Naujajame Tarybos veiklos reglamente – dar mažiau vietos viešumui

Naujajame Tarybos veiklos reglamente – dar mažiau vietos viešumui

Paskutiniame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje baigiantys kadenciją Tarybos nariai tiek skubėjo priimti kai kuriuos sprendimus, kad tai darė nebesigilindami ir nesudėlioję visų taškų ant i. Taip nutiko ir su klausimu dėl naujo savivaldybės tarybos veiklos reglamento  patvirtinimo. Paskutinį savo sprendimą priėmęs dabar jau praktiškai buvęs meras Vytautas Simelis netgi ragino: „Prašau patvirtinti sprendimo projektą tokį, koks jis dabar yra, ir nebepradėti blusinėti kiekvieno punktelio ir skaičiuko. Mes prie jo turėsime dar ne kartą grįžti, nes kiekvieną dieną ateina nauji įstatymo pakeitimai.“

Paragino pasikeitęs įstatymas

Savivaldybės Tarybos veiklos reglamentą (toliau – Reglamentas), pagrindinį dokumentą, kuriuo vadovaudamiesi dirba rajono gyventojų išrinktieji politikai, reikėjo tobulinti dėl to, kad pasikeitė Savivaldos įstatymas. Šis teisės aktas nurodo, kaip turi dirbti vietos savivalda – savivaldybių institucijos, meras, Taryba. Paskutinis šio įstatymo pakeitimas priimtas 2023 m. kovo 23 d. Pakeitimai gana reikšmingi – keičiasi mero funkcijos, savivaldybės vadovų skyrimo tvarka bei kita. Pagal patobulintą savivaldybės Tarybos reglamentą dirbti turės jau naujai išrinkti Tarybos nariai. Ragindamas nedvejoti ir kuo greičiau balsuoti, pareigas paliekantis meras V. Simelis pabrėžė, kad paskutinysis Reglamento variantas buvo apsvarstytas darbo grupėje bei suderintas su Vyriausybės atstovu, kuris neturėjo didesnių priekaištų. Esą buvo svarbu, kad naujoji Taryba bent jau galėtų pradėti dirbti.

Valdininkai nenori, kad klaustų

Tarybos narys, taip pat dalyvavęs Reglamento tobulinimo procese, Gediminas Lipnevičius, dar kartą išsakė savo pastebėjimus, į kuriuos nebuvo atsižvelgta, rengiant pagrindinį Tarybos darbo gaires nustatantį teisės aktą. Pasak šio Regionų partijos Radviliškio skyriaus lyderio, Tarybos narys tikrai turi turėti teisę klausti tris kartus, tačiau kiti nori, kad klaustų kuo mažiau, todėl dauguma nutarė, kad klausti bus galima du kartus. Reglamento projekte buvo nurodoma, kad „Tarybos nariai, kuriems nebuvo suteikta teisė kalbėti, pastabas ir pasiūlymus gali pateikti raštu. Jie pridedami prie posėdžio protokolo“. G. Lipnevičius pastebėjo, jog negali taip būti, kad Tarybos nariui nesuteikiama teisė kalbėti, todėl tokios frazės Reglamente neturėtų būti. Darbo partijos narė Zita Žvikienė bandė rasti kitą tokios frazės paaiškinimą – esą kalba eina apie tai, kad Tarybos narys jau uždavė visus leistinus klausimus ir, jei vis dar liko neatsakytų, pateikia rašytinį paklausimą. Tiek Z. Žvikienė, tiek dauguma Tarybos narių balsavo už tai, kad Tarybos nariai galės paklausti ne tris, o tik du kartus – 61-asis Reglamento punktas liko nepakeistas.

 Informaciją skelbs tik internete

Ankstesnėje Reglamento redakcijoje buvo nurodoma, kad informacija apie Tarybos posėdžių šaukimą, darbotvarkę skelbiama savivaldybės interneto svetainėje bei vietinėje spaudoje. Dabar savivaldybės teisininkas Arnoldas Matuzevičius (beje, savivaldybėje dirbsiantis tik iki gegužės 2-osios), pramintas „barbe devyndarbe“, aiškino, jog siūlė informaciją apie Tarybos darbą skelbti tik savivaldybės tinklalapyje ir įstaigos turimose socialinių tinklų paskyrose. Tarybos opozicijos lyderį G. Lipnevičių toks požiūris suerzino. Juk būtent jis, vadovaudamas Radviliškio krašto bendruomenei, kurios daugelis narių gyvena atokesnėse vietovėse ar yra garbaus amžiaus, gerai žino, jog dažnas senjoras ar šiaip kukliau gyvenantis neturi nei interneto, nei kompiuterio ar išmanaus telefono. Ir vėl – šis Tarybos nario argumentas kitų politikų nesujaudino. Socialdemokratė Eglė Ivanauskytė rėžė: „Žiniasklaidos priemonės gali imti ir viešinti šią informaciją, niekas nedraudžia“. Meras savo įžvalgomis taip pat neatsiliko, sakydamas, kad žiniasklaida pati „nesąmonių prirašo ir priviešina“. Beje, G. Lipnevičius patikslino turėjęs omenyje, kad yra įvairių viešinimo priemonių – televizijų, žurnalų, skelbimų lentų…

Skubėdami nubalsavo

Kadangi bėgo laikas, o V. Simeliui tiksėjo paskutinės jo meravimo minutės, jis net keletą kartų paskubino balsuoti, pažymėdamas, kad balsavimas – demokratijos pagrindas. Ir dar burbtelėjo: „Dabar kažką išradinėti pradėjom“. Nepalaikyti G. Lipnevičiaus siūlymo tikslinti Reglamentą kvietė „darbietė“ Z. Žvikienė ir „valstietis“ J. Povilaitis. Pasirinkdami Reglamento variantą be pataisymų bei G. Lipnevičiaus idėjų, nubalsavo kone visi Tarybos nariai, o Regionų partijos nariai Vilma Aleknienė ir G. Lipnevičius laikėsi savo pozicijos, kad dabartinis Reglamento variantas turi būti tikslinamas. Sprendimo projektas buvo priimtas. Dabar jau naujoji Taryba turės spręsti rebusus, kiek atitinka įstatymus naujasis Radviliškio rajono savivaldybės Tarybos veiklos reglamentas…

Nepaaiškino

Paklausti, kodėl nepalaikė G. Lipnevičiaus idėjos dėl viešumo, Tarybos nariai Z. Žvikienė bei J. Povilaitis liko nebylūs. Išsiuntus paklausimus raštu, į juos nei vienas neatsakė, kaip apie savivaldybės Taryboje priimtus sprendimus bus informuojami gyventojai, neturintys kompiuterių, išmaniųjų telefonų ar interneto. Dauguma Tarybos narių buvo išrinkti į Tarybą ir naujajai kadencijai, todėl su Reglamentu dar teks patiems susidurti.

Rita Grigalienė

Exit mobile version