Pacientai pasiilgsta medikų šypsenų ir supratimo…

Birželio 3 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose, Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario bei bendruomenės pirmininko Gedimino Lipnevičiaus kvietimu, lankėsi „Medica klinika“ tinklo regiono vadovė Solveiga Svirplytė, šios klinikos padalinio vadovė Vilma Lapinskienė bei šeimos gydytojos Petronėlė Burbienė ir Rasa Vaičiulienė. Susitikime su bendruomenės nariais viešnios pristatė „Medica klinika“ veiklą, atsakė į klausimus, susijusius su sveikata, ligomis ir vaistais.
Gydymo įstaigos pristatymas

„Medica klinika“ –  didžiausias Lietuvoje privačių medicinos įstaigų tinklas. Klinikos tinklas Lietuvoje gyvuoja jau 7 metus,  Radviliškyje – trejus metus, tačiau jau pelnėme 5 tūkst. pacientų pasitikėjimą. „Medica klinika“ tinklui priklauso vaistinės „Camelia“, „Kardiolitos klininkos“, Svalbono – klinikų tinklą pristatė S. Svirplytė.
Klinikos padalinio vadovė V. Lapinskienė pristatė Radviliškio padalinį: „Medica klinika“ Radviliškio padalinyje dirba 17 darbuotojų, visi esame savo srities profesionalai. Prie mūsų neseniai prisijungė šeimos gydytoja P. Burbienė, taip pat dirba 3 odontologai, 4 slaugytojos, ginekologė A. Eigminienė teikia 2 lygio akušerines paslaugas. Už gydymo paslaugas mokėti nereikia, nes yra  sudaryta sutartis su Ligonių kasomis. Visa mūsų komanda radviliškiečiai, išskyrus du atvažiuojančius  odontologus iš Kauno. Kviečiame visus radviliškiečius tapti mūsų klinikos pacientais“.
Viena pirmųjų „Medica klinikos“ Radviliškio padalinyje pradėjo dirbti šeimos gydytoja R. Vaičiulienė. „Pagal sveikatos apsaugos diagramą mūsų sveikata 50 proc. priklauso nuo gyvenimo būdo, 20 proc. nuo genetikos, 10 proc. nuo medicinos. Klinikoje vykdomos nemokamos profilaktinės programos – daugelis programų prasideda moterims nuo 50 metų, vyrams – nuo 45 metų. Žinoti apie programas nepakanka, reikia jomis naudotis.  Parašius siuntimą mamogramai, ne visos moterys juo pasinaudoja ir po trejų metų  gali būti diagnozuotas krūties vėžys. Ne viską galima suteikti pacientams nemokamai, už kai kuriuos tyrimus reikia mokėti, pavyzdžiui, už vitamino D kiekio tyrimą. Beje, šio vitamino, taip pat seleno ir jodo, trūksta daugeliui žmonių. Radviliškyje yra daug skydliaukės patologijas turinčių pacientų“,- sakė gydytoja.
Pasak R.Vaičiulienės, darbdaviai pasiūlė išeiti iš poliklinikos ir pradėti dirbti jų privačiame centre. Po 30 metų išeiti nebuvo lengva, galvojo metus laiko – labai sunku išeiti iš savo komforto zonos. 90 proc. žmonių neina iš komforto zonos, nes joje yra  viskas aišku ir stabilu.
„Po bendruomenės stogu turite puikių galimybių gauti koncentruotą informaciją iš įvairių šaltinių. Turite labai gerą bendruomenės vadovą, kuris jums suteikia tokią galimybę, galite garsiai išsakyti, apie ką norite sužinoti informacijos. Visos ligos jaunėja. Žinios, kurias gaunate renginiuose, gali išgelbėti kitų žmonių gyvybę, todėl siūlyčiau kaupti žinias apie ligų profilaktikas, streso nuėmimo metodikas, kaip pabėgti nuo psichologinių vampyrų“,- linkėjo gydytoja R. Vaičiulienė bendruomenės nariams.

