Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė, kad Radviliškio rajone uždarius Atliekų priėmimo punktus Šiaulėnų, Tyrulių ir Grinkiškio seniūnijose aplinkiniuose miškeliuose padaugėjo nelegalių sąvartynų. Beje, nelegalių sąvartynų padaugėjo ir Radviliškio seniūnijoje, kurioje stambiagabarites atliekas galima atvežti į Žiūronų atliekų priėmimo aikštelę ir priduoti nemokamai. Tačiau dar nemažai rajono gyventojų nesistengia vargintis atliekų vežimų į Priėmimo punktą, o išverčia jas arčiausiame miškelyje ar pakelėje.
Ne visiems patogi infrastruktūra…
Radviliškio rajono savivaldybė savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakciją informavo, kad atnaujinti uždarytų Atliekų priėmimo punktų veiklos neplanuojama, nes rinkliavos mokėtojams rajone ir taip „yra prieinama visa sukurta infrastruktūra“.
Gal ir taip, tik bėda, kad ne visi rajono rinkliavos mokėtojai prieina iki tos infrastruktūros – dažnai kelionės baigiasi artimiausioje pakelėje…
Pavyzdžiui, panaikinus Atliekų priėmimo punktą Šiaulėnuose, gyventojams atliekas reikia vežti į Radviliškio, Šeduvos arba Baisogalos priėmimo punktus. Ne paslaptis, kad kai kurie šiaulėniškiai atliekų atsikrato artimiausiame miškelyje.
Dar rašte iš savivaldybės užsimenama apie atliekų surinkimą apvažiavimo būdu – paskelbiama, kada atvažiuos automobilis surinkti stambiagabaričių atliekų, kurias gyventojai nurodytu laiku suneša prie konteinerių. Tačiau ir vėl būna bėdų – nurodytą dieną atliekų vežėjai neatvyksta (gal laukia, kol didesnė atliekų krūva susidarys), atliekas vietiniai „sanitarai“ berūšiuodami išsklaido ir vėl kelias dienas namo aplinką „puošia“ nedidelis sąvartynas, kol šiukšles teikiamasi išvežti.
Kuopti nelegalius sąvartynus pigiau?
Atliekų priėmimo punktai buvo panaikinti, nes juos įrengti ir eksploatuoti pagal naujus Europos sąjungos reikalavimus kainuoja brangiai – per metus per 18 tūkst. eurų.
Tačiau įdomu, kiek lėšų išleista nelegalių sąvartynų likvidavimui. Iš savivaldybės atėjęs atsakymas nustebino – per 2019-2020 metus šiam reikalui lėšų apskritai nebuvo išleista.
Kaip patys teigia, iš vieno nelegalaus sąvartyno Radviliškio rajone buvo išvežta apie 40 kub. m statybinių atliekų – vadinasi, jį likvidavę žmonės dirbo neatlygintinai ir technikos paslaugos bei kuras taip pat nieko nekainavo?
Galima daryti tik tokią išvadą, kad savivaldybei atrodo priimtiniau kuopti nelegalius sąvartynus nei suteikti gyventojams galimybę civilizuotai netoli namų priduoti atliekas. Atliekų priėmimo punktą būtų galima atidaryti, pavyzdžiui, Šiaulėnuose. Juk rajono biudžete nuolat sutaupomi milijonai eurų, tad kodėl menkos dalies jų neišleidus dėl švaresnių pakelių ir miškelių bei gyventojų gerovės.
Jonas Petrikas