Nuostabi kelionė į Anykščius bei netikėta pirmininko dovana

Ankstyvą spalio 15 dienos rytą prie miesto stadiono rinkosi „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai, pasiruošę kelionei į Anykščius. Į ekskursiją vyko ne tik radviliškiečiai, bet ir bendruomenės nariai iš Karčemų, Šeduvos, Baisogalos, Pakiršinio ir Niauduvos. Bendruomenės narys, gidas Albertas Vitartas, minučių tikslumu suplanavo visą kelionę.

Išvažiavus iš Radviliškio buvo susidaręs didelis rūkas, tačiau vos įvažiavus į Anykščius pasirodė saulė. Pirmasis sustojimas – poeto ir vyskupo A. Baranausko klėtelė, kurioje A. Baranauskas, parvažiavęs atostogų į Anykščius, įsikurdavo, čia ilsėdavosi ir skaitydavo. Tėvas jam iš aptašytų sienojėlių sukalė lentynas, pastatė stalą ir suolelį. Šioje klėtelėje 1858-1859 m. vasaromis poetas parašė savo žymiausią kūrinį – poemą „Anykščių šilelis“.
Aplankytas vaistininko ir rašytojo A.Vienuolio – Žukausko muziejus-namas, kurį jis pasistatė pats, kartu su žmona. Dabar namo pirmajame aukšte įrengta ekspozicija, skirta rašytojo gyvenimui, kūrybai bei visuomeninei veiklai, antrajame – memorialiniai kambariai. Darbo kambaryje ir A. Vienuolio kabinete viskas palikta taip, kaip buvo paskutinę rašytojo gyvenimo dieną. Taip pat aplankėme įspūdingo grožio Stanislovo Petraškos akmens tapybos parodą.

Norintieji galėjo apsilankyti kosmose – „Cosmos“ Paukščių take. Tai unikali vieta, kur galima panirti į kosmosą, sustoti akimirkai ant galaktikos krašto ir pažvelgti į begalinę žvaigždžių, veidrodžių, šviesų ir muzikos sukuriamą erdvės iliuziją. Ekskursantai pasivaikščiojo vandenyno dugnu, susipažino net su rykliais.

Aplankytas vienas unikaliausių Lietuvos paveldo objektų – Aukštaitijos siauruko muziejus. Čia restauruoti šimtametės geležinkelio stoties pastatai, bėgiai, vandens bokštas, akmenimis grįsta aikštė. Vertingiausias eksponatas – siauruko garvežys Kч 4-107 („Kukuška“), pagamintas 1949 m. „Škodos“ gamykloje. Garvežį muziejui padovanojo verslininkas Jozef Fiedorovicz. „Radvliškio krašto bendruomenės“ nariams labai patiko pasivažinėjimas rankine drezina. Gaila, pagalvojus, kad esame radviliškiečiai, gyvename geležinkelio sostinėje, tačiau esame bene vienintelis miestas Lietuvoje, neturintis jokio muziejaus.

Bene labiausiai laukiamas buvo vasaros rogučių atrakcionas ant Kalitos kalno. Trasą sudaro net 5 posūkiai, tramplinas ir kilpa. Trasa yra 500 m ilgio, įveikiama 40 km/h greičiu. Jaunimui rogučių trasoje nė kiek nenusileido pagyvenę ekskursantai. Kiek įgauta adrenalino! Diena buvo nuostabaus grožio, saulėta, todėl užlipus 186 laipteliais į šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčios apžvalgos bokštą, Anykščių apylinkių grožis iš 33 metrų aukščio kaip ant delno. Anykščių bažnyčia – aukščiausia Lietuvoje dvibokštė bažnyčia, bokštai siekia net 79 metrus.

Štai ir J. Biliūno „Laimės žiburys“. Beveik visi vienas už kitą greičiau pasiekėme kalno viršūnę. Iš tašytų akmenų suręstais laiptais kopiant aplankyti žymaus lietuvių literatūros klasiko kapo svaigina pušyno skleidžiamas kvapas. Daugelis žinojom legendą, kad velnias nešė akmenį, o akmuo nukrito netoli Šventosios upės. Tas akmuo – visų gerai žinomas Puntukas, kurį aplankę ir prie jo nusifotografavę bendruomenės nariai patraukė pagrindinio ekskursijos tikslo – lajų tako – link. Tai vienintelis Rytų Europoje takas, vingiuojantis net 300 m ir tolygiai kylantis į 21 m aukštį. Eidamas taku pajauti A. Baranausko apdainuoto Šilelio žavesį. Šią trasą įveikė visi bendruomenės nariai: tiek jauni, tiek jau pavargusiom kojom mūsų žilagalviai bendruomenės nariai. Po pasivaikščiojimo medžių viršūnėmis prieš išvažiuojant namo dar spėjome nusileisti prie Šventosios, kur paskutiniai saulės spinduliai gražiai nutvieskė spalvotus pakrantės medžius, atsispindinčius upės vandenyje.

Bendruomenės nariai dėkingi pirmininkui Gediminui Lipnevičiui už suteikta galimybe apsilankyti nuostabiame Anykščių krašte, pamatyti A. Baranausko ir A. Žukausko-Vienuolio etnografinį muziejų, autentiškumu dvelkiančią klėtelę. Taip pat pabuvoti kosmose kartu su milijardais žvaigždžių, leistis rogutėmis nuo Kalitos kalno, aplankyti garsųjį Puntuką bei pavaikščioti lajų takais. „Mintys maišėsi nuo patirtų įspūdžių bei emocijų. Tariame nuoširdų Ačiū už šaunias akimirkas, už rūpestį Radviliškio žmonėmis“,- sakė moterys.

„Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas Gediminas Lipnevičius nusprendė padovanoti kelionę šeimai, kuri pati negali pakeliauti – radviliškietės Daivos Bilevičiūtės šeima, mama Daiva su trimis vaikučiais, turėjo proga apsilankyti Anykščių krašte nemokamai. Daiva kartu su vaikais Deimantu, Darija ir Oreta labai džiaugėsi gavę tokią progą, nes kelionėms šeimai nelieka papildomų pinigų, vaikai turi daug poreikių – reikia juos išleisti į mokyklą, darželį. „Kelionė buvo labai graži, vaikams paliko daug neišdildomų įspūdžių, ypač nusileidimas rogutėmis nuo kalno. Labai smagu keliauti, esu dėkinga „Radviliškio krašto bendruomenės“ ir Paramos centro vadovui Gediminui Lipnevičiui už progą apsilankyti be galo gražiuose Anykščiuose“, -sakė Daiva Bilevičiūtė.

Nors ir pavargę, tačiau geros nuotaikos, vakarop grįžome namo. Laukti naujų kelionių, patirti dar daugiau įspūdžių.

„Radviliškio krašto bendruomenės“ informacija

 

Exit mobile version