„Nemokama“ dovana – „Akcentas“ už 11 tūkstančių eurų


Vienos iš svarbiausių Lietuvos valstybės švenčių – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos – išvakarėse Radviliškio rajono savivaldybės Tarybos nariai svarsto svarbiausią  rajonui klausimą: metinį rajono biudžetą. 2017 metams planuojama gauti 32,3 mln. eurų pajamų ir pridėjus 2016 m. nepanaudotą 4 mln. eurų likutį, biudžeto išlaidos numatytos beveik 36,5 mln. eurų sumai. Labai tikėtina, kad dėl „didesnio pyrago“ dalies vyks aršios diskusijos, kam ir kokias pinigų sumas skirti. Politikams norisi pasirodyti prieš rinkėjus, kaip jie gerai atstovauja jų interesams.

Ne mažiau kaip mėnesį Radviliškio rajono savivaldybės mero A. Čepononio ir vicemero K. Augulio bei administracijos vadovų darbotvarkėse mirguliavo užrašas: savivaldybės biudžeto svarstymas. Suprantama, kad opių problemų daug, o biudžeto pajamos ribotos. Rajono vadovams reikia ieškoti būdų ir sprendimų padėti rajono aukščiausiai valdžiai – Tarybos nariams – susitarti tarpusavyje, kad ir vienų interesai būtų nepamiršti, ir kiti nebūtų pernelyg nuskriausti. Stebint visą procesą iš arčiau, susidaro įspūdis, kad Taryba reikalinga tik automatiškai patvirtinti iš anksto priimtus mero A. Čepononio ir Co. sprendimus. Savivaldoje demokratija yra imituojama pačia paprasčiausia forma. Tai geriausiai patvirtina faktas, kad kai kurie Tarybos sprendimų projektai ir jų pakeitimai Tarybai atsiunčiami tik formaliai. Vasario 10 d. dokumentai Tarybos nariams buvo išsiųsti jau po darbo valandų, kai du Tarybos komitetai turi susirinkti jau pirmadienį. O vieno sprendimo projektas dėl atskiros biudžetinės įstaigos įkūrimo, reikalingos  baseino valdymui, ir laikino jos direktoriaus paskyrimo atsiunčiamas šeštadienį!

Savivaldybės administracija teisės aktais įpareigota iš anksto paskelbti apie Tarybos komitetų laiką ir vietą, paskelbti darbotvarkę, kad susidomėję ir suinteresuoti asmenys galėtų stebėti ir dalyvauti svarstymuose. Natūralu, kad biudžeto svarstymai aktualūs beveik kiekvienam rajono gyventojui: kam gatvė neasfaltuota, kam vandentiekio reikia, o kitam gatvės apšvietimas reikalingas, o kur dar vaikų žaidimų aikštelės, šaligatvių priežiūra… Bet savivaldybės administracijai vadovaujanti viešojo administravimo magistro laipsnį turinti J. Margaitienė nelabai paiso ne tik atskiro individo, bet ir bendruomenės pilietinių teisių. Gyventojams, norintiems susipažinti tiek su viso rajono, tiek su atskiros seniūnijos finansiniais reikalais, direktorė „stengiasi“ sudaryti kuo „palankiausias“ sąlygas.

Seniūnijoms skirtos lėšos domina visus, juk seniūnai daugelyje vietovių – pirmoji valdžios grandis. 2017 m. labiausiai pasisekė Radviliškio miesto seniūnijai. Iš seniūnijoms numatytų beveik 174 tūkstančių, net 110 tūkstančių eurų „atitenka“ seniūno L. Grigaliūno dispozicijon  įvairiems darbams atlikti. Likusioms 11 seniūnijų numatyti 64 tūkstančiai eurų. Ar tai daug, ar mažai, spręsti reikia tiems, kurie supranta, kad jose gyvena apie 2/3 rajono gyventojų. Miesto valdžia ir vėl turi pasiteisinimą – 450 – osios Radviliškio miesto įkūrimo metinės. Net 98 tūkstančiai eurų skirti įsigyti turtui,  įskaitant ir nemokamą dovaną – skulptūrą „Akcentas“, o kiti 12 tūkstančių įvardinti kaip paprastosios išlaidos.

