Metas pakalbėti apie paspirtuko vairuotojo etiketą ir saugų važiavimą. Klausiate, kodėl to reikia? Todėl, kad eismo dalyvių saugumas yra pačių eismo dalyvių atsakomybė. Ką turi žinoti ir daryti kiekvienas paspirtuko vairuotojas, kad kelionė tiek jam pačiam ir aplinkiniams būtų saugi? Štai 7 konkretūs patarimai jums – važiuojam!
Patarimas 1: veskitės paspirtuką per perėją.
Kaskart privažiavę pėsčiųjų perėją, sustokite ir nulipkite nuo paspirtuko. Nė vienas vairuotojas nenori būti nustebintas staiga į kelią įlėkusio dviratininko ar paspirtukininko – taip bus saugiau jums, o vairuotojams ramiau.
Patarimas 2: pirmenybė pėstiesiems.
Artėdami prie pėsčiojo ar didesnės minios, sulėtinkite ir lenkite pėsčiuosius saugiu atstumu – niekada nežinote, kada žmogus jūsų nepastebėjęs paeis į šalį ir susidurs su jumis. Prireikus tiesiog sustokite ir pasiveskite paspirtuką greta, o prireikus – Įspėkite pėsčiuosius skambteldami.
Patarimas 3: saugokite save.
Saugokite ne tik aplinkinius, bet ir patys save. Važiuodami šalikele tamsiuoju paros metu, nepamirškite įjungti paspirtuko žibintų, arba turėkite su savimi ryškiaspalvę, šviesą atspindinčią liemenę. Šalmas taip pat pravers – nelaimingo atsitikimo atveju apsaugos nuo galvos traumos.
Patarimas 4: pirmenybė dviračių takams.
Šaligatviai visų pirma skirti pėstiesiems, tad gerbkite kitus eismo dalyvius ir šaligatviu važiuokite tik tada, kai nėra dviračių tako, juostos ar tinkamo kelkraščio. Be to, dviračių takas lygesnis nei šaligatvis, juo važiuojant neteks taip kratytis, todėl ir paspirtukas tarnaus ilgiau nei važiuojant nelygiais ar išdaužytais šaligatviais. Sulėtinkite prieš šaligatvio ar kelio nelygumą, ar bortelį – paspirtukas jums padėkos.
Patarimas 5: būkite mandagūs.
Turbūt ir patys puikiai žinote, kaip erzina tiesiog tako viduryje palikti nuomojami paspirtukai. Jei norite pokyčių, patys jais ir būkite – pasinaudoję nuomojamais paspirtukais, palikite juos toliau nuo pėsčiųjų tako, kad jie niekam netrukdytų praeiti.
Patarimas 6: nevažinėkite paspirtuku pastatuose.
Vėlgi, prekybos centrai ir kitos vidaus erdvės yra skirtos pėstiesiems, tad ten paspirtuką veskitės arba sulankstykite ir neškite su savimi. Sulankstyti paspirtuką rekomenduoju ir tada, kai jūsų kelionę sudaro ir važiavimas viešuoju transportu. Taip paliksite vietos ir kitiems žmonėms.
Patarimas 7: pasirinkite tinkamą avalynę.
Važinėkite su kokiais tik norite batais, bet užtikrinkite, jog tai uždaro tipo avalynė, o ne basutės ar aukštakulniai. Taip apsaugosite savo pėdas nuo galimų subraižymų, dulkių ar akmenukų smūgių. Taip pat nepalikite palaidų batraiščių, kad šie netyčia nebūtų įtraukti į ratus.
Dažniausios dviratininkų ir paspirtukininkų traumos: kaip jų išvengti
- Dažniausiai pasitaiko alkūnės srities lūžiai, o pastaruoju metu – ir stipinkaulio galvos lūžiai. Taip pat pasitaiko peties traumų, raktikaulio išnirimų ar net išmuštų dantų. Nereti galvos sutrenkimai, galvos srities žaizdos, kūno nubrozdinimai, riešo traumos, nuo patempimų iki lūžių, kelio sąnario traumos, kartais net stuburo traumos.
- Dažniausiai tokios traumos įvyksta neįvertinus saugaus greičio, nepastebėjus kliūčių kelyje, nesuvaldžius paspirtuko ar pan.
- Kitas didelis sužalojimų segmentas – po susidūrimų su automobiliais. Tai – sunkios traumos ir jų metu susižalojama itin stipriai. Nukenčia galva, kojos, stuburas, sutraumuojami vidaus organai, dėl ko ligoninėje gali tekti praleisti daug laiko. Pasitaiko ir mirtinų sužalojimų.
- Iš anksto numatant kitų eismo dalyvių judėjimo kryptis, važiuojant 3–5 km/val. greičiu pro pėsčiuosius, atidžiai įvertinant situaciją ir galimas grėsmes kertant važiuojamąją kelio dalį, išvengsite staigių manevrų vairu ar stabdymo. Šie veiksmai gali sąlygoti transporto priemonės nesuvaldymą ar virtimą per priekį, tačiau tai tik kelios dažniausios situacijos, pasibaigiančiomis sužalojimais.
Būkite atidus visos kelionės metu bei saugokite save ir kitus.
Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija