Nuostabiai pavykęs ketvirtasis šaltibarščių gaminimo čempionatas nepraėjo be mero akibrokšto

„Šal­ti šal­ti­barš­čiai – karš­tiems žmo­nėms“ – toks šū­kis skambėjo jau ketvirtus metus rugp­jū­čio 5 d. Pakiršinyje praūžusiame ketvirtajame respublikiniame Šaltibarščių gaminimo čempionate.

Šių metų rugpjūčio 5 d. čempionato dalyviai ir svečiai rinkosi į Pakiršinio kaimo bendruomenės (vadovaujamos pirmininko Pauliaus Kablio) ir Pakiršinyje įsikūrusio Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro (vadovaujamo direktorės Elžbietos Karaliūtės) suorganizuotą jau tradiciniu tapusį renginį.

„Vasaros nė vienas lietuvis neįsivaizduoja be gardžios gaivinančios rožinės sriubos – šaltibarščių. Trejus metus aktyviai rengtas respublikinis šaltibarščių gaminimo čempionatas Pakiršinyje greitai išpopuliarėjo. Šiais metais šaltibarščių čempionato dalyviai pasidalino su visais vasariškos sriubos mėgėjais šaltibarščių receptais. Kvietė visus ragauti ir atrasti naujus šaltibarščių skonius. Šiais metais šaltibarščius gamino 23 komandos iš visos Lietuvos“, – pasakojo Paulius Kablys, Pakiršinio bendruomenės pirmininkas.

Šio renginio tikslas – per kultūrinę, meninę ir kitokią netradicinę veiklą (šaltibarščių gaminimą) suburti ne tik Pakiršinio kaimo, Baisogalos seniūnijos, tiek Radviliškio, tiek ir kitų Lietuvos rajonų gyventojus, bet ir skatinti tradicijų išsaugojimą ir perdavimą, aktyviai įtraukti jaunąją kartą ir senjorus, emigrantus. Smagu, kad šiais metais čempionate dalyvavo komandos iš įvairių Lietuvos vietovių: Tauragės, Panevėžio, Kauno, Šiaulių rajonų ir kitų Lietuvos miestų ir miestelių.

Ketvirtasis šaltibarščių gaminimo čempionatas atnešė ir naujovių. Renginio pradžioje Pakiršinio dvaro parke esančioje Šaltibarščių alėjoje atidaryta Arvydo Žaromskio fotografijų galerija. Galerijoje eksponuojamos nuotraukos iš anksčiau vykusių trijų šaltibarščių gaminimo čempionatų. Šaltibarščių galeriją finansavo Radviliškio rajono savivaldybė pagal Pakiršinio kaimo bendruomenės įgyvendinamą projektą „Gražėjantis kaimas – laimingas žmogus“. Arvydą Žaromskį galerijos atidarymo proga pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Antanas Čepononis ir Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro direktorė Elžbieta Karaliūtė, renginio svečiai ir dvaro lankytojai.

Pakiršinyje įsikūrusio Etninės kultūros ir amatų centro darbuotojai ilgai dirbo, kol paruošė visas foto erdves į ketvirtąjį šaltibarščių čempionatą atvykusiems žiūrovams. Pakiršinio dvaro parke visus pasitiko milžiniška rožinė kėdė, šaltibarščių grafitis, ant kurių užlipę galėjo nusifotografuoti visi atvykę į šventę, šaltibarščių valtis ir kiti šaltibarštiški akcentai. Pakiršinio dvaro salėse visų laukė tapybos parodos: Irmos Žaromskytės-Morkuckienės ir Vilmos Samackienės. Mažiesiems renginio dalyviams buvo paruošta gausi pramogų ir edukacijų zona, kurioje smagiai darbavosi Baisogalos „Jaunimo erdvių“ atstovai. Šaltibarščių alėjoje savo grafičių piešimo sugebėjimus galėjo išbandyti kiekvienas atvykęs, nes grafičio meistras Adas Juška purškė gigantišką šaltibarščių grafitį su atvykusiais šventės svečiais.

Šaltibarščių mėgėjams čempionato metu buvo suorganizuotas konkursas siekiant, kad dalyviai galėtų pasivaržyti, kas gali suvalgyti daugiau šaltibarščių. Daugiausia šaltibarščių suvalgiusiam konkurso dalyviui, buvo įteiktas specialus prizas.

