Mokestis už neegzistuojantį gyvatuką

Mokestis už neegzistuojantį gyvatuką

Laisvės al. 36A daugiabučio gyventojai moka vadinamąjį gyvatuko mokestį. Tuo nieko nenustebinsi, bet daugiau kaip pusė gyventojų savo vonios kambariuose jų net neturi. Kontroversiškoje situacijoje atsidūrę šilumininkų paslaugomis besinaudojantieji teigia esantys situacijos įkaitai. Žmonės skundžiasi, kad skaudžiausia tai, jog tenka mokėti už tai, ko net neturi. Ir į jų problemas nesigilina tie, kurie privalėtų.

Jauna šeima nustebinta
Persikrausčiusi gyventi į Laisvės al. 36A daugiabutį, jauna pora (tapatybė redakcijai žinoma) po kurio laiko atkreipė dėmesį į „Radviliškio šilumos“ atsiųstas sąskaitas. Jose įrašyta eilutė „šilumos kiekis, perduotas per karšto vandens tiekimo sistemą“ juos šokiravo. Juk ši eilutė skirta tiems butams, kurių vonios kambariuose yra įrengti vadinamieji gyvatukai. O jų bute tokio nėra. Kadangi šis namas – buvęs bendrabutis, kuris turėjo atskirus dušus, tai gyvatukai liko tik tiems, kuriems atiteko bendros patalpos su dušais. Bet tik 14 iš 44 butų. Kodėl jaunai šeimai reikia mokėti kas mėnesį po 5 eurus už tai, ko jie net neturi? Jaunuolių nuomone, tokie savivaldybės įmonės veiksmai panašūs į plėšikavimą vidury baltos dienos. Nors jie taip pat abejoja ir kai kurių kaimynų sąžiningumu, mat, įtaria nelegaliai įsirengus šildomas grindis, o už tai turi sumokėti visas namas.

Šilumininkai neigia kaltę
UAB „Radviliškio šiluma“ atstovai teigė, jog šiame konkrečiame name yra įrengtos dvivamzdės karšto vandens tiekimo sistemos. Vienos su vonių šildytuvais, liaudyje vadinamais gyvatukais, kitos – be šildytuvų. Mokestis už gyvatukus imamas tik iš tų butų, kuriuose jie yra. Parengtame atsakyme nurodoma, jog buvusiame bendrabutyje gyventojų pageidavimu buvo sukonstruota cirkuliacinė sistema. Jos reikalingumu niekas neabejoja, nes, atsukus karšto vandens čiaupą, šiltas vanduo atitekėdavo nubėgus porai kibirų šalto vandens. Tai esą piktino gyventojus, kuriems vėliau tekdavo mokėti dideles sumas už karštą vandenį. Kodėl konkrečiam butui yra pateikiamos sąskaitos su įrašyta mokėtina suma už neegzistuojantį gyvatuką, šilumininkai teigė, reikia aiškintis individualiai.

Cirkuliacinis mokestis
Labiau pasigilinus į kuriozišką situaciją, išaiškėjo, kad gyventojai turi mokėti ne gyvatuko, bet cirkuliacinį mokestį. Juk norint karšto vandens tiekimo sistemoje nuolat išlaikyti šiltą vandenį jis turi nuolat cirkuliuoti. Tam reikia papildomų elektros sąnaudų ir panašiai, už tai gyventojai, kurių butuose nėra gyvatukų, ir privalo susimokėti. O šilumininkai puikiai išmano ne tik fizikos dėsnius, tad argumentas, kad vamzdynuose cirkuliuojantis vanduo išspinduliuoja dalį šilumos, jų nuomone, pakankamai rimtas. Norint atstatyti iki reikiamos temperatūros, vanduo turi būti nuolat pašildomas. Patogumas, kuris įvardytas kaip atsukus karšto vandens čiaupą iš karto bėga šiltas vanduo, privalo būti apmokamas. Dėl didesnių elektros sąnaudų. Todėl ir privalo gyventojai susimokėti cirkuliacinį mokestį. Nors karšto vandens tiekėjai teigia, kad sąskaitose atskirai išskirtas šilumos kiekis butų šildymui, bendrųjų patalpų šildymui, karšto vandens temperatūrai palaikyti (cirkuliacijai) bei karštam vandeniui pašildyti, deja, minėtos jaunos šeimos atveju jų sąskaitose tai tikrai neatsispindi. Ten figūruoja mokestis už perduotą šilumos kiekį karšto vandens tiekimo sistema. Tiksliau, mokama už gyvatuką, kurio vonios kambaryje nėra.

Administratorius nelinkęs kištis
Šį daugiabutį administruoja UAB „Radviliškio būstas“. Į pateiktus klausimus raštu šios įmonės atstovai nesiteikė atsakyti, motyvuodami tuo, kad rengiant straipsnį jie žinojo apie parengtus „Radviliškio šilumos“ atsakymus. Veikiantys teisės aktai kaip ir įpareigoja ,,Radviliškio būstą“ atstovauti daugiabučių namų, kuriems savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu priskirtas administratorius, gyventojų interesams. Neabejotinai kooperacija yra reikalinga, vis tik pirmiausia turėtų būti ginami gyventojų interesai. Vėliau kalbinti žodžiu vadovaujantys specialistai pasiūlė jaunai šeimai kreiptis arba į juos, arba tiesiai į šilumininkus ir išsiaiškinti nemalonią situaciją. Papildomai pažymėjo, kad jei yra kokių nors įtarimų dėl kaimynų savavališkai įsirengtos grindų apšildymo sistemos, gyventojai turėtų kreiptis į juos.

Marius Aleksiūnas

Exit mobile version