Operacinio stalo pirkimo schema – su „korupcijos kvapeliu”…

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė apie VšĮ Radviliškio ligoninė norą pirkti naują operacinį stalą, labai reikalingą traumatologams. Niekas nesiginčija, kad operacinis stalas labai reikalingas, tačiau jo kaina „kandžiojasi“ – stalą planuojama įsigyti už maždaug 75 tūkst. eurų.
Klausimas persikėlė į Tarybą
VšĮ Radviliškio ligoninė prašė Radviliškio rajono savivaldybės tarybos leidimo vykdyti pirkimo konkursą ir leisti pirkti operacinį stalą, kurio kaina būtų ne didesnė nei 75 tūkst. eurų.
Tarybos narys G. Lipnevičius paprašė  Radviliškio ligoninės direktoriaus V. Smalinsko paaiškinti, ar tikrai ligoninės traumatologams reikalingas toks brangus operacinis stalas. „Ligoninės traumatologai – ortopedai žinomi bent jau Šiaurės Lietuvoje, per metus atliekama po 300 operacijų. Kad jų paslaugų kokybė nenukentėtų ir jie galėtų konkuruoti su  panašiomis ligoninėmis, reikalingas naujas operacinis stalas“,- sakė ligoninės direktorius.
Tarybos narys Gediminas Lipnevičius pasiteiravo, kodėl  operaciniam stalui norima išleisti per 70 tūkst. eurų, kai Šiaulių ligoninė  tokiam vokiškam stalui su priedais išleido tik 50 tūkst. eurų?
„Dar negana to, kreipiausi į įmonę UAB „Ilsanta“, kuri prekiauja kokybiškais vokiškais „Trumpf“ stalais, ir ji man pateikė komercinį pasiūlymą – operacinį stalą su priedais už 50 tūkst. eurų su PVM. Šį įmonė, užvaldžiusi 80 proc. rinkos, aprūpina operaciniais stalais didžiausias Lietuvoje ligonines: Vilniaus universiteto ligoninę, Santaros kliniką, Kauno ir Klaipėdos klinikas, Panevėžio, Alytaus ligonines bei daugelį kitų gydymo įstaigų. Kodėl mes norime mokėti 75 tūkst. eurų, kai galima tą patį daiktą įsigyti ženkliai pigiau? “ – klausė Tarybos narys G. Lipnevičius.
„Kainų skirtumą lemia techninių parametrų specifikacija. Šiaulių ligoninė pirko operacinį stalą su 24 priedais, mes stalą perkame su 56 priedais. Mums reikia universalaus stalo, kuris būtų pritaikomas pagal operacijų specifiką. Operacinį stalą reikia įsigyti kuo greičiau, nes rudenį prasideda operacijų sezonas“,- sakė V. Smalinskas.
Nepartinė Tarybos narė V. Aleknienė, suabejojusi ligoninės direktoriaus V. Smalinsko pateikta informacija, paklausė, ar neplanuojama ateityje šiam stalui pirkti dar priedų. Ligoninės vadovas nepaneigė, kad gali būti perkami priedai. Jo atsakymas buvo: „Žiūrėsime pagal poreikį“.
Socialdemokratas  K. Račkauskis suabejojo, ar  pateikta  specifikacijų gausa operaciniam stalui nesumažina pasiūlymų skaičiaus. Tačiau V. Smalinskas tvirtino, kad ieškomas universalus stalas pagal pateiktas specifikacijas ir konkurse gali dalyvauti visos norinčios įmonės. Jis tik  „pamiršo“ paminėti, kad pirmame operacinio stalo pirkimo konkurse pasiūlymą pateikė tik viena įmonė.
Ar ne laikas kreiptis į  specialiąsias tarnybas?
Nepartinis Tarybos narys G. Lipnevičius replikavo: „Pabūsiu aiškiaregiu, nors tokių gebėjimų ir neturiu. Manau, kad operacinio stalo pirkimo konkurso laimėtoja bus įmonė, siūlysianti  kiniškos gamybos stalą“.
Išgirdusi šią pastabą, Tarybos narė „darbietė“ Z. Žvikienė suabejojo būsimo konkurso skaidrumu ir pasiūlė planuojamu pirkimu pasidomėti  Antikorupcijos komisijai.
Schema  tipinė?
Galimai šio operacinio stalo pirkimo schema tokia pat, kurią naudojo Radviliškio rajono savivaldybė pirkdama automobilius „Volkswagen“. Atliekant pirkimus techninėje specifikacijoje buvo apibūdinti konkretūs automobilio modeliai su specialiais reikalavimais, dėl kurių tam tikroms įmonėms ar tam tikriems produktams būtų sudarytos palankesnės sąlygos, o kitoms įmonėms teikti pasiūlymus kelias apsunkinamas arba apskritai neįmanomas. Savivaldybės administracija galimai pirmiausiai išsirinko automobilių modelius su pageidaujama komplektacija, pagal tai parašė pirkimo techninę specifikaciją ir nusipirko automobilius iš vieno konkurse dalyvavusio tiekėjo – UAB „Transalda“. J. Margaitienės vadovaujama administracija nepatingėjo net įvardinti, kokios spalvos tarnybiniame automobilyje turi būti sėdynių apmušalai. Šiuos Moters Saulės pageidavimus savo išvadoje įvertino Viešųjų pirkimų komisija: „Dalis techninės specifikacijos reikalavimų apskritai nesuderinami su racionaliu lėšų naudojimu, nors perkant automobilį iš mokesčių mokėtojų pinigų reikėtų kritiškiau įsivertinti pageidavimus ir galimybes. Schema – tipinė, pažeidimai – chrestomatiniai“.
Redakcijai pasidomėjus paaiškėjo, kad Tarybos nario G. Lipnevičiaus iškeltas klausimas dėl ypač brangaus operacinio stalo pirkimo yra ne be pagrindo, nes pirmame konkurse, kuriame buvo pasiūlytas daugiau nei už 70 tūkst. eurų operacinis stalas, dalyvavo tik viena įmonė – konkursas vyko „vienas iš vieno“. Konkursas buvo nutrauktas, nes pasiūlymas buvo per didelės vertės.
Tad kas galėtų paneigti, kad istorija kartojasi ir operacinio stalo specifikacija nepritaikyta vienam pardavėjui?
Už tai, kad VšĮ Radviliškio ligoninė būtų leistą pirkti operacinį stalą, kainuojantį per 70 tūkst., balsavo už 12 Tarybos narių, prieš – 2, susilaikė – 3. 
(Bus daugiau)

Auksė Jasilionienė




Total
0
Dalinasi
Related Posts