„Turėjau galimybę pasilikti Baisogaloje, tačiau traukė Radviliškis. Pasiilgau savo pacientų, laukiu naujų. Šeimos gydytojo darbas labai atsakingas. Norisi, kad būtų glaudus kontaktas su pacientais, o svarbiausia – nuoširdumas, bendradarbiavimas bei kontakto užmezgimas. Aš to ir siekiu“,- sakė šeimos gydytoja P. Burbienė.
„Labai malonu šiandien matyti besišypsančias gydytojas. Tikiu, kad į „Medicą kliniką“ ateina ne jūsų pacientas, o išeina jūsų. Šiandien labai pasiilgstame medikų šypsenų, o jos kartais gydo geriau nei vaistai“,- sakė bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius.
„Medica klinika“  Radviliškio padalinio vadovė V. Lapinskienė bendruomenės narius pakvietė nemokamai pasidaryti pilną kraujo tyrimą nemokamai nuo 8 iki 12 valandos, geriausia būti nevalgius. Taip pat padalinio vadovė informavo, kad  į kliniką atvažiuoja echoskopuotoja, kurios paslaugos nemokamos, o šeštadieniais iš Vilniaus atvyksta  „Kardiolitos“ kardiologų mobili komanda  su savo įranga, tačiau jų konsultacijos jau mokamos – kaina 45 eurai.
Klinikoje dirba trys odontologai, tačiau  kadangi jų paslaugų poreikis didelis, nuo liepos 1 d. bus atidarytas dar vienas odontologijos kabinetas, kuriame taip pat dirbs implantologas bei  burnos higienistė. 
Klausimai medikėms
Paraginti bendruomenės pirmininko G. Lipnevičius, bendruomenės nariai medikes užpylė klausimais.

Ar kompensuojami dantų protezai?
Susitikimo dalyviai domėjosi, ar  iš Ligonių kasų yra kompensuojami dantų protezai ir kiek reikia prisidėti prie jų kainos.
„Paprastai protezams skiriamos kompensacijos neužtenka ir pačiam pacientui reikia prisidėti apie 300 – 400 eurų. Protezų kaina priklauso nuo jų kokybės, naudojamų medžiagų“,- atsakė V. Lapinskienė.
Ar klinikos gydytojai atvyks į gyvenvietes?
Bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius pasidomėjo, ar  klinikos gydytojai atvyks į mažesnes rajono gyvenvietes. „Šiuo metu mūsų  gydytojai vyksta pas ligonius Karčemose, Šniūraičiuose. Galvojame apie mobilią medikų komandą, kuri aptarnaus žmones gyvenvietėse kaip savo įstaigos pacientus“,- atsakė medikės.
Klausimai apie širdies ligas bei sutrikimus
Susitikimo dalyviams kilo labai daug klausimų, susijusių su įvairiomis širdies ligomis bei vaistus šioms ligoms gydyti.
„Jeigu užklupo širdies priepuolis, kaip elgtis? Gydytojas nuolat skiria vaistus „Tarka“ ar jie veiksmingi turint problemų su kraujospūdžiu?“- buvo užduotas klausimas.
„Preparate „Tarka“ yra du vaistai – verapamilis ir trandolaprilis.  Vaistas verapamilis skiriamas širdies susitraukimo dažnių retinimui. Preparatas „Tarka“ paprastai skiriamas jaunesniems žmonėms, kai reikia retinti pulsą bei esant plaučių patologijai. Trandolaprilis  gerina širdies nepakankamumo situaciją“,- atsakė gydytoja R.Vaičiulienė.
Pasak medikės, kartais žmonėms gali atrodyti, kad juos ištiko infarktas, tačiau kartais skausmą krūtinėje  sukelia refliuksas.  Esant ryškiam širdies nepakankamumui, gydytojai pacientui paskiria gerti kraują skystinančius vaistus, jeigu šis paskyrimas ignoruojamas,  susidaro kraujo krešėjimo sistemos problemos ir kartais jas palengvina  pakosėjimas. Tačiau kosėjimas gali būti pavojingas – yra galimybė, kad trūks smegenų kraujagyslės ir  ištiks paralyžius.
G.Lipnevičius pasidomėjo, ką reikėtų daryti artimiesiems, kai žmogų ištinka infarktas ar insultas ir laukiama  atvykstančių medikų.
„Ištikus infarktui, ligoniui geriausia duoti išgerti plečiančių vaistų – aspirino. Ištikus insultui, žmogus tampa nebekoordinuotu,  reikia stebėti, ar nesuglebusios galūnės. Jeigu ligonis netenka sąmonės, reikia atlikti gaivinimą. Nitroglicerinas gali būti veiksmingas ištikus infarktui. Paūmėjus krūtinės anginos skausmui išgėrus nitroglicerino skausmas atlėgs, o ištikus infarktui, skausmas nuo šių vaistų nesumažės“,- paaiškino gydytoja P. Burbienė.
Pasak medikių, norint sumažinti kraujo spaudimą ir apsaugoti širdį nuo streso, tinka vaistas „Betalok“, preparatas „Nebiletas“ turi kraujagysles plečiantį efektą, gerai veikia širdies sistemą, bet nelabai gerai veikia periferiją – gali pradėti tirpti kojos ir rankos, ypač, jeigu yra užakusios kraujagyslės, pvz., rūkoriams. Beje, vartojant šį vaistą, vyrams galimi erekcijos sutrikimai.
Ką daryti, kai tirpsta dešinė ranka?
„Rankų tirpimas – tai pirmas signalas, kad kažkas spaudžiama kakle ir reikia atpalaiduoti nervus. Nuo rankų tirpimo padės reabilitacinės procedūros“,- atsakė gydytoja P. Burbienė.

