Mokytojų dienos proga mero įteikta dovanėlė pribloškė pedagogus

Mokytojų dienos proga mero įteikta dovanėlė pribloškė pedagogus

Anksčiau rašėme, kad Radviliškio rajono gydymo bei švietimo įstaigų vadovaujantiems darbuotojams gali tekti „bučiuoti merui ranką“. Kodėl? Mat Radviliškio rajono savivaldybės meras, socialdemokratas Kazimieras Račkauskis užsigeidė šių įstaigų įstatus bei nuostatus pakeisti taip, kad vadovus būtų galima atleisti vos jam panorėjus. Greičiausiai – už „ne tas“ politines pažiūras. Komitete „darbietė“ Tarybos narė Zita Žvikienė išsakė svarius argumentus, kodėl toks įgeidis neturėtų būti tenkinamas, tačiau, atėjusi į Tarybos posėdį, nusprendė, kad balsuodama pritars šioms mero „revoliucijoms“. Na, taip, ir ankstesni atvejai parodė, kad „darbiečiai“ vienaip kalba, o kitaip balsuoja…

Pirmenybė – palankesniems?

Radviliškio rajono gydymo bei ugdymo įstaigų įstatų ir nuostatų pakeitimo klausimas buvo svarstomas Tarybos posėdyje spalio 5 d. Pradėta nuo darbotvarkės patvirtinimo. Pasirinkta paisyti pirminės sveikatos priežiūros centrų vadovių interesų ir klausimus dėl jų vadovaujamų įstaigų įstatų pakeitimo svarstyti posėdžio pradžioje, kad joms netektų ilgai laukti. Na, o ugdymo įstaigų atstovų laiko, nepaisant to, kad jiems buvo šventė – Mokytojų diena, nuspręsta netaupyti. Dėl mero užgaidų jie turėjo laukti net porą valandų, dėl ko galiausiai išvyko. Gali būti, kad taip nutiko dėl to, kad kai kurių ugdymo įstaigų tarybos sprendimų projektams nepritarė ir tai nepatiko merui. Į Tarybos narių prašymus (to prašė ir opozicijos lyderis Gediminas Lipnevičius) pirma išspręsti mokyklų ir darželių vadovų klausimą meras K. Račkauskis nereagavo. Be to, opozicijos atstovė, TS-LKD narė Skaidra Dišlė prašė klausimus dėl įstatų ir nuostatų pakeitimo apskritai išimti iš darbotvarkės, nes negautas Vyriausybės atstovo atsakymas į jų frakcijos paklausimą. Kadangi šie klausimai nebuvo išimti iš darbotvarkės, Lietuvos regionų partijos ir TS-LKD frakcijos atstovai atsisakė balsuoti.

Kaip prarandamas pasitikėjimas, nežino

Opozicijos vadovas, Tarybos narys G. Lipnevičius mero prašė detalizuoti, ką reiškia sąvoka „pasitikėjimo praradimas“ ir kokiame teisės akte tai apibrėžta. Mat vadovaujančius darbuotojus siūloma atleisti, praradus pasitikėjimą. Kaži, jeigu nepatiko žvilgsnis ar žodis, tai jau galima vadinti pasitikėjimo praradimu, ar dar ne? O gal pasitikėjimas prarandamas, jeigu imi kritikuoti valdančiuosius ar apskritai esi kitokių pažiūrų? Kadangi šiame posėdyje buvo svarstomas ne tik ugdymo įstaigų nuostatų, bet ir sveikatos priežiūros įstaigų įstatų klausimas,  opozicijos lyderis pasiteiravo, kodėl dar kartą keičiami šių įstaigų įstatai, jeigu jie buvo pakeisti pernai. Meras aiškaus atsakymo nepateikė. Jis tik citavo įvairius teisinius aktus, neva pateisinančius jo nuomonę. K. Račkauskio nuomone, vadovaujantis darbuotojas turi būti atšauktas iš pareigų, nebūtinai esant konkretiems darbo pareigų pažeidimams. Esą pasitikėjimą vadovu gali lemti ne tik jo kaltę įrodantys veiksmai, bet ir „negebėjimas organizuoti įmonės darbo“, „parengti optimalios jos veiklos strategijos“ ir panašiai, nors tam tikros pastangos ir dedamos. Kadangi Taryboje visi suprato, kodėl meras nori keisti šiuos nuostatus, jo pasisakymas daugeliui sukėlė šypsenas.