Kadangi skulptorius S. Žirgulis sutinka nemokamai duoti skulptūrą, Tarybos nariai susidomi, kodėl nemokama dovana „įtraukta“ į biudžetą. Pasirodo, kad ant 60 tūkstančių eurų kainavusio Radviliškio miesto parko serpantino bus sumontuotas „Akcentas“. Nei daug, nei mažai. Montavimas ir visa kita kainuos apie 11 tūkstančių eurų. Tiek, kiek skirta Šeduvos ir Aukštelkų seniūnijoms kartu sudėjus… Paprašyta pakomentuoti šį faktą, finansų skyriaus vedėja R. Chlebauskienė iš karto referuoja į administracijos direktorę J. Margaitienę, kuri teigia nenorinti klaidinti Tarybos narių ir smulkesnes detales susižinosianti iki Tarybos posėdžio. Tarybos nariams leista komiteto posėdyje  balsuoti už visą biudžetą. Opozicijos nariui J. Povilaičiui papriekaištavus dėl šios „nesąmonės“, J. Margaitienė atkirto: „Mes nemanome, kad tai nesąmonė ir mes labai džiaugiamės, kad tokią dovaną turėsime“. Smulkiau niekas nesiaiškino, kas tie „mes“. Nors akivaizdu, apie ką ji kalbėjo.

Meras A. Čepononis, kurį administracijos direktorė J. Margaitienė nurodė kaip vieną kainos nustatymo detalių žinovą, telefonu paklaustas apie tai, pasakė nieko nežinantis ir negali padėti. Radviliškio miesto seniūnas L. Grigaliūnas paprašytas pakomentuoti atsakė, kad kaina pasiūlyta tiesiog tokia, o ne kitokia. O kai bus tikrasis viešas konkursas, tada ir bus tikroji išleista pinigų suma. Kas garantuos, kad kaina bus mažesnė, jei užsakovas sutinka išleisti 11 tūkstančių? Dažnai viešuose pirkimuose būna priešingai. Anot seniūno, pats skulptorius siūlo rinktis iš ne mažiau kaip poros variantų.

Prisimenant mero A. Čepononio mestus kaltinimus Seimo nariui A. Gaidžiūnui dėl Aušros aikštės finansavimo, darosi aišku, kad svarstydami projektus Tarybos nariai negauna visos informacijos. Tokiomis sąlygomis kolegialiai priimti sprendimai tiesiogiai gula  ant Tarybos narių „sąžinės“. Kaip ir dėl Aušros aikštės pertvarkymo tikslo abejojo tik J. Malinauskas, nors jo abejonės labiau buvo pagrįstos, kiek tai kainuos. Paaiškėjus visai aikštės rekonstrukcijos kainai, kai kurie opozicijos Tarybos nariai viešai pradėjo abejoti ir tada meras A. Čepononis juos pačius apkaltino, kad patys taip nusprendė. Daugumai miestiečių beveik 3 mln. eurų kaina kelia nuostabą, nes tai beveik viso 1/12 metinio savivaldybės biudžeto. Tas pats, kas paskutinį metų mėnesį neturėti jokių išlaidų: nei socialinių išmokų, nei kompensacijų kurui ar šildymui, nei valstybės priskirtų paslaugų atlikimo, nei darželiuose vaikų priežiūros, nei poliklinikose pacientų gydymo…

Tad 11 tūkstančių eurų kainuosianti „nemokama“ skulptūra „Akcentas“ gali tapti ne tiek simboliu pačiam 450 metų jubiliejų švenčiančiam Radviliškio miestui, bet dar vienu „gyvu“ priekaištu  šiuo metu esantiems valdžioje dėl beatodairiškai švaistomų mokesčių mokėtojų lėšų.