Čempionato dalyvius ir žiūrovus, šaltibarščių ragautojus ir komisijos narius linksmino grupė „Vairas“, grupė „Allegreto.Band“, grupė „Žemaitukai“, Baisogalos kultūros centro moterų vokalinio ansamblio dainininkės, dainininkas Eimantas Didžbalis, renginį vedė Violeta Mičiulienė.

Šaltibarščių gaminimo čempionate dalyviai buvo suskirstyti į dvi grupes: vieni gamino netradicinius, neįprastus šaltibarščius, kiti – tradicinius. Abiejų grupių nugalėtojams buvo įteikti specialūs rėmėjų įsteigti prizai.

Ir kokių tik nebuvo šaltibarščių – sveikuoliškų su saulėgrąžų pienu, su česnakais, su krienais su kepta stinta ir juodomis bulvėmis, plaktų, trintų, žalių, geltonų…

Išradingiausiai ir skaniausiai šaltibarščius kitaip gamino ir specialų Lietuvos Respublikos Seimo nario Antano Čepononio prizą už 1-ąją vietą gavo – Dapkiškių kaimo klubas ,,Raktas“ (Tauragės r.), 2-oji vieta ir UAB „Granulita“ prizas atiteko – Baisogalos priestočio bendruomenės komandai „Imantai“ (Radviliškio r.), 3-oji vieta ir specialus Radviliškio „Koop“ įsteigtas prizas atiteko Radviliukų komandai.

Skaniausius tradicinius šaltibarščius pagamino ir 1-ąją vietą iškovojo Skėmių Traktieriaus komanda (Radviliškio r.) ir gavo Pakiršinio kaimo bendruomenės įsteigtą prizą. 2-osios vietos nugalėtojais tapo ir IĮ „Auridana“ įsteigtą dovaną atsiėmė Baisogalos seniūnijos komanda „Rožinė svajonė“ (Radviliškio r.), 3-osios vietos laimėtojais buvo išrinkta komanda „Sviokliukai“ atstovaujantys Panevėžio rajono VŠĮ „Vilties sodas“. 3-osios vietos laimėtojams įteiktas parduotuvės „Gausa“ prizas.

Ketvirtajame šaltibarščių gaminimo čempionate dalyvavo daugiau nei 7000 žiūrovų. Šiais metais pirmą kartą už skaniausius šaltibarščius galėjo balsuoti ir žiūrovai, klijuodami jiems išdalintus specialius renginio lipdukus.

Renginio metu maži ir dideli rado įvairių veiklų: apsilankė tautodailininkų, amatininkų, prekybininkų mugėje, pažaidė lauko žaidimus, pasivaikščiojo Šaltibarščių alėja ar nusifotografavo prie 3 metrų aukščio šaltibarščių krėslo. Dvaro rūmuose vyko edukacinės programos. Senųjų automobilių asociacijos „Retromobile“ atstovai ir jų draugai dvaro parke pristatė senovinius automobilius. Žemaitijos baikerių klubas „Road Bears“ demonstravo savo motociklus ir renginio metu kepė ant laužo plokštainį.

Ketvirtasis respublikinis šaltibarščių čempionatas turėjo gausų būrį rėmėjų ir partnerių. Pakiršinio kaimo bendruomenė ir Amatų centras dėkoja visiems, kurie materialiai, geromis idėjomis, viešinimu, darbais, savanoriavimu, patarimais ir palaikymu prisidėjo prie šio rožinio vasaros renginio.

Šventė planuojama ir kitais metais. Penktasis šaltibarščių gaminimo čempionatas vyks rugpjūčio 3 d. Pakiršinio dvaro parke.

Meras šventę ignoravo…

Šventinį renginį vedusi Violeta Mičiulienė – Stefutė vis kvietė į sceną rajono merą K. Račkauskį, jo pavaduotojus: vicemerę J. Sidarienę, vicemerą „valstietį“ V. Krikščiūną bei kitus savivaldybės administracijos atstovus pasveikinti susirinkusiųjų, tačiau nei vienas taip ir nepasirodė pasveikinti iš visos Lietuvos sugužėjusių šventės dalyvių. Kas nutiko, kodėl su savo kolegomis ignoravo renginį rajono vadovai, nutarėme paklausti paties mero.
Šis kaip visada puolė išsisukinėti ir, pasak jo, nebespėjo atvykti, nors renginys vyko visą dieną. Paklaustas kodėl ir abu vicemerai bei savivaldybės administracijos atstovai ignoravo renginį, K. Račkauskis atsakė, cituojame: „Meras negali atsakyti, kodėl vienoje ar kitoje šventėje nedalyvauja jo pavaduotojai ar administracijos direktorė“.

