Pagryžuvio dvaras gražus ir žiemą

Vos už kelių kilometrų nuo Tytuvėnų, prie vingiuotos, vaizdingos Gryžuvos upės, yra senas Pagryžuvio dvaras, žinomas nuo XVI a. Lankytojo akį pirmiausia patraukia gana įspūdingi rūmai, o paskui ir daugelis geriau ar blogiau išlikusių dvaro statinių, taip pat parko liekanos. Dvaro savininko Jeronimo Pšeciševskio (Przecziszewski) pakviestas žymus to meto architektas Fulgentas Rimgaila, 1890–1905 m. ŠIAULIŲ BURMISTRO Osvaldo Rimgailos giminaitis, ant dešiniojo, aukšto Gryžuvos kranto,1859 m. pastatė romantizmo stiliaus rūmus. Tas pats architektas suprojektavo ir angliško, arba kraštovaizdžio stiliaus, parką, kuris buvo įkurtas aukštai, prie dvaro rūmų, ir žemai, Gryžuvos slėnyje, santakoje su Blikės upokšniu.

Gabus architektas F. Rimgaila, mokęsis savo meno ne tik Lietuvoje, bet ir Vakarų Europoje, panaudojo natūraliai gražų kraštovaizdį, jį tik pakoreguodamas, pridėdamas naujų elementų. Rūmų šeimininkai negailėjo pinigų puošniam interjerui įrengti, prabangiems užsienietiškiems baldams, įsigyti, didžiulei bibliotekai įrengti. Deja, klestėjimas trūko neilgai. Pirmojo Pasaulinio karo metu visai netoli rūmų sustojus frontui, vokiečių kareiviai dvarą apiplėšė. Po karo nuniokoti rūmai atiteko jėzuitams, kurie sutvarkė jau apleistą pastatą. Bet 1940 m., atėjus ilgai užsitęsusių okupacijų laikams, buvusio dvaro būklė vis blogėjo.

Rūmų šeimininkai keitėsi lyg kaleidoskope – ligoninė, sanatorija, socialinės globos namai. Po nepriklausomybės atkūrimo buvo atiduoti pagryžuviškių kultūros poreikiams. Pasirūpinta ir jų remontu, restauracija, kuriai išleista šimtai tūkstančių eurų, nors buvęs rūmų išorinis grožis nebegrįžo. 2020 m. rūmai privatizuoti, vėliau jų savininkas norėjo šį vertingą statinį perparduoti.

Jonas Sireika

Total
0
Dalinasi
Related Posts