Skulptoriaus S. Žirgulio komentaras „Radviliškio krašto“ redakcija susisiekė su skulptoriumi Stasiu Žirguliu, prašydama pakomentuoti, kaip atrodys skulptūra „Akcentas“, nes rajono vadovai šios paslapties Tarybos nariams neišdavė. „Tai dar yra tik „žalias“ projektas, tad aš negaliu dar pasakyti, kokio aukščio bus skulptūra ar iš kokios medžiagos padaryta. Serpantinas vaizduoja spiralę, kylančią į viršų, kuri simbolizuoja vystymąsi, kilimą. Šalia turi būti žymekliai su svarbiomis miestui datomis. Pačiame kalno viršuje būtų karūna, vainikuojanti visą viršutinę dalį su visa metrika, ten būtų heraldinis ženklas, miesto istorijos aprašymas. Kitą savaite pasimatysime su meru. Nežinau, ar tai bus dovana, nežinau, kokia bus apimtis, kiek aš pajėgus. Įsivaizduokite dovaną už milijoną eurų. 11 tūkstančių eurų nėra daug – vien granitas tiek kainuos, o kur dar liejiniai. Negaliu dar rimtai nieko pasakyti, priimkite kaip mano humorą, neturiu teisės kalbėti apie tai, ko dar nėra. Nežinau, ar medžiagą nupirks radviliškiečiai, dar nieko konkrečiai nebuvo kalbėta, galbūt aš visai nieko nedarysiu. Nekalbėkime apie pinigus, kalbėkime apie kultūrą ir jos reikšmę miestui“,- sakė skulptorius. Beje, skulptorius pasiūlė redakcijai 11 tūkstančių eurų, jeigu reikia išsilaikyti. Pasiūlymas labai dosnus, nekantriai laukiame atvykstant gerbiamo žemiečio – o gal pasiūlymas įgaus materialų pavidalą?

Marius Aleksiūnas

Skulptoriaus S. Žirgulio komentaras

„Radviliškio krašto“ redakcija susisiekė su skulptoriumi Stasiu Žirguliu, prašydama pakomentuoti, kaip atrodys skulptūra „Akcentas“, nes rajono vadovai šios paslapties Tarybos nariams neišdavė. „Tai dar yra tik „žalias“ projektas, tad aš negaliu dar pasakyti, kokio aukščio bus skulptūra ar iš kokios medžiagos padaryta. Serpantinas vaizduoja spiralę, kylančią į viršų, kuri simbolizuoja vystymąsi, kilimą. Šalia turi būti žymekliai su svarbiomis miestui datomis. Pačiame kalno viršuje būtų karūna, vainikuojanti visą viršutinę dalį su visa metrika, ten būtų heraldinis ženklas, miesto istorijos aprašymas. Kitą savaite pasimatysime su meru. Nežinau, ar tai bus dovana, nežinau, kokia bus apimtis, kiek aš pajėgus. Įsivaizduokite dovaną už milijoną eurų. 11 tūkstančių eurų nėra daug – vien granitas tiek kainuos, o kur dar liejiniai. Negaliu dar rimtai nieko pasakyti, priimkite kaip mano humorą, neturiu teisės kalbėti apie tai, ko dar nėra. Nežinau, ar medžiagą nupirks radviliškiečiai, dar nieko konkrečiai nebuvo kalbėta, galbūt aš visai nieko nedarysiu. Nekalbėkime apie pinigus, kalbėkime apie kultūrą ir jos reikšmę miestui“,- sakė skulptorius. Beje, skulptorius pasiūlė redakcijai 11 tūkstančių eurų, jeigu reikia išsilaikyti. Pasiūlymas labai dosnus, nekantriai laukiame atvykstant gerbiamo žemiečio – o gal pasiūlymas įgaus materialų pavidalą?

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts