Pandemijos įkarštyje vargšus – tiesiai į mirtį

Kova su pandemija besigirianti Radviliškio rajono valdžia apsigėdino per visą Lietuvą. Tik kilus skandalui rajono vadovai suskubo atšaukti savo sumanymą benamius išvaryti tiesiai į gatvę

Jei ne Tarybos nario Gedimino Lipnevičiaus ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įsikišimas, jokių apsaugos ir higienos priemonių neturintys vargšai būtų buvę priversti glaustis radviliškiečių laiptinėse, sandėliukuose ar stotyje.

Kur gyventi šaltuoju metu?

Į Radviliškio rajono savivaldybės  Tarybos narį Gediminą Lipnevičių kreipėsi likimo nuskriausti rajono gyventojai, besiglaudžiantys  Nakvynės namuose. Paaiškėjo, kad savivaldybės vadovai pataliukais rezga planus nuo gegužės pirmosios iki lapkričio visus pastogės neturinčius asmenis išgrūsti į gatvę.

„Mes gauname pašalpas, galime susimokėti už vietą Nakvynės namuose, tačiau esame išvaromi į gatvę. Į Nakvynės namus kasdien galime grįžti tik vakare, o išeiti reikia ryte – jaučiamės kaip kalėjime.  Vienintelis mūsų informacijos šaltinis – radijas ir savaitraštis „Radviliškio kraštas“, tik iš jų sužinojome, kad paskelbtas karantinas ir geriau niekur be reikalo nevaikščioti, turėti kaukes. Bet kur mums dėtis, jeigu ryte išvaromi lauk, o jokių kaukių neturime?”- guodėsi vienas iš Nakvynės namų gyventojų.

Nakvynės namuose gyvenantys vyrai skundėsi, kad uždarius Nakvynės namus tenka glaustis pas draugus, pažįstamus ar Radviliškio autobusų stotyje – daugiau nėra kur.

„Mes ir kambarį patys susitvarkome, valgiui gaminti naudojame elektrinį virdulį. Yra ir skalbimo mašina, tačiau patiems savarankiškai ja naudotis neleidžia – galime skalbtis, kai tik yra prižiūrėtoja“,- pasakojo šiuose namuose gyvenantis vyras.

Kaina – lyg neblogame bendrabutyje

Nakvynės namų paslaugos kainuoja kaip neblogame bendrabutyje. Tik lovos – per 40 metų senumo, o maudytis duše leidžiama tik penktadieniais.

Gyvenimo sąlygos nakvynės namuose  labai skiriasi nuo saviizoliacijoje esančių rajono gyventojų.
„Šiuo metu Šeduvoje karantinuojasi apie 10 žmonių, maistas geras, visi esame atskiruose kambariuose, saviizoliacijoje“,- sakė iš Vokietijos grįžęs vyras.

Tik skirtumas toks, kad  karantino laikotarpiu maistą saviizoliacijoje esantiems gyventojams tiekia savivaldybė, o Nakvynės namų gyventojai juo turi pasirūpinti patys.

Priemonių neturi, valdininkas ginasi nežinantis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų teigimu, savivaldybės nakvynės namų gyventojus karantino metu privalo aprūpinti apsaugos priemonėmis, dezinfekciniu skysčiu.

Apsilankius Radviliškio nakvynės namuose, nė vienas jų gyventojas neturėjo nei apsauginių kaukių, nei dezinfekcijos priemonių.

Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Justinas Pranys, atsakingas už gyventojų aprūpinimą apsauginėmis priemonėmis karantino metu, atsakė, jog apie šią situaciją nieko nežino, nes Nakvynės namų vadovai neprašė apsauginių priemonių.

„Gerai, kad pasakėte, mes pasidomėsime, kokių priemonių reikia Nakvynės namų gyventojams ir juos aprūpinsime“,- tikino J. Pranys.

Su savivaldybės Socialinio skyriaus darbuotojais, kurie turėtų rūpintis nakvynės namų gyventojais, susisiekti nepavyko.

Planai pasikeitė kilus skandalui

„Savivaldybei vadovaujantys krikščionys demokratai parodė tikrai „krikščionišką“ požiūrį, – ironizavo problemą paviešinęs Tarybos narys G. Lipnevičius. – Suprantu, kad jiems žmogus, o ypač vargšas – nulio vietoje, bet šiuo atveju kalbame apie žmonių gyvybes, viruso plitimą – kuria vieta jie ten galvoja?“

Tik po kreipimosi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją savivaldybės vadovai suskubo keisti planus. Anot ministerijos atstovų, savivaldybė patikinusi, kad karantino metu benamiai į gatvę varomi nebus.

