, suktavirvis, makalas, melūda. Galai nematė, pateiksiu Paul Ekman, Kalifornijos universiteto (San Franciskas, JAV), vieno „kiečiausių“ melo psichologijos specialisto, išvadą: „Egzistuoja dvi pagrindinės melo formos: nutylėjimas (tiesos slėpimas) ir iškraipymas (melagingas, informacijos suteikimas).

Šiuo atveju susipažinęs su jo „Melo psichologija“ (Telling Lies: Clues to Deceit in the Marketplace Politics, and Marriage), yra ir visiškas vertimas, tvirtinu, jog jau minėtas straipsnis neapgaulingas, o melagingas. Tad skaitytojai gali drąsiai naudotis „Frazeologijos žodyno“ (Lietuvių kalbos institutas, Vilnius: 2001 m.) pateiktomis frazėmis: melagių diedas, melagių kalelė, melagių maišas, melagio šmotas, melagio(-ių) virvė. Galima pažvelgti ir į „Lietuvių patarlės ir priežodžiai“ (Vaiga, Kaunas: 2020 m.). Pavyzdžiui, „melagis iš adatos vežimą priskaldo“ ir pan. Manau, o galvoti ir turėti nuomonę neuždrausi, juo labiau yra žodžio laisvė, šiandieniniam savivaldybės merui reikėtų it kokiam Vytautui Didžiajam suteikti papildomą titulą, na, pavyzdžiui, Melagio šmotas Pizius. Tikrajam užsakyto straipsnio autoriui norėčiau priminti ir vieną rusišką patarlę. Pažodžiui skambėtų visai nepadoriai, tad perfrazuosiu: „Kiekvienai gudriai vaginai yra vyriška varpa su sriegiu“. Gal matėt? Na, o aš baigiu šią trumpą skiltį.

Pabaiga

Dėl redakcijos kolektyvo reorganizacijos skiltys bus trumpesnės. Negaliu tik atsisakyti paskutinio jos taško.

Vytautas Mikalauskis

Total
0
Dalinasi
Related Posts