Pasaulyje populiarėja elektra varomi automobiliai, kurie neva yra draugiškesni aplinkai, mažina klimato kaitą. Daugiausiai elektromobilių entuziastų yra Kinijoje – ten net 86 procentai pirkėjų svarsto apie elektra varomo automobilio įsigijimą.
Skiriamos kompensacijos
Seime registruotame Aplinkos ministerijos nutarimo projekte buvo numatyta, kad per mažiau nei dešimtmetį bent pusė Lietuvoje naudojamų automobilių turėtų būti pakeisti elektriniais, o iki 2035 m. – visi šalyje automobiliai būtų varomi tik atsinaujinančiais elektros ištekliais. Šiuo metu Aplinkos ministerija skelbia, kad fiziniams asmenims, įsigijusiems elektromobilį, iš Klimato kaitos programos bus skiriamos kompensacinės išmokos. Vienam gyventojui už įsigytą naudotą elektromobilį numatyta skirti 2,5 tūkst. eurų, už įsigytą naują tokį automobilį – 5 tūkst. eurų. Papildoma 1 tūkst. eurų kompensacija skiriama tokiam pareiškėjui, kuris sunaikino seną taršią transporto priemonę. Kvietimas galioja iki gruodžio 31 d. arba iki tol, kol pakaks numatytųjų lėšų.
Provincijoje elektromobilius įsigyti neskubama
Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, rugsėjo 1 d. vien elektra varomų automobilių Lietuvoje buvo maždaug 3,5 tūkst., o dyzelinių ir benzininių – virš 1,3 mln. Daugiausia įsigijusių elektromobilius – tarp didžiųjų miestų gyventojų. Į mažesnius miestelius ši naujovė neskuba ateiti. Apklausomis bei tyrimais buvo patvirtinta, kad norinčius įsigyti elektromobilį dažniausiai stabdo nuogąstavimai, kurių didžiausias – įkrovimo vietų trūkumas. Kitos svarbios priežastys, stabdančių apsisprendimą pirkti elektra varomą automobilį: nerimas dėl nuvažiuojamo atstumo, ilgesni sustojimai tolimose kelionėse bei didesnė kaina.
Naujiena – rajone įrengtos įkrovimo stotelės
Turinčius elektromobilius ar žadančius juos įsigyti rajono gyventojus turėtų nudžiuginti žinia, kad įrengtos net trys elektromobilių pakrovimo stotelės: Radviliškyje Kudirkos gatvėje (teritorijoje greta miesto baseino) ir Purienų gatvėje, o Šeduvoje – Kaštonų aikštėje (prie turgaus).
Kiek kainavo?
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė buvo užklausta, kiek jos vadovaujama savivaldybė išleido pinigų už įkrovimo stoteles. Į paklausimą gautas atsakymas, kuriame rašoma, kad savivaldybė mokėjo tik už projektavimo ir stotelių prieigų įrengimo darbus. Pačios stotelės savivaldybės biudžetui nekainavo. Jos yra gautos nemokamai iš VĮ Transporto kompetencijų agentūros, kuri šias stoteles perdavė naudotis savivaldybėms, kurios pageidavo, tačiau bendra projektavimo ir elektromobilių įkrovimo stotelių prieigų įrengimo darbų vertė – net 12 994,19 Eur.
Nors stotelės gautos už dyką, bet kainavo jų įrengimo darbai – vidutiniškai po 4331 eurą vienai stotelei. Peržiūrėjus įrengtas elektromobilių įkrovimo stoteles, jokių didesnių darbų atlikimo prieigose nematyti. Ar galėjo tūkstančius kainuoti ant grindinio nupiešti specialūs ženklai, trys lentelės, laidų atvedimas bei stotelių pritvirtinimas, paliekame spręsti Jums, mūsų skaitytojai.
Rita Grigalienė