Kadangi nakvynės namų gyventojai patenka į padidintos rizikos asmenų grupę, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rekomendavo su Nakvynės namų gyventojais aptarti būtinybę karantino sąlygomis atsisakyti nebūtinų išvykimų. Rekomenduota nakvynės namų personalą ir ten apsistojusius žmones aprūpinti asmeninėmis apsaugos priemonėmis, apsistojusius žmones nuolat informuoti apie asmeninės higienos reikalavimus karantino metu, aprūpinti juos  reikiamomis higienos priemonėmis. Be to, karantino laikotarpiu Nakvynės namai turėtų priimti ir naujus, gyvenamosios vietos neturinčius, asmenis, tačiau jie dvi savaites turi būti karantinuojami atskirose patalpose.

Meras – nepatenkintas

Situacija Radviliškyje susidomėjo ir nacionalinė televizija, o skandalingus savivaldybės planus paviešinęs Tarybos narys G. Lipnevičius sulaukė nepatenkinto rajono mero Antano Čepononio skambučio

„Iš to, ką išgirdau, nepatikėjau, kad taip gali elgtis kultūringas, išsilavinęs žmogus, ilgametis pedagogas. Net suabejojau, ar čia tikrai meras skambina, gal kažkas juo apsimetęs?“ – stebėjosi Tarybos narys. Vis dėlto jis tikisi, kad į ministerijos pastabas savivaldybės atstovai atsižvelgs ir neberizikuos žmonių sveikata ir gyvybe.

Jonas Petrikas

Viešas kreipimasis į rajono vadovus, Tarybos narius

Nuvykęs į Radviliškio nakvynės namus ir susipažinęs su esama situacija, Tarybos narys  G. Lipnevičius kreipėsi į Tarybos narius  ir savivaldybės tarnautojus: „Ponai politikai, valdininkai, kreipiuosi į jus visus ir klausiu, ar jums viskas pas mus savivaldybėje gerai?!“ Spausdiname politikams ir valdininkams išsiųstą kreipimąsi:

„Šiandien man skambino verkdami Radviliškio nakvynės namų gyventojai, prašo neišmesti jų nuo gegužės pirmos dienos į gatvę! Praeitame Tarybos posėdyje aš prašiau neatimti iš vargstančiųjų lėšų, bet dėl nesuprantamų priežasčių jūs lengva ranka atėmėt. Taip, Jūs – Tarybos nariai, ne tik meras ar administracijos direktorė, būtent Jūs nutarėte sumažinti lėšas, skirtas socialinėms reikmėms. To pasekmes jau matome – papildomai apmokestinti Šeduvos globos namuose gyvenantys senoliai, nors to buvo galima išvengti, lėšų kovai su pandemija peržiūrint išlaidas kitose biudžeto eilutėse.

Dėl Nakvynės namų šiandien sužinojau, kad neva toks yra projektas ir lėšų neturintiems kur gyventi žmonėms skirta tik iki gegužės 1 dienos, tad visi jie išvaromi į gatvę: apsigyvens radviliškiečių laiptinėse, sandėliukuose, sodo nameliuose ir t.t. Taip, daugelio jų gyvenimo būdas nėra mums priimtinas, bet jei mes pasirūpiname gyvūnais, suteikiame jiems prieglobstį, tai turime pasirūpinti ir žmonėmis kokie jie bebūtų.

Rašau jums šiek tiek emociškai, nes nebegaliu ramiai stebėti betvarkės Radviliškyje ir, kaip gaila bebūtų, jūsų sprendimuose. Noriu priminti – sprendimus Taryboje priimate jūs, aš, Tarybos narys-meras ir visi turime po vieną balsą, ir ne daugiau ar mažiau. Ir pastaruoju metu sprendimai sumažinti vargšams skirtas lėšas, didinti mokyklose darbo vietų skaičių, kai mokyklos uždarytos, padidinti mokesčius seneliams šiuo sunkiu laikotarpiu man daugiau nei nesuprantami. Šį kartą neklausiu dėl radviliškiečių, metamų į gatvę, o siūlau:

1. Pakeisti Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2007-11-29 sprendimą Nr. T-242 „Dėl nakvynės paslaugų teikimo ir finansavimo tvarkos patvirtinimo“, kuriame numatyta, kad nakvynės paslauga teikiama šaltuoju metų laikotarpiu nuo lapkričio mėn. 1 d. iki gegužės 1 d., sprendimu, kad nakvynės paslauga būtų teikiama visus metus.