V. Lapinskienė susitikimo dalyvius informavo, kad  klinikoje dirba puiki masažo specialistė, kurios paslaugos mokamos – 1,5 val. masažo  kainuoja apie 10 eurų.
Jeigu kraujo spaudimas susitvarkė, ar  gerti vaistus toliau?
Būtinai reikia ir toliau gerti paskirtus vaistus. Jeigu kraujo spaudimas susitvarkė, vadinasi,  pasiektas puikus efektas ir gydymas parinktas tinkamas. Reikia prisiminti, kad plečiančius vaistus reikia gerti paskirtomis dozėmis ir antrą  tabletę reikėtų išgerti iki 5  val. vakaro, kad nebūtų problemų su nemiga“,- sakė P. Burbienė.
„Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas susitikimo dalyviams, turintiems problemų su kraujospūdžiu, patarė įsigyti išmaniuosius laikrodžius, kurie be valandų  rodo pulsą ir spaudimą – tada būtų  galima stebėti savo būklę.
Ar yra vaistų  nuo širdies blokados?
„Blokadų yra labai įvairių, jos visos skirtingos. Blokados yra širdies elektra – širdis gauna elektrą, ji eina į skilvelius. Blokados matomos kardiogramoje. Blokadas gydo stimuliatoriumi, šiuolaikiniai išmanieji stimuliatoriai nedirba, kai širdis gerai susitraukinėja. Nuo širdies blokadų vaistų yra –  vieni vaistai greitina elektros impulsą, kiti retina“,- į klausimą atsakė gydytoja R. Vaičiulienė.
Ar galima gerti kava esant padidėjusiam kraujospūdžiui?
„Kava kraujo spaudimo nekelia, ji kelia sumažėjusį kraujo spaudimą, tačiau praktikoje būna įvairiai. Jeigu organizme skysčiai susilaiko, kava muša spaudimą“,- atsakė medikės.
Apie alkoholio žalą
Susitikimo dalyviai domėjosi, kokią žalą organizmui daro alkoholis, per kiek laiko jis pasišalina iš organizmo.
„Nė vienas žmogus nenumirė nuo infarkto per pobūvį, visus infarktas ištinka po pobūvio. Alkoholis turi savybę plėsti kraujagysles, tačiau jis organizme turi metabolizmo laiką. Pavojingiausias alkoholis – alus, nes jo metabolitai kraujyje cirkuliuoja 3 paras, degtinė  organizme metabolizuojama 6 valandas“,- sakė šeimos gydytoja R.Vaičiulienė.
Kaip gydyti suriebėjusias kepenis?
„Teigiama, kad nutukimas siejasi su suriebėjusiomis kepenimis, tačiau būna, kad kepenys suriebėja ir lieknų žmonių. Pagal kinų mediciną, kiekvienas organas turi savo meridianą. Kepenų meridianas susijęs su pykčiu. Kepenų meridianą neigiamai veikia netvarkinga žarnyno mikroflora. Žarnyno betvarkė duoda impulsą į kepenis ir jos gali suriebėti. Metabolinės ligos taip pat metabolizuojasi kepenyse. Genetinis kodas taip pat  turi įtakos kepenų suriebėjimui –  tai natūralių blondinių su antsvoriu genas. Norint turėti sveikas kepenis, reikia sugrįžti į sveiko gyvenimo būdo ratą, susitvarkyti su pykčiu, emocijomis, žalingais įpročiais“,- patarė šeimos gydytoja R. Vaičiulienė.
„Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai, iš medikių išgirdę daug naudingos informacijos, padarė išvadą, kad už vaistus geriau sveikas gyvenimo būdas, o cheminiai vaistai ne visada yra gėris – gydant vieną organą, galima pakenkti kitam.
Susitikimo dalyviai viešnioms už naudingą informaciją bei patarimus padėkojo gausiais aplodismentais, joms buvo padovanota birželio mėnesio  savaitraščio „Radviliškio kraštas“ prenumerata.
„Kavos popiečių“ dalyvius kava vaišina „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas G.Lipnevičius, jam padeda bendruomenės nariai: V. Aleknienė, S. Skorkaitė, R. Radavičienė, A. Litinskas, G. Chodosovskaja, V. Gerštautienė, O. Kazlovskaja, D. Sopina, V. Goštautienė.

„Radviliškio krašto“ informacija




Total
0
Dalinasi
Related Posts