Balandžio 11 d. Radviliškio rajono savivaldybėje lankėsi kraštietis skulptorius Stasys Žirgulis su misija pristatyti Kultūros, švietimo ir sporto komitetui paminklo, dovanojamo Radviliškio miestui, idėją bei finansinę šios dovanos pusę.
Naujojo paminklo vieta – serpantinas miesto parke
Pasak skulptoriaus S. Žirgulio, naujajam paminklui ideali vieta – serpantino kalnelis, esantis miesto parke. „ Pati idėja labai graži, suformuota architekto, kuris tą kalnelį tvarkė. Spiralinis takas simbolizuoja laiką. Apatinėje amplitudėje būtų informatyvi medžiagą, kas čia yra. Spiralė būtų kaip vystymosi procesas, o einant į viršų būtų simbolinis miesto metraštis. Eidamas aplinkui žmogus matytų svarbiausias miestui datas ir kartu su istorija keliautų į viršų. Viršuje būtų galimai egzistavusios Radvilų pilies kuorų iškilimas į dabartį, centre – aukuras su miesto jubiliejaus data. Paminklas neturi būti „saldus“, o tvarkingai išpildytas, nes stovės ilgus metus“,- sakė profesorius S. Žirgulis.
Nutarta, kad kylant į kalnelio viršų bus septynios stotelės su Radviliškiui svarbiomis datomis. Šios datos dar nenumatytos, tačiau skulptorius norėtų, kad dėl jų būtų greičiau apsispręsti, nes laiko iki miesto jubiliejaus liepos pradžioje nėra likę labai daug.
Skulptorius siūlė į stotelių datų numatymą įtraukti ir visuomenę: „Visuomenei taip pat labai svarbus paminklo kūrimas, nes jeigu lėšos skiriamos ne gatvių asfaltavimui ar socialinio būsto remontui, atsiranda pasipriešinimas“. Kol kas su visuomene nei dėl paminklo, nei dėl stotelių tartasi nebuvo, viskas – rajono vadovų valioje.
Dovana sparčiai brangsta
Radviliškio 450 metų jubiliejui skirtas paminklas, be abejo, gražus akcentas, tačiau ar tokia skulptoriaus „dovana“ tikrai reikalinga ir ar ji ne per brangi miestui – klausimas.
Iš pradžių Tarybos buvo prašyta skirti paminklo statymui 11 tūkstančių eurų. Buvo sakoma, kad šie pinigai reikalingi paminklo pastatymui. „Už 11 tūkstančių nupirkčiau tik granitą ir stovą, bet dar reikalingos ir gamybos išlaidos. Reikalingi liejiniai, kurių pats nedarau, transportavimo išlaidos“,- sakė profesorius S. Žirgulis. Pasak skulptoriaus, jis iš šio paminklo tikrai nenori pasipinigauti. „Duonai aš užsidirbu kurdamas portretus – nulipdau portretą ir uždirbu 7 tūkstančius eurų“,- sakė svečias.
Išvardinus visus šiuos papildomus kaštus, dovana miestui nuo 11 tūkstančių pabrango iki 25 tūkstančių eurų. „Mes turime rasti lėšų, kad galėtume skulptoriui žiūrėti į akis“,- sakė administracijos direktorė J. Margaitienė. Jai pritarė ir vicemeras K. Augulis; „Nikės skulptūra kainavo 380 tūkstančių litų, tai ta mūsų skiriama 25 tūkstančių eurų suma palyginus juokas“.
Buvo prisimintas ir paminklas Vytautui, kuris bus restauruotas už 7 tūkstančius eurų.
Komiteto narys S. Zajančkauskas pasiteiravo administracijos direktorės, ar Radviliškio rajono biudžetas leidžia 25 tūkstančius eurų skirti paminklui. „Manau, kad lėšų tikrai surasime“,- atsakė direktorė.
Be abejo, kad suras lėšų, juk rajone pašalpos išmokamos laiku, o jeigu viena kita gatvė ir liks duobėta, tai niekis, svarbu, kad stovės dar vienas paminklas.
Turbūt radviliškiečiams kyla klausimas, kodėl paminklas buvo įvardintas kaip skulptoriaus dovana miestui, už kurią reikia sumokėti mokesčių mokėtojų pinigais? Skulptorius atsakė, kad jis dovanoja savo žinias, laiką, projektą, o kad padengtų vykdymo darbus, dar nėra toks turtingas.
Rajono vadovai nutarė, kad jubiliejinis paminklas būtų puiki investicija į kultūrą, kurios tikrai reikia, juk ne tik socialinėms pašalpoms reikia skirti pinigus.
Ir teisingai, juk ne vien duona žmogus sotus – dar senovės romėnai reikalavo „Duonos ir žaidimų“. Tačiau, ar vykdant dar tokius didelius projektus kaip baseino statyba, centrinės aikštės renovacija ir papildomai investuojant į paminklų statymą ir restauravimą nepritrūksime duonos? Ar neliks tik žaidimai?
Užduotis tarybos nariams – balsuoti už lėšų paminklui skyrimą
Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariams savivaldybės vadovai skyrė užduotį – perduoti žinią apie būsimąjį paminklą kitiems tarybos nariams ir įtikinti juos, kad 25 tūkstančiai eurų – tikrai niekinga suma tokiam projektui ir už jos skyrimą akcentui ant kalnelio parke balsuoti tiesiog privalu. „Tarybos nariai nusives prie paminklo savo anūkus ir galės sakyti, kad jie irgi prisidėjo prie jo atsiradimo, nes balsavo už lėšų skyrimą, o balsavusius prieš grauš kirminas“,- sakė vicemeras.
Pasak rajono vadovų, tie 25 tūkstančiai eurų – simboliniai pinigai už nuostabų, didelės apimties ir daugelį metų išliksiantį meno kūrinį. Na, gal ir simboliniai – juk automobilis administracijos direktorei pirktas už didesnę sumą ir, beje, jis ne toks ilgaamžis kaip granitinis paminklas.
Gegužės mėnesį vyksiančiame Tarybos posėdyje paaiškės, kurie tarybos nariai su pasididžiavimu galės sakyti prisidėję prie paminklo atsiradimo, nes balsavo už lėšų skyrimą, o kurie norės pataupyti mokesčių mokėtojų pinigus ir pasmerks save, pasak vicemero, kirmino graužimui.
„Radviliškio krašto“ informacija