Naktį iš sekmadienio į pirmadienį Radviliškio rajoną užklupo jau seniai neregėta ir pirmoji tokia stipri audra šiais metais. Praėjus audrai ne tik pavieniai namų ūkiai, bet ir visi kaimai ir miesteliai kurį laiką buvo be elektros, vėjo bloškiami virtę medžiai užtvėrė kelius ir apgadino žmonių turtą, stiprūs vėjo gūsiai ir liūtys plėšė stogus ir skandino kiemus bei gatves.
Stipri audra paveikė visą Lietuvą, per itin ilgai trūkusią audrą gelbėjimo tarnybos visoje Lietuvoje gavo daugiau nei 600 pranešimų apie nuvirtusius medžius, o daugiau nei 160 tūkst. vartotojų visoje šalyje liko be elektros energijos. Dėl medžių išvartų daugelis šalies kelių, ypatingai regioninių, tapo nepravažiuojami. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba paskelbė, kad Telšiuose, Šiauliuose, Mažeikiuose, Laukuvoje ir Joniškyje buvo užfiksuoti katastrofiniai lietūs, buvo apsemti kai kurių gyventojų rūsiai, pirmieji namų auštai, sugadintas turtas.
Apie stichinę nelaimę gyventojai nebuvo perspėti
Ypatingą gyventojų pasipiktinimą sukėlė tai, kad negavo perspėjimų pranešimų į telefonus apie artėjančią stichinę audrą. Priekaištų Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento veiklai dėl neveiklumo turėjo ir gyventojai, ir valdžios atstovai. Dėl informacijos stokos gyventojai neturėjo galimybės pasiruošti ir papildomai apsaugoti savo turto. Didelį pasipiktinimą sukėlė ir tai, kad ESO elektros atstatymo darbus, gyventojų nuomone, vykdė itin lėtai. Netgi trečiadienį kiti Lietuvos miestelių gyventojai pasitiko vis dar neturėdami elektros energijos.
Nuo audros nukentėjo didelė dalis Radviliškio rajono gyvenviečių
Radviliškio rajono savivaldybės duomenimis, daugumoje seniūnijų situacija buvo sudėtinga. Dėl sudėtingų sąlygų elektros atstatymo darbai tęsėsi net keletą dienų Liepos 30 d. Radviliškio rajono savivaldybėje buvo surengtas Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro nuotolinis posėdis, kuriame buvo pristatyta situacija ir pradėta diskusija dėl gyventojų patirtų nuostolių kompensavimo. Posėdžio metu nuspręsta rajone skelbti ekstremaliąją situaciją, kuri leistų likvidavimo darbams panaudoti savivaldybės rezervo lėšas. Posėdžio metu seniūnai išsamiai pristatė audros padarinius:
„Šeduvos miesto seniūnė Edita Mančiauskė informavo apie suniokotą miesto parką ir nuplėštus stogus.
„Gyventojai prisideda prie parko tvarkymo, už tai jiems labai dėkoju. Turime keletą nuplėštų stogų ir išvartytų šiltnamių. Dar daug žmonių neturi elektros, susisiekėme su ESO ir prašėme, kad greičiau pašalintų gedimus“, – sakė E. Mančiauskė.
Skėmių seniūnė Ingrida Gladkienė pranešė apie vieną žmogų, kurį sužeidė virstantis medis, ir kapinėse išverstus paminklus bei suniokotą parką.
„Didžiausia problema – kapinėse, kuriose lūžtant senų medžių šakoms išvartyti paminklai. Žmonės skundėsi dėl apgadintų stogų ir šiltnamių. Pociūnėliai vis dar neturi elektros“, – padėtį Skėmių seniūnijoje pristatė I. Gladkienė.
Šiaulėnų seniūnė Ieva Tamošaitytė-Braziulė nurodė, kad beveik visi Šiaulėnai vis dar neturi elektros, o audra išvertė daug medžių.
„Turime didelių nuostolių, išversti medžiai blokuoja kelius, tačiau darome viską, kad situacija būtų kuo greičiau sutvarkyta“, – sakė I. Tamošaitytė-Braziulė.
Baisogalos seniūnė Renata Masiulienė pranešė apie žalą mokyklos-darželio tvorai, išverstus medžius bei nukentėjusias kapines.“, – rašoma oficialiame savivaldybės pranešime.
Nukentėjusiems bus skiriama parama
Gyventojai, nukentėję nuo audros ir vandens, gali kreiptis pagalbos į Radviliškio rajono savivaldybę. Prašymą dėl žalos atlyginimo reikia adresuoti Radviliškio rajono savivaldybės merui, prie jo pridėti žalą įrodančias nuotraukas ir atsiųsti elektroniniu paštu informacija@radviliskis.lt arba atnešti į Radviliškio rajono savivaldybę ar savo seniūniją.
Speciali komisija atvyks į nelaimės vietą ir įvertins patirtus nuostolius, kurie iš dalies bus kompensuojami. Jei turtas buvo draustas, nukentėjusieji dėl nuostolių atlyginimo turi kreiptis į savo draudimo bendrovę.
Gyventojai, ūkio subjektai, kitos įstaigos ir veiklos vykdytojai, kurie patyrė žalą dėl stichinio meteorologinio reiškinio-labai smarkaus lietaus ir kartu pavojingo meteorologinio reiškinio-smarkaus vėjo (2024.07.28-29 dienomis), prašymus pateikia toje seniūnijoje, kurios teritorijoje patyrė žalą. Prašymai adresuojami rajono savivaldybės Prašymų suteikti paramą už žalą, patirtą dėl krizės ar ekstremalios situacijos nagrinėjimo darbo grupei. Prašyme nurodoma: prašymą pateikusio gyventojo vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamosios vietos adresas, tel. Nr., el. paštas arba prašymą pateikusios kitos įstaigos, ūkio subjekto ar veiklos vykdytojo pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinės adresas, tel. Nr., el. paštas, žalos atsiradimo data, žalos dydis ir pobūdis; aplinkybės, kuriomis padaryta žala, ir žalos atsiradimo priežastinis ryšys su krizės ar ekstremaliosios situacijos poveikiu. Kartu su prašymu pateikiami teisę į turtą, kurio netekta ar kuris sugadintas patvirtinantys dokumentai, taip pat žalos dydį ir (arba) turėtas išlaidas (tiesioginius nuostolius) pagrindžiantys dokumentai, foto fiksacija.
Žemės ūkio subjektai kartu su prašymu pateikia informaciją apie žemės sklypus, kuriuose padaryta žala, atskirai pagal kiekvieną sklypą, nurodant kontrolinio žemės sklypo numerį, lauko numerį, pasėlio kodą, deklaruotą pasėlių plotą, žuvusių pasėlių plotą, žuvusių pasėlių dalį procentais, taip pat žemės naudojimo teisę patvirtinančius dokumentus, įvykio foto fiksaciją.
Teikiant prašymus reikalinga nurodyti ar turtas draustas, ar ne.
Prašymus teikia seniūnijoje.
Socialinius tinklus užtvindė audros padarinių nuotraukos
Dar net nenurimus audrai Radviliškio rajono gyventojai dalinosi patirtų nuostolių nuotraukomis. Ne vienam audra apgadino gyvenamuosius namus ir ūkinius pastatus, nemažai žalos padaryta ir Radviliškio miesto ir kitų gyvenviečių kapinėse: buvo sunaikinti itin brangiai kainuojantys antkapiai.
Parengta remiantis Radviliškio rajono savivaldybės ir ELTA informacija