Į savivaldybės tarybą gavusi verslininkų prašymą kreipėsi savivaldybės administracija, prašydama įmonę „Elektrum Lietuva“ atleisti nuo žemės nuomos mokesčio net 50 metų.
Nors ką tik buvusio klausimo svarstyme dauguma savivaldybės tarybos narių, atstovaujančių konservatorių ir „valstiečių“ partijoms, nubalsavo prieš pagalbą neįgaliai moteriai, bet atsirado partijų atstovų, kurie vis dėlto nieko prieš buvo padėti neblogai besiverčiančiai įmonei „Elektrum Lietuva“.
Pasak įmonės atstovų, „Elektrum Lietuva“ 2021 m. laimėjo aukcioną ir išsinuomavo 8 ha žemės sklypą Baisogalos seniūnijoje, Biliūnų kaime. Nuvykę apžiūrėti išsinuomoto sklypo, įmonės atstovai neva jame rado šiukšlyną bei pastato liekanas, apie ką nuomos sąlygose užsiminta nebuvo. Tad jeigu Radviliškio rajono savivaldybės administracija atleistų „Elektrum Lietuva“ nuo žemės nuomos mokesčio, įmonė įsipareigotų išvalyti žemės sklypą bei išvežti ir utilizuoti statybines atliekas. Toks noras nustebino daugelį Tarybos narių, nes ir paprastam ūkininkui ir verslininkui aišku, jog prieš nuomojantis pasižiūrima, ką nuomojiesi ir už kiek nuomojiesi.
Pasak mero V. Simelio, iš dalies patenkinus šios įmonės prašymą – 25 metams atleisti nuo žemės nuomos mokesčio, ir tai jau savivaldybės biudžetas netektų 16-17 tūkst. eurų. Suma ne tokia ir menka, kai savivaldybė pastaruoju metu vis giliau lenda į skolas bankams.
Tačiau už šios įmonės atleidimą nuo žemės nuomos mokesčio „mūru stojo“ Juridinio skyriaus vedėjas A. Matuzevičius. „Įmonė siūlo išvalyti žemės sklypą ir savivaldybė nebus atsakinga, kaip numato įstatymai, už žemės sklypo išvalymą. Jeigu Taryba nepritartų atleidimui nuo žemės nuomos mokesčio, bendrovė pasilieka teisę informuoti institucijas, tai yra Aplinkos apsaugos departamentą, kuris gali kreiptis į savivaldybę su reikalavimu išvalyti tą sklypą. Visumoje Statybos skyriaus paskaičiavimu, tai kainuotų daugiau nei 100 tūkst. eurų. Taigi bendrovė siūlo kompromisinį variantą – jie išvalo sklypą ir savivaldybė nebeturi pareigos to sklypo išvalyti. Esame turėję panašių bylų ir tikėtina, jog bylą prieš Aplinkos apsaugos ministeriją praloštume“,- sakė A. Matuzevičius.
Daugeliui Tarybos narių ši kalba priminė agitacinę kalbą ir pasipylė klausimų lavina.
Vėl pirma darbai, paskui pinigai?
Tik štai šiame ginče, pasirodo, pirma atliekami darbai, o tik paskui prašoma pinigų. „Kada įmonė gali kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą – ar prieš atlidami darbus, ar po darbų atlikimo? Vakar važiavau pro tą sklypą ir mačiau, jog ši įmonė „Elektrum Lietuva“ jį jau tvarko, pasiruošusi išvežti statybines atliekas. Ar jie begalės kažką įrodyti, kad jie kažką darė dėl pastatų griovimo“,- klausė Tarybos narys E. Pranevičius.
„Tų statybinių atliekų yra tik apie 98 tonas ir jos tilptų į 5 sunkvežimius. Manau, jog 100 tūkstančių už šio sklypo išvalymą būtų kosminė kaina“,- sakė Tarybos narys K. Račkauskis.
Kad šios įmonės nereikėtų atleisti nuo žemės nuomos mokesčio, sakė ir Tarybos narys Gediminas Lipnevičius: „Neturime 200 eurų vargingai gyvenančiam žmogui padėti susimokėti paveldimo turto mokestį, o norime nuo žemės nuomos mokesčio atleisti įmonę, turinčią pakankamai lėšų. Manau, tai neteisinga“.
Kolegai paantrino ir Tarybos narė Zita Žvikienė: „Negalima įmonių atleidinėti nuo mokesčių, kai nuo jų neatleidžiame sunkiai besiverčiančių gyventojų“.
Į daugelį ir kitų Tarybos narių klausimų bei pasisakymų savivaldybės juristas jau nebegalėjo logiškai paaiškinti ir buvo prieita prie balsavimo.
Pagaliau nugalėjo sveikas protas
Tarybos nariai neatleido įmonės „Elektrum Lietuva“ nuo žemės nuomos mokesčio – vadinasi, skylėtas rajono biudžetas pasipildys beveik 40 tūkstančių eurų.
Kad įmonė būtų 50 metų atleista nuo valstybinės žemės nuomos mokesčio, nebalsavo nei vienas Tarybos narys, kad įmonė būtų 25 metams atleista nuo žemės nuomos mokesčio balsavo 3 Tarybos nariai, kad įmonė nebūtų atleista nuo žemės nuomos mokesčio balsavo 14 Tarybos narių.
Jonas Petrikas