Pasakų šventė bibliotekoje

Pasakų šventė bibliotekoje

Jau ketvirtą kartą Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka pakvietė visus, mylinčius pasaką, į Tarptautinį pasakų sekimo čempionatą „Vieną kartą gyveno…“ Tradicinis jis šiemet sutapo su Tarptautine vaikų gynimo diena.

Šiemečiame čempionate panoro dalyvauti 22 pasakų sekėjai (beje, per ketverius metus pasakas sekė arti 100 dalyvių). Jie buvo suskirstyti į tris amžiaus kategorijas: vaikai, tėveliai, seneliai. Šventinę nuotaiką visiems kūrė renginio vedėjas, Šiaulių dramos teatro aktorius Vladas Baranauskas.

Jo paprašytos, čempionatą atidarė Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė, buvusi televizijos ir radijo laidų diktorė, laidos „Labanakt vaikučiai“ vedėja Teta Beta (Bernadeta Lukošiūtė) ir bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Vida Marcinkienė. Jolanta Margaitienė ne tik  pasveikino čempionato dalyvius, padovanojo jiems saldžių prizų bei suvenyrų, bet ir pati pasekė prisiminimuose iš vaikystės likusią pasaką, Teta Beta pradžiugino sakme apie vieversį, o Vida Marcinkienė palinkėjo visiems būti drąsiems, kūrybingiems.

Čempionato dalyviai rinkosi ne tik lietuvių liaudies pasakas, bet kartu skambėjo savos kūrybos, savo draugų ir bičiulių pasakos. Buvo sekamos ir gruzinų bei baltarusių pasakos. Visas jas vertino komisijos pirmininkė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Tautosakos archyvo skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja, etnologė Gražina Kadžytė, Bernadeta Lukošiūtė ir Radviliškio Lizdeikos gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė Laimutė Verbickienė.

Klausantis sekamų įvairiausių pasakų, įsitikinta, kad šiame žanre slypi didžiosios vertybės, gyvenimiškos tiesos, aktualios ir šiandien. Pasakos yra nesenstanti, estetinį skonį bei protą lavinanti priemonė, padedanti suvokti ir vertinti pasaulį. Jos patraukia neįprastumu, magiškumu, stebuklais, kartais šiurpokais vaizdais, todėl didina klausytojų kūrybiškumą, fantaziją.
„Pasakų sekimas skiriasi nuo deklamavimo, nuo vaidinimo“, – teigė vertinimo komisijos pirmininkė, todėl komisijos narės dalyvius vertino, prisimindamos mūsų tradicijas, sekimo būdą,  sekėjo santykį, dermę su pačia pasaka.

Po visų pasirodymų, pertraukėlės komisijos pirmininkė Gražina Kadžytė šventės dalyviams vedė kūrybines dirbtuves – paskaitą, kurios metu aptarė sektas pasakas, komentavo dalyvių pasirodymus: kai kuriuos pagyrė, kai kuriems patarė, ką reiktų taisyti.

Šventės pabaigoje Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė, kartu su komisijos pirmininke ir renginio vedėju padėkojo visiems dalyviams ir juos apdovanojo. Tarptautinio pasakų sekimo čempionato čempiono vardą iškovojo Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos 4 klasės moksleiviai Emilija Gasparovič ir  Mantas Povilianskas, kuriuos ruošė mokytoja Diana Muraulienė, bei Laimutis Vasilevičius iš Panevėžio rajono,  atstovaujantis etnologiniam klubui „Austėja“.

Pasakų sekimo čempionatas organizuotas pagal Viešosios bibliotekos parengtą projektą. Jį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Radviliškio rajono savivaldybė, remia saldainių fabrikas „Pergalė“, knygų leidykla „Nieko rimto“, „Akropolio ledas“, Valstybinis Šiaulių dramos teatras, segu.lt. Šių rėmėjų dėka visiems čempionato dalyviams ir juos ruošusiems pedagogams už sėkmingą dalyvavimą šventėje įteiktos padėkos bei atminimo dovanėlės, o nugalėtojams – įspūdingi sertifikatai ir rėmėjų dovanos.

Čempionato metu skirtinguose bibliotekos skyriuose, filialuose veikė pristatomosios pasakų knygų parodos, filialuose surengti garsiniai pasakų skaitymai. Radviliškio viešosios bibliotekos Mažojoje galerijoje pristatyta Radviliškio Lizdeikos gimnazijos antrųjų gimnazinių klasių mokinių knygų skirtukų paroda „Pasaka“ (mokytoja Jolanta Kvedarienė). Rugsėjo mėnesį Viešojoje bibliotekoje vyks renginys – ketvirtojo pasakų sekimo čempionato dalyvių gražiausiai pasektų ir čempionato nugalėtojų pasakų kompaktinės plokštelės sutiktuvės.

Ketvirtasis pasakų sekimo čempionatas nenuvylė. Tai, kad tarp jo laureatų – net du vaikų grupės dalyviai, pagrindžia viltį: mūsų tautosaka išliks gyvybinga, nes yra perduodama iš dabarties į ateitį, iš kartos į kartą.

Viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos

Exit mobile version