Vyriausybės atstovas problemų nemato

Vyriausybės atstovas Radviliškio rajone Rimvydas Pilibaitis tarsi susimokė su meru K. Račkauskiu ir nusprendė, kad raštu atsakymo TS-LKD frakcijai nepateiks. Jis pasisakė Tarybos posėdyje gyvai, uždavus klausimą, todėl minėtos frakcijos nariai neturėjo laiko atsakymą aptarti tarpusavyje. R. Pilibaitis tvirtino, jog įstatų bei nuostatų pakeitimas atitinka įstatymų nuostatas. Pasak jo, jeigu kiltų ginčai dėl atšaukimo iš pareigų, praradus mero pasitikėjimą, juos turėtų nagrinėti teismai.

Opozicija: „Tai – autoritarinio valdymo įvedimas“

Tarybos nariai, atstovaujantys opoziciją, nepalaikė mero sumanymo. TS-LKD narys Romas Kalvaitis pažymėjo, kad pakeitus ugdymo įstaigų nuostatus bei gydymo įstaigų įstatus, bus sudaryta galimybė merui vertinti vadovus politine prasme. Tokiu atveju įstaigoms žmonės vadovaus nuo mero kadencijos pradžios iki jos pabaigos. Pasak R. Kalvaičio, save gerbiantis žmogus neis į tokias pareigas. Jis tiems, kurie nusprendė balsuoti, gerai pagalvoti, ar reikalingi tokie pakeitimai. „Tai autoritarinio valdymo įvedimas,“ – taip naujas K. Račkauskio užmačias  įvardijo opozicijos atstovas. Tokiai nuomonei pritarė Regionų partijos Radviliškio skyriaus pirmininkas G. Lipnevičius. Jis replikavo: „Gal tik vieninteliam merui patogu pasidaryti, kad būtų vertinama „myliu – nemyliu“. Tuo tarpu posėdžiui pirmininkaujantis meras bandė stabdyti opozicijos lyderio pasisakymus, sakydamas, kad jų neva per daug – net trys. Tuomet Tarybos narys R. Kalvaitis išsitarė, kad mato, jog prasilenkiama su etika, todėl, kaip Etikos komisijos pirmininkas, privalės inicijuoti tyrimą.

Kalbėjo prieš, balsavo už

Darbo partijos narė Z. Žvikienė pasisakė, kad jeigu priėmimas į pareigas vyksta konkurso tvarka ir nėra politinis, tai ir atleidimo tvarka negalėtų būti kitokia. Nors išreiškė nepritarimą, tačiau politikė balsavo „už“ visų gydymo bei ugdymo įstaigų įstatų bei nuostatų pakeitimą. Matyt, jai iš tiesų tokia nuostata dėl atšaukimo iš pareigų buvo priimtina. Ji pritarė abejotiniems sprendimams kartu su valdančiaisiais socialdemokratais bei „valstiečiais“.

„Pasveikino“ su Mokytojų diena

Tuo tarpu Mokytojo dieną švenčiantys ugdymo įstaigų darbuotojai nesulaukė balsavimo ir išvyko. Tarybos narys G. Lipnevičius priminė, kad dalies ugdymo įstaigų tarybos nėra pritarę sprendimo projektui. Į tai jam savivaldybės juristas Remigijus Rudžianskas atsakė, kad mokyklų tarybų nepritarimą reikėtų vertinti kaip patariamąjį, nes įstatymuose nėra reglamentuota, kaip į tai reikia reaguoti. Tapo aišku, kad merui K. Račkauskiui mokyklų tarybų, kurias sudaro mokinių tėveliai, mokiniai bei mokytojai, nuomonė visiškai nesvarbi. Sprendimai priimti, tad stebėkime, ar iš tiesų šioms įstaigoms vadovaujantys darbuotojai turės „bučiuoti merui ranką“…

Alma Matuzevičienė

Exit mobile version