Priežastis: planuose sunaikinti Pakiršinio etninės kultūros ir amatų centrą?

Pasivaikščiojus po šventę, pakalbinus politikus aiškėja, kad valdantieji turi užmačią sunaikinti „Šaltibarščių šventės“ organizatorių – Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centrą, jį prijungiant prie Baisogalos kultūros centro. Kadangi valdantieji „valstiečiai“, socialdemokratai, „darbiečiai“, „Vardan Lietuvos“ atstovai ir liberalai ką tik sunaikino Palonų daugiafunkcį centrą, manome, kad šis klausimas ne iš piršto laužtas. Dėl šios užmačios tiesiogiai kreipėmės vėl į merą K. Račkauskį paklausti ką jie kartu su „valstiečiais“ bei kitais koalicijos nariais sumanė šį kartą. Meras K. Račkauskis kartu su „valstiečiu“ vicemeru V. Krikščiūnu patvirtino, kad diskutuoja dėl Amatų centro naikinimo. Tačiau paklausti vėliau atsakė, kad šis klausimas nebus svarstomas Taryboje. Ar galima jais tikėti, parodys laikas.
Beje, meras paklaustas dėl ką tik socialdemokratų ir „valstiečių“ bei koalicijos partnerių sunaikinto Palonų daugiafunkcio centro veiklos jau nieko nebežadėjo, o tik pasiūlė kreiptis į bendruomenę. Kodėl bendruomenė turi srėbti valdančiųjų privirtą košę, taip ir liko neaišku.

Už šventes dar ir algą išsimoka

Apie planuojamus renginius, pasibuvimus šventėse meras ir jo pavaduotojai nurodo savo darbotvarkėse, patalpintose savivaldybės tinklalapyje. Tad ir pasiteiravome mero, ar jis ima atlyginimą, darbo užmokestį už apsilankymą renginiuose. Netrukus gautame atsakyme rajono vadovas ėmė meluoti, kad negauna. Tačiau redakcijos žiniomis, gal ne visada, bet kartais pasiima pinigėlius tiek meras, tiek ir vicemeras.

Ar toks mero ir jo pavaduotojų elgesys neprasilenkia su etika?

Nusprendėme pasiteirauti apie mero ir jo kolegų elgesį rajono politikų. Į redakcijos klausimus mielai sutiko atsakyti LR Seimo narys A. Čepononis ir Tarybos narys, opozicijos lyderis Gediminas Lipnevičius. 

„Rajono vadovai bendruomenei svarbų renginį ignoravo, nei vienas neatvyko į „Šaltibarščių šventę“ pasveikinti susirinkusiųjų. Kokia jūsų nuomone šiuo klausimu?“
Cituojame A. Čepononio atsakymą: „Aš galiu atsakyti pagal save, kaip aš rinkdavausi, kurias šventes lankyti. Žiūrėdavau, kurios tradicinės, kuriuose renkasi didesnis žmonių skaičius. Atvykimas – pagarba žmonėms, kurie ten susirenka“.
Pasiteiravome ir Radviliškio rajono savivaldybės opozicijos lyderio G. Lipnevičiaus, ar patiko šventė ir ką jis mano apie tokį mero akibrokštą.

„Šventė buvo tiesiog nuostabi – tiek daug žmonių seniai nebuvau matęs. Geriausias šventės įvertinimas buvo šypsenos ir gera nuotaika. Dar kartą nuoširdus ačiū organizatoriams Elžbietai ir Pauliui už tokią puikią šventę, kuri garsina Radviliškio kraštą visoje Lietuvoje. Kokia buvo gausybė šaunių dalyvių iš visos Lietuvos, o kur dar šaltibarščių skonių įvairovė… Viskas tiesiog buvo nuostabu“,- sakė Tarybos narys G. Lipnevičius.

Apie mero ir jo pavaduotojų „Šaltibarščių šventės“ ignoravimą Tarybos narys atsakė trumpai: „Toks mero ir jo kolegų elgesys tikrai nesuprantamas ir nepateisinamas. Manau, gal kitą kartą valdantieji geriau pagalvos ir ras laiko atvykti pagerbti Radviliškio krašto gyventojų ir atvykusių svečių. Bent vienas iš keturių savivaldybės vadovų“.

Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro ir „Radviliškio krašto“ informacija

Irmos Žaromskytės-Morkuckienės ir Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts