Pirmajame Radviliškio rajono tarybos posėdyje kilo karštos diskusijos dėl mero politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus. Praėjusioje kadencijoje rajono vadovai buvo keturi: meras, vicemeras, administracijos direktorius ir administracijos direktoriaus pavaduotojas, tai šioje kadencijoje mero komandą sudarys jau septyni politinio pasitikėjimo tarnautojai.
Nereikia taip jautriai reaguoti
Pirmoji dėl mero politinio pasitikėjimo tarnautojų skaičiaus padidėjimo naujajam rajono vadovui klausimus pateikė konservatorė, Tarybos narė Jolanta Margaitienė: „Praėjusioje kadencijoje Radviliškio rajono savivaldybėje dirbome su 4 politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai. Koks motyvas toks didelis politinio pasitikėjimo pareigybių skaičius, koks bus mokos fondas ir kokios bus vicemero ir patarėjų funkcijos?
„Pasikeitė savivaldos įstatymas, daug funkcijų atiduota merui. Nebėra administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigybės – ji atiduota merui, sekretoriatas tapo politinio pasitikėjimo pareigybėmis. Seimas priėmė tokį įstatymą, todėl nebeturiu, ką pridurti“,- atsakė Kazimieras Račkauskis.
J. Margaitienei primygtinai klausiant, kodėl neužtenka 1 vicemero, 1 patarėjo ir 1 sekretoriaus, naujasis meras pradėjo karščiuotis: „Jeigu einame dirbti, reikės rimtos komandos. Niekam neužkliuvo, kai vienas savivaldybės darbuotojas turėjo 14 etatų“.
Nepatogūs klausimai naujajam merui nesibaigė – juos pateikė Lietuvos regionų partijos narys, Tarybos narys Gediminas Lipnevičius: „Kitos savivaldybės mažina etatus. Kiek papildomų lėšų reikės politinio pasitikėjimo tarnautojams ir iš kur jos bus paimtos?
„Papildomos lėšos bus iš efektyvaus darbo. Nebemokėsime išeitinių girtuokliaujantiems savivaldybės darbuotojams, įvertinsime įmonėse giminystės ryšius, priimsime optimizavimą ir taip galėsime atsisakyti 20 etatų. Iš to ir sutaupysime“,- vėl karščiavosi K. Račkauskis.
Tarybos nariui G. Lipnevičiui vėl kilo klausimų: „Jeigu iš savivaldybės bus atleista daug darbuotojų, ar nebus atleisti konservatoriai ir į jų vietą ateis socialdemokratai?
Pasak K. Račkauskio, darbuotojų atleidimas nepriklausys nuo partijos ar požiūrio, bus žiūrima, ką dirba. Nei vienas darbuotojas 14 etatų nebedirbs. Išlenda įvairių dalykų giminių labui.
Tarybos narei, konservatorei Skaidrai Dišlei iškilo klausimas, kodėl socialdemokratų atstovai Taryboje sako, kad politinių pasitikėjimo pareigybių skaičius padidės tik 2 etatais, kai ji suskaičiuojanti daugiau etatų.
K. Račkauskis nervindamasis jau vos valdėsi: „Konkrečiai sakau – bus 7 pareigybės, jos atsiranda iš to, kiek realiai reikia. Neklaidinkite, kad padidės ne 2, o daugiau – kai kurios pareigybės dingsta iš savivaldybės etatų, jas perima politinio pasitikėjimo žmonės. Jeigu tie patys darbuotojai pereina į politinio pasitikėjimo tarnybą, tai kiek daugiau lėšų reikės? Nereikia taip jautriai reaguoti“.
Už tai, kad būtų patvirtintas Radviliškio rajono savivaldybės mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų skaičių iki 7 pareigybių, balsavo 16 Tarybos narių, 2 susilaikė, 6 balsavo prieš.
Dar viena lėšų švaistymo schema
Be abejo, visiems aišku, kad tokia nemaža politinio pasitikėjimo komanda nemažai kainuos rajono biudžetui. Tačiau yra sugalvota dar viena biudžeto lėšų „įsisavinimo“ schema, kuri jau pradėta vykdyti. Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas, išrinktas į rajono Tarybą su demokratų sąjūdžiu „Vardan Lietuvos“, atsisakė seniūno posto neva dėl darbo Taryboje. Tačiau ir kvailam aišku, kad pelningos kėdės niekas nekeistų į vos šimtą eurų siekiantį Tarybos nario atlyginimą. Ir E. Mončauskas nekvailas – kalbama, kad jis laukia jam pažadėto Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Sporto skyrius direktoriaus Vaidoto Jakavičiaus pavaduotojo pareigų.
Pasiteiravome V. Jakavičiaus, kas nusprendė įsteigti iki šiol nebuvusį etatą ir ar nežadamas naikinti besipučiančių Centro etatų skaičius. Beje, į redakcijos klausimus atsakė Rolanda Jakavičiūtė, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro administracijos sekretorė. Štai dar vienas etatas giminystės labui. Cituojame redakcijos klausimus ir Švietimo ir sporto paslaugų centro atsakymus:
Kas ir kodėl nusprendė steigti naują pavaduotojo etatą?
Centro direktorius.
Ar kreipėtės į Tarybą dėl naujo etato sukūrimo? Jei ne, kodėl?
Neprivalu.
Ar dėl šio etato buvo tartasi su naujuoju meru K. Račkauskiu, pasiskelbusiosios koalicijos nariais? Jei ne, kodėl?
Nebuvo.
Ar buvo derinta su administracijos direktore J. Margaitiene, Seimo nariu, konservatorių skyriaus pirmininku A. Čepononiu?
Nebuvo.
Kadangi šio etato struktūroje nebuvo, kas bus atleisti iš darbo (ar kurie etatai bus panaikinti)?
Atleistas nebus niekas, buvo laisvas trenerio etatas.
Ar dėl šio etato nebuvo diskutuota su miesto seniūnu E. Mončausku?
Nebuvo.
Kiek šiuo metu iš viso yra etatų jūsų Centre?
88,5.
Kadangi mokyklos naikinamos ar neplanuojate mažinti etatų?
Neplanuojama.
Pasiteirauti, ar tikrai E. Mončauskas netrukus taps V. Jakavičiaus pavaduotoju, nes konkurso sąlygos pritaikytos kaip tik jam, nepavyko, nes naujasis Tarybos narys savo telefono savivaldybės tinklapyje neskelbia. Gal dėl to, kad nesulauktų daugiau nepatogių klausimų.
Iš biudžeto bus iššvaistyta per milijoną eurų
Įvertinus vadovaujančių savivaldybės darbuotojų ir politinio pasitikėjimo tarnautojų atlyginimus, nesunku paskaičiuoti, kad per 4 metus išpūsta politinio pasitikėjimo tarnautojų komanda ir V. Jakavičiaus naujasis pavaduotojo etatas kartu sudėjus kainuos apie pusantro milijono eurų.
Taigi socialdemokratai nuo pat pirmųjų dienų valdžioje eina konservatorių pėdomis ir nesikuklindami pradėjo šluoti radviliškiečių, mokesčių mokėtojų, pinigus.
Alma Matuzevičienė