Perskaitę pavadinimą neapsirikote. Korupcija valdiškose statybose kaltinami Radviliškio politikai įsuko naują monkės biznį. Būrį socialiai remtinųjų į Aukštelkus perkraustanti rajono valdžia į statybas investuoja tiek, kad galėtų nupirkti tiek pat butų šalies sostinėje.
Įkurs socialiai remtinuosius
Aukštelkų kaime, buvusio mokyklos bendrabučio pastate, pluša statybininkai. Pastatas rekonstruojamas į daugiabutį gyvenamąjį namą, kuriame bus įkurta 14 būstų socialiai remtiniems (dažnai ir asocialiems) asmenims, kurie čia bus perkraustomi iš viso rajono.
Anot savivaldybės administracijos direktorės Jolantos Margaitienės, butai bus skirstomi savivaldybės sudarytos eilės tvarka.
Pastogės užtektų kelioms dešimtims
Socialinio būsto rajone jau daugybę metų laukia šimtai šeimų, tačiau dauguma iš jų, turėjusių galimybę gauti pastogę, ir toliau liks laukti eilėse. Kodėl?
Pastatui Aukštelkuose rekonstruoti iš ES ir rajono biudžeto skirta beveik 0,7 milijono eurų. Sprendžiant iš nekilnojamojo turto kainų, už šią sumą Radviliškio rajone galima nupirkti apie 40 butų. Maža to, už vienam butui įrengti skirtą sumą – beveik 50 tūkstančių eurų, Vilniuje galima nupirkti tvarkingą butą gerame rajone.
Tačiau liūto dalis iš mokesčių mokėtojų pinigų atiteks statybininkams ir statybinių medžiagų tiekėjams, nes negyvenamąsias patalpas teks paversti gyvenamosiomis.
Naujas rezervatas?
Aukštelkai – nedidelė gyvenvietė, septyni kilometrai nuo Radviliškio. Iki šiol ši bendruomenė garsėjo kaip viena iš geriausiai besitvarkančių rajone.
Aukštelkų gyventojai jau dabar nerimauja dėl būsimųjų kaimynų. Ką jie dirbs, kuo užsiims, iš ko gyvens? Ar nekris nekilnojamojo turto kainos, kurios ir dabar šioje vietovėje nėra aukštos?
Pastaraisiais mėnesiais Aukštelkuose nebuvo registruota nė viena laisva darbo vieta. Tad, panašu, naujakuriai gyvens iš socialinių pašalpų. Neatsitiktinai nerimaujama, ar Aukštelkų nelaukia Tyrulių likimas. Miestelis sovietmečiu ir paskutiniuoju praėjusio amžiaus dešimtmečiu buvo paverstas savotišku rezervatu, kur masiškai perkelinėti buvę nuteistieji ir praradusieji būstą didmiesčiuose.
Dabar Tyruliuose žiojėja apleistų butų langų skylės. Pati rajono savivaldybė butus čia pardavinėja už 500 eurų.
Nei skaičiavo, nei gyventojų klausė
Kokia prasmė socialiai remtinuosius iš viso rajono kraustyti į Aukštelkus, kur net nėra darbo?
To redakcija klausė rajono mero Antano Čepononio ir administracijos direktorės J. Margaitienės. Meras į klausimus neatsakė, o iš direktorės atsakymų aiškėja, kad nei socialinės, nei ekonominės pasekmės net nebuvo skaičiuojamos. Savivaldybės projektas buvo pateiktas vadinamajai regiono plėtros tarybai, kurią sudaro apskrities savivaldybių atstovai, kurie lengva ranka „palaimino“ statybas.
Nebuvo atsiklausta ir Aukštelkų gyventojų, kuriems savivaldybės sumanymas – kaip griaustinis iš giedro dangaus.
Stato „pagarsėjusi“ įmonė
Statybos rangos darbų Aukštelkuose konkursas surengtas praėjusių metų liepą. Vieninteliu tinkamu buvo pripažintas jungtinis bendrovių „Statybos kodas“ ir „Irdaiva“ pasiūlymas už 654 tūkstančius eurų įrengti 1, 2, 3 kambarių dydžio iš viso 14 butų. Kitų konkurso dalyvių vokai net nebuvo atplėšti.
Su bendrove „Statybų kodas“ Aukšteliuose besidarbuojanti „Irdaiva“ jau spėjo pagarsėti praėjusių metų pabaigoje – Konkurencijos taryba jai skyrė baudą už kartelinį susitarimą.
Skelbiama, jog Konkurencijos taryba nustatė, kad UAB „Irdaiva“ ir AB Panevėžio statybos trestas (PST), kurie dažnai laimi Radviliškio rajono savivaldybės organizuojamus konkursus, pavyzdžiui, Radviliškio miesto aikštė, parapijos namai, Grinkiškio vandens ir nuotekų tinklai ir t.t., pateikė bendrus pasiūlymus viešuosiuose pirkimuose, nors turėjo realią galimybę dalyvauti juose savarankiškai, ir taip sumažino pasiūlymus pateikusių dalyvių skaičių. Už šį konkurenciją ribojantį susitarimą PST skirta 8 513 500 eurų, o „Irdaivai“ – 3 685 900 eurų bauda.
Ar šios statybos netaps dar vienu STT tyrimo objektu, parodys laikas. O dabar jau galima drąsiai teigti, kad šis objektas pateks į konservatorių lėšų „įsisavinimo“ istoriją, šalia „auksinių“ miesto aikštės trinkelių.
Antanas MONKĖ
(Bus daugiau)