2. Iš socialinėms reikmėms numatytų lėšų skirti reikalingą sumą, kad Nakvynės namai galėtų veikti visus metus, nes kol kas nėra patikimų duomenų, ar nauja pandemijos banga nekils rudenį.

3. Grąžinti atgal į sąskaitą socialinėms reikmėms skirtus 200 tūkstančių eurų ir ieškoti kitų lėšų kovai su koronavirusu prekėms įsigyti. Beje, atkreipsiu jūsų dėmesį, Radviliškio ligoninės vadovas nesikreipė į Tarybą su prašymu įsigyti kaukių, pirštinių, plaučių ventiliavimo aparatų kovai su infekcija. Kaip jis rašė socialiniuose tinkluose, jam jų pakanka…

4. Iš socialinėms reikmėms numatytų lėšų skirti pakankamai pinigų, kad socialiai remtini asmenys galėtų nusiprausti rajono pirtyse nemokamai arba už simbolinį mokestį. Pavyzdžiui, kaip šį klausimą sprendžia Panevėžio miesto savivaldybė ir kt.

5. Iš socialinėms reikmėms skirtų lėšų nupirkti skalbimo priemonių bei skalbimo, džiovinimo prietaisus ir pastatyti juos pirtyse, kad socialiai remtini asmenys, galėtų išsiplauti savo drabužius nemokamai arba už simbolinį mokestį bei nebūtų užkrato nešiotojais. Pavyzdys: Panevėžio miesto savivaldybė ir kt.

6. Iš socialinėms reikmėms skirtų lėšų skirti pinigų Labdaros valgyklai, kad žmonės galėtų vieną kartą per dieną gauti sriubos lėkštę. Pavyzdys: Kelmės rajono savivaldybė ir kt.

7. Nedelsiant aprūpinti Nakvynės namų gyventojus kaukėmis, dezinfekciniais skysčiais ir kitomis saugumo priemonėmis dėl koronaviruso.

8. Atsakingiems asmenims pasirūpinti, kad Nakvynės namuose būtų atrakintas dušas kasdien, o ne tik penktadieniais! Jei kas nežino, šiuo metu privaloma laikytis higienos kasdien, o ne vieną kartą per savaitę.

9.  Atsakingiems asmenims pasirūpinti, kad Nakvynės namuose būtų pasirūpinta bent minimaliais baldais, nes lovoms – daugiau kaip 40 ar 50 metų.
Mano skaičiavimu, visoms šioms reikmėms metams reikėtų tik apie 40 tūkst. eurų papildomai. Tikiuosi nors šį kartą visų jūsų supratimo ir kad mes visi kartu pasirūpinsime ne tik benamiais gyvūnais, bet ir žmonėmis.

10. Nedelsiant paruošti Tarybos sprendimą  dėl LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įsakymo „Dėl apgyvendinimo nakvynės namuose ir laikino apnakvindinimo paslaugų teikimo rekomendacijų patvirtinimo“  2017 m. gegužės 10 d. Nr. A1-234, įgyvendinimo. Nes šiuo metu vadovaujamasi net dešimtmečio senumo sprendimais.

Išvardytus pasiūlymus prašau įtraukti į kito Tarybos posėdžio darbotvarkę ir apsvarstyti visuose Tarybos komitetuose. Taip pat mero ir administracijos direktorės prašau pateikti išsamią informaciją dėl situacijos Nakvynės namuose, detalizuojant gyventojų skaičių, išlaikymui, karantinavimui, asmens higienai ir apsaugos priemonėms (kaukėms) skirtas lėšas.

Informaciją siųsti Tarybos nario el. paštu gediminas.lipnevicius@radviliskis.lt.

Atsakymo lauksiu LR įstatymų nustatyta tvarka.

Pagarbiai, Visuomeninio komiteto UŽ GERESNĮ GYVENIMĄ VISIEMS grupės seniūnas, Radviliškio rajono savivaldybės Tarybos narys Gediminas Lipnevičius“

Total
0
Dalinasi
Related Posts