Neįgalumas – ne kliūtis dovanoti džiaugsmą

Neįgalumas – ne kliūtis dovanoti džiaugsmą

Viešuomenėje vyrauja nuomonė, jog negalią turintys žmonės – marginalinė visuomenės dalis, reikalinga visokeriopos paramos. Šią nuostatą paneigė paroda, vykusi Baisogalos kultūros centre kovo 22 dieną.

Parodos eksponatai – įvairiausi dirbiniai, sukurti neįgaliųjų rankomis. Baisogalos neįgaliųjų dienos užimtumo ir paslaugų centre, kuriam per dvidešimt metų vadovauja Vanda Kazickienė, yra 122 nariai. Dalis jų susibūrė į amatų užimtumo būrelius, kurių veikla vykdoma pagal patvirtintus projektus. Populiariausi mezgimo ir molio dirbinių būreliai. Mezgėjoms B. Lukošienei, Z. Krasauskienei, R. Grigaliūnienei, J. Kaminskienei, E. Martynovai ir kitoms vadovauja V. Golcienė. Keletas moterų – K. Kuncaitienė, Z. Kavaliūnienė, L. Grigaitienė, vadovaujamų A. Steponavičienės, kuria įvairius molio dirbinius.  Ši darbų paroda, skirta Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo šimtmečiui, itin gausi siuvinėtų paveikslų. Jų autorės – Ona Butautienė ir Lidija Mickuvienė, pastaroji praėjusiais metais buvo surengusi asmeninę savo darbų parodą. Siuvinėjimu kryželiu ir karoliukais abi susidomėjo prieš ketvertą metų. Schemų savo paveikslams randa žurnaluose, internete. Anot Onutės ir Lidijos, siuvinėjimas – savotiška terapija, meditacijos būdas, kai pasineri į kuriamo paveikslo pasaulį. Prie sudėtingo paveikslo galima užtrukti ir pusmetį. Anot Vandos Kazickienės, amatų būrelis atskleidė ir netikėtus talentus. Štai S. Steponavičius daugiau nei dešimt metų kuria pastatų maketus, bet tik neseniai juos išvydo miestelio bendruomenė. Šįkart parodoje išsirikiavo visa kolekcija visuomeninės paskirties Baisogalos pastatų maketų: nuo seniūnijos iki Komaro dvaro  architektūrinio ansamblio. Autorius siekia, kad net menkiausios maketų detalės primintų autentišką pastatą.

Galbūt kyla klausimas: kam to reikia? Juk tokia internetinė pasiūla. Reikia – vienbalsiai atsako amatų būrelio nariai: reikia gyvo žodžio, pokštų, bendro arbatos gėrimo kaip ritualo, ypač neįgaliems žmonėms, dažnai vienišiems, reikalingiems bendravimo ir dėmesio. Tokią būtinybę rodo ir suskurtų gaminių gausa: dienos užimtumo centre yra nuolat veikianti paroda, vis atnaujinama, papildoma. Nors rėmėjų nėra, o medžiagos ne tokios pigios, būrelių nariai noriai dovanoja savo gaminius vieni kitiems gimtadienių proga, dienos centras yra sudaręs bendradarbiavimo sutartį su Baisogalos seniūnija, kultūros centru, ,,Imantų“ bendruomene ir savo darbais remia jų organizuojamus renginius. Kai kurie nariai su savo darbais atvyksta ir į Baisogalos gimnazijoje kasmet organizuojamą Kaziuko mugę.

Taigi Baisogalos neįgaliųjų dienos užimtumo ir paslaugų centras subūrė kūrybingus žmones ir suteikė progą prasmingai gyventi užsiimant mėgstama veikla, juolab kad jos rezultatas skleidžia gyvenimo džiaugsmą visai miestelio bendruomenei.

 

                                                                 Birutė Gedžiuvienė,

                 Baisogalos neįgaliųjų dienos
užimtumo ir paslaugų centro narė

 

Exit mobile version